Związki J.R.R. Tolkiena z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ptactwo Dolnego Miasta, architektura Nowego Portu, ślady rodu Ferberów na Oruni, historia, architektura i przyroda Oliwy oraz Dzień Wolnej Sztuki na Zaspie. Tematy te oznaczają, że rozpoczął się kolejny sezon wiosennych, otwartych wykładów oraz spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Do grona dzielnic, w których to mieszkańcy opowiadają historię Gdańska, dołącza Oliwa! Harmonogram wykładów znajduje się na: www.ikm.gda.pl/lokalni-przewodnicy-i-przewodniczki.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to miłośnicy Gdańska, pasjonaci historii swoich dzielnic. Dzielą się nimi z mieszkańcami oraz turystami podczas bezpłatnych, letnich spacerów. Wcześniej, od kwietnia do czerwca, uzupełniają swoją wiedzę praktyczną i teoretyczną na otwartych wykładach. Na spotkania może przyjść każdy zainteresowany lokalnymi opowieściami, przeszłością dzielnicy, jej mieszkańcami, przyrodą i architekturą.

Przed nami ósme lato ze spacerami Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Rozpoczęliśmy od Zaspy i oprowadzania po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, dziś do dzielnic, o których opowiadają mieszkańcy dołącza szósta – Oliwa. Program wykładów, spotkań i spacerów jest obszerny. Mamy nadzieję, że wiele osób będzie chciało poznać lepiej tę dzielnice i latem, w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, oprowadzać będzie po Oliwie alternatywnymi szlakami – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Dolnym Mieście, wykłady i spacery od 5 kwietnia do 14 czerwca.

W kwietniu prof. Andrzej Januszajtis przybliży uczestnikom i uczestniczkom historię ulic Dolnego Miasta. Podczas „ptasiego” spaceru Ewelina Sobańska i Piotr Kamot podpowiedzą jak rozpoznawać skrzydlatych mieszkańców dzielnicy. Majowe spotkania przeniosą słuchaczy do czasów, w których siostry Boromeuszki opiekowały się chorymi w szpitalu na ulicy Śluza, a w Pałacu Mniszchów na ulicy Długie Ogrody znajdowała się siedziba dowódcy garnizonu gdańskiej twierdzy. Cykl wykładów zakończy się w czerwcu opowieścią o zasługach rodziny Abeggów dla Dolnego Miasta.  

Miejsce wykładów: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1. Start spaceru ornitologicznego: przy czerwonym tramwaju koło Cafe Zajezdnia przy ul. Wróblej.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Oruni, wykłady i spacery od 9 kwietnia do 21 maja.

Po raz trzeci dzielnicowe spacery i wykłady odbędą się na Oruni. – Poznamy dzieje ważnych zakładów przemysłowych działających kiedyś na terenie dzielnicy. Odkryjemy tajemnice organów w kościele św. Jana Bosko i historię schowanej pod ziemią „Oruńskiej świątyni wody”. Pochylimy się nad planami budowy osiedla zwanego Orunią „Górną”. Zgłębimy dzieje rodu Ferberów i ich wpływ na rozwój Lipiec. Ujawnimy smutną przeszłość obozu karnego w Maćkowach. W trakcie spaceru rowerowego odwiedzimy ciekawe miejsca w pobliżu Oruni i pokażemy walory turystyczne okolicy. Wyposażeni w nową wiedzę ruszymy na wspólne, wakacyjne zwiedzanie dzielnicy – zaprasza Aleksandra Abakanowicz, Lokalna Przewodniczka po Oruni.

Miejsce wykładów i start spacerów: Stacja Orunia GAK, ul. Dworcowa 9.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Nowym Porcie, wykłady i spacery od 18 kwietnia do 20 czerwca.

Tegoroczną wiosnę spędzimy z fotografią: dowiemy się, o przymiarkach do kroniki o Nowym Porcie, poznamy nieznane zdjęcia lotnicze dzielnicy z czasów wojny, a pasjonaci fotografii mobilnej dowiedzą się, jak Nowy Port prezentuje się na Instagramie – mówi Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie.

Odżyją również wspomnienia o przeszłości dzielnicy m.in. podczas spaceru po cmentarzach w Nowym Porcie. O rozkwicie handlu i przedsiębiorczych mieszkańcach Portu opowiedzą dawni pracownicy Portu i Baltony. Dla miłośników spacerów i architektury odbędzie się wędrówka po zachodniej części dzielnicy. Uczestniczki i uczestnicy spacerów odwiedzą także miejsca ważne dla tutejszej kultury ulicznej. – Na koniec przygotowań do czwartego sezonu oprowadzania po Nowym Porcie zapraszamy do zajezdni i na przejazd zabytkowym tramwajem – dodaje przewodniczka.

Miejsce wykładów: Dom Sąsiedzki przy ul.Wyzwolenia 49, start spacerów pod dawnym Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15, spotkanie o przeszłości dzielnicy: Perła Bałtyku – Bawialnia ul. Oliwska 53/54

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki na Biskupiej Górce, wykłady i spacery od 24 kwietnia do 16 czerwca.

Zagłębimy się w najdawniejsze dzieje Gdańska, Biskupiej Górki i wsi Chełm oraz jak, co roku odwiedzimy miejsca na co dzień niedostępne – czekają na nas fortyfikacje i Schronisko Młodzieżowe im. Paula Beneke. Przybliżymy też zagadnienia przyrodnicze związane z lasem Biskupiej Górki. Opowiemy także co wspólnego z Polską, Gdańskiem i Zaroślakiem, ma John Ronald Reuel Tolkien, twórca niezwykłej krainy fikcji, która od lat zachwyca kolejne pokolenia czytelników na całym świecie – mówi Magdalena Kamrowska, Lokalna Przewodniczka po Biskupiej Górce.

Miejsce wykładów: Gdańska Szkoła Wyższa  ul. Biskupia 24b, start spacerów: ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym.

 

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki w Oliwie, wykłady i spacery od 23 kwietnia do 2 lipca.

Oliwa jest piękną dzielnicą, która od lat swoim klimatem, architekturą i przyrodą przyciąga mieszkańców i turystów na długie spacery. Klasyczne – po Parku Oliwskim, czy na Wzgórze Pachołek, ale też do Doliny Ewy czy do Doliny Radości. Uwieczniona w wielu powieściach Stefana Chwina, Pawła Huelle czy Güntera Grassa, od tego lata opowiadana będzie również przez Lokalnych Przewodników i Przewodniczki. Bogaty program wykładów ze znawcami dzielnicy obejmuje historię dzielnicy (wcześniej cysterskiej wsi), jej rozwój, biografie znanych Oliwian, legendy, architekturę i rozwój urbanistyczny, ważne miejsca dla różnych religii: katedrę Oliwską, meczet czy synagogę oraz cmentarz Oliwski.

Wykłady i spacery zostały przygotowane pod kątem osób, które chciałyby dzielić się swoją wiedzą oraz odkrywać tę część Gdańska dla innych. Od tego roku każdy pasjonat i miłośnik Oliwy może zostać Lokalnym Przewodnikiem po tej dzielnicy!

Miejsce wykładów: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie

Dzień Wolnej Sztuki pod hasłem „Das Mural” – otwiera sezon spacerów z lokalnymi przewodnikami i przewodniczkami w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Autorami prac są artyści ze wszystkich zakątków świata, a wśród nich sporą grupę stanowią malarze z Niemiec. –  Przyjdź na spacer i dowiedz się jak niemieckie w prace w Kolekcji komentują rzeczywistość, jak wpisują się w skomplikowaną historycznie przestrzeń Zaspy oraz czy obroniłyby się na ścianach Berlina – zapowiada Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie.

Dzień Wolnej Sztuki to inicjatywa, w ramach której muzea i galerie pomagają swoim gościom skupić się na pięciu wybranych pracach ze swoich kolekcji.

Das Mural. Niemieckie murale w Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. 21 kwietnia, godz. 12.00, Początek spaceru: Plama GAK, ul. Pilotów 11.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW NA DOLNYM MIEŚCIE

5 kwietnia, godz. 17.30 | prof. Andrzej Januszajtis, Ulice Dolnego Miasta, wykład

14 kwietnia, godz.10.00 | Ewelina Sobańska i Piotr Kamont, Ornitologiczny spacer z Radiem Gdańsk po Dolnym Mieście”, spacer

8 maja, godz.17.30 | prof. dr hab. Adam Szarszewski, Szpital Boromeuszek – historia do 1945 roku, wykład

24 maja, godz.17.30 | dr Zofia Maciakowska, Pałac Mniszchów na Długich Ogrodach, wykład

14 czerwca, godz. 17.30 | Jagoda Załęska-Kaczko, Domy robotnicze Fundacji Abegga, wykład

Miejsce wykładów: CSW  Łaźnia  ul. Jaskółcza 1. Spacer: start przy czerwonym tramwaju na ul. Wróblej.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW NA ORUNI

9 kwietnia, godz. 18.00 | Ryszard Kopittke, Między planami a rzeczywistością – osiedle zwane Orunią „Górną”, wykład

16 kwietnia, godz. 18.00 | Jan Daniluk, Obóz karny SS i policji w Maćkowach pod Gdańskiem, wykład

23 kwietnia, godz. 18.00 | dr hab. Andrzej Szadejko, Tajemnice organów z Kościoła św. Jana Bosko, wykład

7 maja, godz. 18.00 | Ryszard Kopittke, Orunia industrialna, wykład i spacer

14 maja, godz. 18.00 | Aleksander Masłowski, Ferberowie w Lipcach i nie tylko, wykład

20 maja, godz. 16.00 | Ryszard Kopittke, Krzysztof Ostaszewski, Śladami rodu Ferberów – spacer rowerowy po Lipcach i Niegowie. Zapisy od 7 maja 2018: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016. Prosimy o zabranie kasków rowerowych.

21 maja, godz. 18.00 | Ewa Pastuszak – Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna, Oruńska świątynia wody – historia zbiornika „Stara Orunia” – wykład

Miejsce wykładów i spotkań: Stacja Orunia GAK ul. Dworcowa 9. Dojazd na Orunię autobusami: 132, 189, 200, 205, 207, 210, 232.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW W NOWYM PORCIE

18 kwietnia, godz. 17.30 | Wojciech Samól, Nowy Port w fotografii lotniczej – wykład

28 kwietnia, godz. 16.00 | Iwona Kwiatkowska i Jerzy Owczarski w rozmowie z Moniką Popow, Szemrane interesy – o typach spod ciemnej gwiazdy i minionych czasach – spotkanie

12 maja, godz. 12.00 | Adrian Werner, #nowyport – spacer fotograficzny

13 maja, godz. 12.00 | I oficer S/Y Oceania Maciej Zaraziński, Zwiedzanie S/Y Oceania – spacer. Uwaga: Obowiązują zapisy od 7 maja 2018: kontakt@ikm.gda.pl, tel. 58 301 2016.

16 maja, godz. 17.30 | Marcin Stąporek, Cmentarze w Nowym Porcie – spacer

23 maja, godz. 17.30 | Iwona Woźniewska, Adrian Lipskee Lipiński i Młodzi 180 Stopni, Nowy Bronx Spacer na temat kultury ulicznej

30 maja, godz. 17.30 | Monika Popow i Piotr Połoczański, Fotograficzna kronika Nowego Portu – wykład

9 czerwca, godz. 12.00 | Mariusz Uziębło, Zwiedzanie zajezdni w Nowym Porcie i przejazd zabytkowym tramwajem – spacer

20 czerwca, godz. 17.30 | prof. Jakub Szczepański, Spacer na temat architektury Nowego Portu – część II

Miejsce wykładów: Dom Sąsiedzki ul.Wyzwolenia 49. Spacery: start pod dawnym Morskim Domem Kultury ul. Marynarki Polskiej 15. Spotkanie: Perła Bałtyku Bawialnia ul. Oliwska 53/54.

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW NA BISKUPIEJ GÓRCE

24 kwietnia,  godz. 18.00 | prof. dr. hab. Klemens Bruski, Powstanie Biskupiej Górki oraz wsi Chełm i jej najdawniejsze dzieje do końca XVI wieku – wykład

15 maja, godz. 18.00 | Ryszard Derdziński, Tolkienowie z Gdańska – wykład

25 maja, godz.10.00 | Anna Perz, Schronisko Młodzieżowe na Biskupiej Górce – spacer. Uwaga: obowiązują zapisy od 30.04 do 10.05: przewodnicy.bg@gmail.com.

26 maja, godz. 11.00 | Wojciech Ostrowski, Schronisko Fortyfikacje i umocnienia obronne na Biskupiej Górce – spacer. Uwaga: obowiązują zapisy od 15.05: przewodnicy.bg@gmail.com

12 czerwca, godz. 18.00 | Stanisław Biskup, Ochrona przyrody i jej elementy na Biskupiej Górce – wykład

16 czerwca, godz. 11.00 | Stanisław Biskup, Ochrona przyrody i jej elementy na Biskupiej Górce – spacer. Start: ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym

Miejsce wykładów: Gdańska Szkoła Wyższa, ul. Biskupia 24b

 

PROGRAM WYKŁADÓW I SPACERÓW W OLIWIE

23 kwietnia, godz. 17.30 | Sławomir Rut, Historia Oliwy do 1772 roku – wykład

7 maja, godz. 18.00 | Wojciech Walania, Nowa Oliwa dzisiaj i jutro – wykład. Miejsce: Olivia Sky Club, spotykanie przed Olivia Tower, Al. Grunwaldzka 472a.

13 maja, godz. 12.00 | Marian Chomicki, Park Oliwski i Pachołek – spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

14 maja, godz. 18. 00 | Sławomir Rut, Historia Oliwy w latach 1772 – 1945 – wykład  

19 maja, godz. 12.00 | Cystersi i Brygidki, spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

21 maja, godz. 18.00 | Sławomir Rut, Historia Oliwy po 1945 roku – wykład

27 maja, godz. 12.00 | Marcin Wilga, Skarby dolin oliwskich – spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

28 maja, godz. 18.00 | Marcin Wilga, Geomorfologia Oliwy – wykład

3 czerwca, godz. 12.00 | Marian Chomicki, Oliwska Gospódka – spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

4 czerwca, godz. 18.00 | prof. Andrzej Januszajtis, Architektura Oliwy – wykład

10 czerwca, godz. 12.00 | Anna Perz, Architektura Oliwy – spacer. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury

11 czerwca, godz. 18.00 | dr Barbara Bańkowska, Portret urbanistyczny Starej Oliwy – wykład

17 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie – Synagoga – spacer. Start: pętla tramwajowa w Oliwie przy budce dyspozytora

18 czerwca, godz. 18.00 | dr Katarzyna Rozmarynowska, Parki i ogrody oliwskie – wykład

24 czerwca, godz. 12.00 | Świątynie Oliwskie – Meczet – spacer. Miejsce spotkania: godz. 11:45 przed Meczetem przy ul. Abrahama 17A.

25 czerwca, godz. 18.00 | Tomasz Strug, Wybitni Oliwianie – wykład

2 lipca, godz. 18.00 | prof. Kazimierz Nowosielski, Nekropolia oliwska – wykład ze spacerem.

Wykłady: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25


Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Organizatorzy w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.

Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Gdańska Szkoła Wyższa, CSW Łaźnia, Rada Dzielnicy Oliwa, Oliwski Ratusz Kultury, portal www.staraoliwa.pl.

Harmonogram wykładów: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Poznaj Świat, iBedeker.pl, Radio Gdańsk