Marcin Zawicki, działający w Gdańsku artysta wizualny, malarz i twórca obiektów oraz instalacji przygotowuje właśnie swoją kolejną pracę. Instalacja site-specific „Życie” powstaje specjalnie na zamówienie Instytutu Kultury Miejskiej, który jest organizatorem Miejsc – cyklu minimalistycznych działań artystycznych w niecodziennych przestrzeniach. „Życie” można będzie obejrzeć w dawnej kotłowni w Królewskiej Fabryce Karabinów między 18 a 20 sierpnia. Na zakończenie prezentacji odbędzie się koncert projektu LASY 20 sierpnia o godz. 19.00. Wstęp wolny. Więcej informacji: www.miejsca.eu.

Artysta wniesie do budynku dawnej kotłowni tytułowe życie. Mogę tylko zdradzić, że we wnętrzu kotłowni znajdą się drzewa, które naturalnie uschły i obumarły. Pożyczamy je z terenu Harcerskiej Bazy Obozowej Morena. Dzięki uprzejmości gospodarzy mogliśmy nadać im nowe życie, wykorzystując konary do budowy instalacji. Pracy Marcina Zawickiego towarzyszyć będzie warstwa dźwiękowa przygotowana przez projekt LASY, czyli Stendka i Jacka Prościńskiego – zapowiada Larysa Sałamacha, producentka Miejsc.

fot. Lasysa Sałamacha

Przyroda jest ważnym odniesieniem i źródłem inspiracji dla twórczości Marcina Zawickiego. W swoich pracach artysta wykorzystuje naturalne elementy, które zestawia w niecodzienny sposób. Powstają z nich nowe twory, formy, organizmy. „W mikrokosmosie jego twórczości wyrastają grzybnie, tkanki, rozgwiazdy, koralowce, odnóża lub pędy – nie możemy mieć pewności, czy oglądamy ów fenomen organiczności pod mikroskopem czy w jego naturalnej skali.” – czytamy w opisie wystawy Marcina Zawickiego, która odbyła się w Wozowni Sztuki w Toruniu.

Według hipotezy panspermii Svante Arrheniusa, życie nie powstało na skutek przemian chemicznych, z materii nieożywionej, ale bakterie trafiły na Ziemię na powierzchni meteorytów. Pierwszy gest jest zatem dotknięciem Demiurga, ingerencją spoza układu, ale rolę Twórcy przejmuje samo tworzywo. Prawdziwy początek można oddalać w nieskończoność lub w ogóle go zanegować. Namnażanie, kiełkowanie, ekspansja to warunki konieczne. Formalna ewolucja jest celem i przyczyną – opisuje ideę swojej pracy „Życie” Marcin Zawicki.

Artysta ukończył ASP w Gdańsku, a jego praca dyplomowa „Hollow Art” w pracowni prof. Teresy Miszkin, została uznana za Najlepszy Dyplom ASP w Polsce w 2010 roku. Zawicki jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych oraz w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej wydarzenie odbędzie się na terenie Królewskiej Fabryki Karabinów przy ul. Łąkowej 35/38 w Gdańsku. Od połowy XIX wieku funkcjonowała tam Fabryka Broni, w której po rozbudowie i modernizacji kompleksu (II połowa XIX wieku) powstała centralna kotłowania – niezwykła przestrzeń, w której na kilka dni zagoszczą zaproszeni przez Instytut Kultury Miejskiej artyści: Marcin Zawicki i LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja). Po II wojnie światowej w budynku dawnej Fabryki Broni znajdowały się Gdańskie Zakłady Futrzarskie, Fabryka Ogniw i Baterii, a od 2000 roku działa tu szpital weterynaryjny. Obecnie dawna Królewska Fabryka Karabinów to przestrzeń eksplorowana przez trójmiejskich artystów i grupy twórcze, nadal jednak można w niej odkryć mniej znane zakamarki. Takim miejscem jest dawna kotłownia, w której zaprezentowana zostanie praca Marcina Zawickiego „Życie”.

Miejsca #2, 18-20 sierpnia 2017

Marcin Zawicki, „Życie”, instalacja site specific
LASY (Stendek), instalacja dźwiękowa
Godziny działania instalacji: 18–19 sierpnia, godz.17.00–1.00, 20 sierpnia, godz. 12.00–20.00.
LASY (Stendek – elektronika, Jacek Prościński – perkusja) – koncert, 20 sierpnia godz. 19.00.
Adres: Królewska Fabryka Karabinów, ul. Łąkowa 35/38 (budynek kotłowni)

Kuratorka cyklu: Natalia Cyrzan
Producentki wydarzenia: Larysa Sałamacha, Anna Jankowska
Organizator: Instytut Kultury Miejskiej
Partner: Królewska Fabryka Karabinów

www.miejsca.eu
www.facebook.com/MiejscaIKM

 

 

Powiązane projekty