To już czwarta edycja wykładów, których bohaterami są miasta rozumiane nie tylko jako twory przestrzenne i struktury urbanistyczno-architektoniczne, lecz również jako obszary nawarstwień kulturowych, palimpsestowych historii i społecznych interakcji. Cykl rozpocznie się 6 grudnia o godz. 20.00 w IKM wykładem Jacka Dominiczaka o Covilhã w Portugalii. Kolejne miasta, o których usłyszą uczestnicy i uczestniczki to mi.in.: Łódź, Malta i Gozo, Bolonia, Władywostok. Wstęp wolny.

Covilhã znalazła swoje miejsce na zboczu doliny w portugalskich górach Serra da Estrela, blisko granicy z Hiszpanią. Stare miasto włókiennicze uniknęło upadku przekształcając się w intensywny ośrodek akademicki. Ta metamorfoza stała się ziarnem kultury postindustrialnej, która wykształcać zaczęła swoją charakterystyczną architekturę przestrzeni miejskiej – mówi Jacek Dominiczak.

Jacek Dominiczak jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie prowadzi Pracownię Projektowania Wnętrz Miejskich. W Covilhã przez cztery lata mieszkał i pracował na młodym uniwersytecie Beira Interior, na którym uczestniczył w budowaniu nowego programu architektury. Ostatnio opublikował książkę „Miasto Dialogiczne i inne teksty rozproszone”.

Kurator cyklu, Hubert Bilewicz, historyk sztuki, nauczyciel akademicki, edukator. Pracuje w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Zajmuje się badawczo m.in. historią szkoły sopockiej i gdańskiego środowiska artystycznego po 1945 roku. Interesują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki.

Harmonogram wykładów Miasta mity mistyfikacje. O toposemiotyce w przestrzeni miejskiej

6 grudnia, godz. 20.00, Covilhã, Portugalia,  prof. Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

20 grudnia, Łódź:  miasto „Ziemi Obiecanej”, dr Łukasz Mikołaj Sadowski, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

17 stycznia, godz. 19.00, Malta i Gozo, Joanna Kruszewska, przewodniczka i pilotka wycieczek

7 lutego, godz. 19.00, Bolonia: najstarsze miasto uniwersyteckie, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański

21 marca, godz. 19.00. Barceloński rykoszet. Jedność czasoprzestrzenna architektury czasu Modernisme Catala, czyli nie-pochwała modernizmu, prof. Tadeusz Pietrzkiewicz, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

11 kwietnia, godz. 19.00, Siena: idealna struktura urbanistyczna, dr Jacek Bielak, Uniwersytet Gdański

30 maja, godz. 19.00, Bosfor Dalekiego Wschodu, czyli o architekturze Władywostoku, Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi

13 czerwca, godz. 19.00, Pomiędzy prawdą a konwencją. Wyobrażenia miasta w sztuce średniowiecznej, prof. Andrzej Woziński, Uniwersytet Gdański

Powiązane projekty