BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny w reżyserii Marcina Borchardta to niezwykła opowieść o losach Zdzisława, Zofii i Tomka, zrekonstruowana z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, materiałów z archiwum rodziny Beksińskich. Pokaz filmu odbędzie się 10 stycznia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej w ramach cyklu artBiografie, który poświęcony jest artystom chcącym zmieniać świat, kanony artystyczne i postawy społeczne. W dyskusji po filmie wezmą udział Magdalena Grzebałkowska i Marcin Borchardt. Spotkanie poprowadzi Przemysław Rydzewski.

Historia przedstawiona w filmie BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny, rozpoczyna się w Sanoku, miejscu urodzenia wybitnego polskiego malarza – Zdzisława Beksińskiego i opowiada o jego skomplikowanej relacji z cierpiącym na depresję i podejmującym wielokrotnie próby samobójcze synem, Tomkiem. Dokumentalny dramat rodzinny precyzyjnie zrekonstruowano z prywatnych, nigdy wcześniej w takiej formie niepublikowanych, dźwiękowych, filmowych i fotograficznych materiałów archiwalnych, pochodzących w większości ze zbiorów samych Beksińskich.

Przez niemal pół wieku Zdzisław Beksiński dokumentował całkowicie prozaiczne, codzienne życie swojej najbliższej rodziny. Robił to w rozmaitej formie – pisał listy, fotografował, prowadził dziennik foniczny, kręcił amatorskie filmy. Ten szalenie osobisty, pozbawiony jakichkolwiek znamion autokreacji, rodzinny pamiętnik robi szokujące wrażenie, szczególnie gdy codzienną egzystencją Beksińskich wstrząsają problemy Tomka. Poczucie autentyzmu, które doświadcza widz filmu, jest przeżyciem jedynym w swoim rodzaju.

Spotkaniu towarzyszyć będzie rozmowa ze scenarzystą i reżyserem filmu, Marcinem Borchadtem oraz autorką powieści Beksińscy. Portret podwójny, na podstawie której powstał scenariusz filmu, Magdaleną Grzebałkowską. Prowadzenie: Przemysław Rydzewski.

artBiografie to cykl filmów dokumentalnych poświęconych artystom tworzących w różnych obszarach sztuki, którzy chcieli zmieniać świat, kanony artystyczne, postawy społeczne. Artystom, którzy udowodnili, że sztuka może odgrywać rolę w społeczeństwie, podejmować tematy trudne, sprzeciwiać się obowiązującym ideologiom, wpływać na naszą wrażliwość. O tym w jaki sposób twórczość artystów wpływała na współczesny im świat dyskutować będą zaproszeni po filmach goście, znawcy twórczości, świata i kontekstów społecznych w jakich tworzyli bohaterowie cyklu.


Pokaz filmu BEKSIŃSCY. Album wideofoniczny | Rozmowa z Marcinem Borchadtem i Magdaleną Grzebałkowską

Data: 10 stycznia, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/164491670833005/

Powiązane projekty