Specjalnym spacerem z Lokalnymi Przewodnikami, z trasą-niespodzianką, Instytut Kultury Miejskiej świętuje 20-lecie Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Jakie są Twoje ulubione murale? Zagłosuj na pięć prac i przyjdź 23 września o godz. 12.00 na Zaspę, by zobaczyć czy Twoi faworyci znaleźli się na trasie spaceru. Początek wydarzenia pod Plamą GAK przy ul. Pilotów 11. Link do głosowania: www.ikm.gda.pl/glosowanie-murale.

Pierwsze wielkoformatowe prace na Zaspie powstały z okazji 1000-lecia Miasta Gdańska. Rafał Roskowiński, który prowadził Pracownię Murales w Nadbałtyckim Centrum Kultury zorganizował w 1997 roku pierwszy w Polsce Międzynarodowy Festiwal Muralu. Obecnie na Zaspie znajduje się 60 prac, które powstały w ramach Festiwalu Monumental Art (kurator: Piotr Szwabe) i inicjatyw Gdańskiej Szkoły Muralu (prowadzący: Rafał Roskowiński i Jacek Zdybel). Turyści i mieszkańcy zwiedzają je latem podczas bezpłatnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Cykliczne oprowadzania trwają od 2011 roku.

– Jubileusz to dobry czas do podsumowań. Każdy z 60 murali w kolekcji to oddzielna historia i opowieść. To różnorodne style i nurty współczesnego malarstwa monumentalnego. To prace artystów wielu kultur i pokoleń. Niektóre nawiązują bezpośrednio do kontekstu miejsca, inne są abstrakcyjne lub związane z osobistym doświadczeniem twórców czy hasłem przewodnim poszczególnych edycji Festiwalu Monumental Art. Anegdoty związane z powstaniem murali i historię Zaspy opowiadają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki podczas letnich spacerów. Jubileuszowy spacer będzie wyjątkowy – trasa będzie oparta na 20 ulubionych muralach, które wyłonione zostaną w głosowaniu. To także okazja do poznania wszystkich Lokalnych Przewodników i Przewodniczek podczas jednego spaceru! – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Z okazji 20-lecia Kolekcji Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki poprowadzą 23 września specjalny spacer, którego szlak do końca pozostanie niespodzianką. O tym, jakie murale zobaczymy podczas wędrówki zadecydują wszyscy miłośnicy Zaspy. Od 12 do 19 września trwa głosowanie, w którym każdy może wybrać swoich pięć ulubionych, wielkoformatowych dzieł. 20 murali, które zbierze największą liczbę głosów zobaczymy podczas spaceru.

Wybierz swoje ulubione murale. Zagłosuj! >>>

Oprowadzać będzie wyjątkowe grono – wszystkie osoby, które są Lokalnymi Przewodnikami po Zaspie. Wycieczka zakończy się (i rozpocznie) pod Plamą GAK Przy ul. Pilotów 11. Będzie tort, świeczki, toast za przyszłość osiedla oraz quiz z nagrodami.

Zaspa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych osiedli w Polsce. Nie tylko dlatego, że mieszkał tu Lech Wałęsa czy miała miejsce pamiętna msza papieska w 1987 roku, ale także ze względu na kolekcję murali. Regularnie przyjeżdżają tu ekipy telewizyjne z Niemiec, ostatnio z Izraela, o Zaspie pisał The Huffingtonpost, media zagraniczne poświęcone sztuce street-artu. Ambasadorami Zaspy są również artyści i artystki, którzy tworzyli tu, często największe w swoim życiu, dzieła. Trwający każdego roku dwa tygodnie Festiwal Monumental Art (2009-2016) był czasem, w którym mieszkańcy mogli przywyknąć do rusztowań, a artyści, którzy mieszkali w blokach na Zaspie stać się częścią lokalnej społeczności. Niektórzy, jak Lokalny Przewodnik Jarek Orłowski, dokładali swoją cegiełkę do murali włączając się w prace malarskie (tu: Prozak, „Miłość jest pokusą”, Monumental Art 2011”).

 

Obejrzyj filmy z malowania murali podczas Festiwalu Monumental Art http://bit.ly/filmy_MonumentalArt

Murale na Zaspie – kolaż, Jarek Orłowski