Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają latem gdańszczan i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami. W oczekiwaniu na kolejny sezon spacerów Instytut Kultury Miejskiej zachęca do lektury przewodników po Nowym Porcie, Biskupiej Górce i Starym Chełmie, które powstały m.in. przy udziale osób oprowadzających po dzielnicach. Dzielnicowe smaczki, ciekawe historie, opowieści mieszkańców – dostępne są online. 

Biskupia Górka, Stary Chełm, Nowy Port, Orunia, Dolne Miasto i Stare Przedmieście. Co łączy te części Gdańska? Wszystkie cieszą się długą historią, i wyjątkową atmosferą. Wszystkie zostały też objęte Gminnym Programem Rewitalizacji. Biuro Rozwoju Gdańska razem z Instytutem Kultury Miejskiej oraz lokalnymi partnerami w dzielnicach: Stowarzyszeniem 180 stopni w Nowym Porcie, Stowarzyszeniem Biskupia Górka i Stowarzyszeniem Waga na Biskupiej Górce przygotowało przewodniki na ich temat.

Autorami tekstów w publikacji są wieloletni mieszkańcy obszarów rewitalizacji, wpośród których znajdują się także Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Nowym Porcie i Biskupiej Górce. W wydawnictwach znajdują się ciekawostki na temat dzielnicy, historia ich powstania i rozwoju, a także działania podejmowane obecnie przez lokalną społeczność.

Biskupia Górka

W przeszłości Biskupia Górka była ważnym zapleczem rolniczym i rzemieślniczym Gdańska. Działały tu cegielnie, rozwijało się skórnictwo, browarnictwo, kramarstwo i garncarstwo. W XVII wieku rozpoczęto tu budowę fortyfikacji, które modernizowano i udoskonalano do XIX wieku. Charakter dzielnicy zmienił się w I połowie XX wieku, kiedy na Biskupiej Górce utworzono boiska i place sportowe, wybudowano osiedla mieszkaniowe o tchnących optymizmem nazwach: Kolonia Postęp, Kolonię Przyszłość, Kolonię Studentów. Obecnie Biskupia Górka może pochwalić się aktywnymi mieszkańcami: sukcesem okazała się akcja zbierania pieniędzy na renowację zegara na wieży Schroniska im. Pawła Beneke. W ramach Festiwalu NARRACJE w 2016 roku włączyli się w program i wystawili autorski spektakl. Biskupia Górka, dzięki działaniom rewitalizacyjnym zyska m.in. lokal na działalność Centrum Seniora, zmodernizowane budynki mieszkalne, zadbaną zieloną przestrzeń publiczną.

Więcej o Biskupiej Górce w przewodniku [POBIERZ].

Nowy Port

Nowy Port jest jedną z najstarszych dzielnic Gdańska. Nieodłącznie związana z morzem i portową historią. Tutaj przebiegał ważny na Bałtyku szlak komunikacyjny i handlowy, tu rozpoczęła się II Wojna Światowa. Bogata architektura przełomu XIX i XX wieku, strzeliste, secesyjne kamienice i czerwona cegła nadają dzielnicy oryginalny charakter. Znajduje się tu też piękny, modernistyczny dawny Morski Dom Kultury, a tuż obok ślad dzisiejszych czasów – mural z napisem Nowy Bronx. Mieszkańcy mocno utożsamiają się z dzielnicą i chętnie podejmują się inicjatyw kulturalnych i społecznych. Latem 2017 roku przy ul. Na Zaspę powstała Zielona Laguna, która ożywia wspólne podwórko, działa otwarta pracownia artystyczna MEWKA, w której mieszkańcy wspólnie tworzyli ceramiczny mural. Będąc w Nowym Porcie koniecznie trzeba odwiedzić również legendarną już Perłę Bałtyku i posmakować domowych obiadów Pani Iwony.

Przewodniki po Nowym Porcie dostępne są w: siedzibie Rady Dzielnicy Nowy Port przy ul. Oliwskiej 53/55, na spotkaniach konsultacyjnych prowadzonych przez BRG w każdą ostatnią środę miesiąca w CSW Łaźnia II przy ul. Strajku Dokerów 5 oraz w Referacie Rewitalizacji przy Wały Piastowskie 24 parter pokój nr 7 codziennie od 7.30 do 15.30.

Więcej o Nowym Porcie w przewodniku [POBIERZ] 

Kolejne przewodniki z rewitalizowanych dzielnic już wkróce!

Przewodniki – „Biskupia Górka, Stary Chełm” oraz „Nowy Port” – są już wydrukowane. Można je otrzymać w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG, w punktach informacyjnych na obszarach rewitalizacji w każdą drugą i ostatnią środę miesiąca odpowiednio na Biskupiej Górce w siedzibie Stowarzyszenia Waga i w Nowym Porcie w CSW Łaźnia II, a także podczas dyżurów przedstawicieli Rad Dzielnic: Śródmieście, Chełm i Nowy Port. Wersje w PDF-ie są dostępne do pobrania powyżej. Dwa kolejne przewodniki – na temat Oruni oraz Dolnego Miasta i Starego Przedmieścia – ukażą się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.