Historie rodzinne gdańszczan po 1945 r. to historie autochtonów i repatriantów – niemieckie, kaszubskie, wileńskie, lwowskie, warszawskie, żydowskie, kociewskie… O skomplikowanych losach mieszkańców Gdańska opowie 27 lutego o godz. 18.00 Olga Dębicka, autorka książki Fotografie z tłem. Gdańszczanie po 1945 roku. Wstęp wolny.

Podczas wykładu, któremu towarzyszyć będzie pokaz zdjęć, Olga Dębicka opowie o rozszyfrowywaniu starych, rodzinnych fotografii z szuflad. – Była to robota na poły detektywistyczna, archeologiczna i dziennikarska. Stare, płaskie, czarno-białe zdjęcia z szuflady stawały się skrzynką, która uruchamiała pamięć rozmówcy. Nie sposób było zmieścić dramaturgię tych losów w podpisie pod zdjęciem, więc powstawały reportaże. Odbywało się sklejanie życiorysów z odprysków, rekonstrukcja spalonej mapy Gdańska. Nie chodziło mi jednak tylko o obnażenie pojedynczej fotografii a o pokazanie dramatu rodzinnego. O oddanie życiorysu w depozyt – mówi Olga Dębicka.

Biografie bohaterów Olgi Dębickiej z tygla narodowościowego w Gdańsku po 1945 r. są zwyczajne, powszednie, mało sensacyjne. Ale przecież życie często pisze ciekawsze scenariusze od tych przedstawianych w filmach i w powieściach. Jest miłość, zdrada, zbrodnia, śmiech, łzy, melodramat, happy end. Każdy w tych losach odnajdzie sobie znajome przeżycia. Powojenni gdańszczanie to ludzie wielu małych ojczyzn i języków, wyznań, nacji. To mieszanina kultur, temperamentów i historycznych doświadczeń.

Olga Dębicka, dziennikarka, reportażystka, pisarka. Autorka książek m.in. Marka Hłaski widzenie świata, Fotografie z tłem. Publikowała od „Dziennika Bałtyckiego” po „Dialog Deutsch-Polnisches Magazin”, przez 12 lat związana z portalem z portalem Wirtualna Polska. Obecnie od 14 lat stały współpracownik „National Geographic”. Laureatka nagród dziennikarskich i literackich m.in.: Nagrody Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (Polski Pulitzer), wyróżnienie pod patronatem Nowego Dziennika z Nowego Jorku, Pro Libro Legendo, Grand Press, nominowana do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarzy, uhonorowana Golden Pen Top Journalist Award 2015.


Niesamowite historie gdańszczan z fotografiami w tle. Wykład Olgi Dębickiej

Data: 27.02, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej

Wstęp wolny