Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Jeśli jesteś osobą, która zna lub chce poznać odpowiedzi na te pytania i dzielić się nimi z mieszkańcami i turystami podczas letnich spacerów herstorycznych – Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na warsztaty dla przewodników i przewodniczek. Początek kursu 25 kwietnia o godz. 17.00 w IKM.

– W roku 2017 Stocznię szlakami kobiet zwiedziło 957 osób podczas 64 spacerów. To bardzo dużo, a zainteresowanie grup i osób indywidualnych pozwoliło by na organizację większej liczby oprowadzań. Do tego szukamy nowych osób, które czują się dobrze w pracy z ludźmi, znają Gdańsk, ważna jest dla nich perspektywa równościowa i chcą poznać specyfikę pracy w Stoczni z perspektywy kobiet – mówi Anna Urbańczyk z Instytut Kultury Miejskiej.

Jak zostać przewodniczką/przewodnikiem po terenach Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet?

By latem oprowadzać turystów i mieszkańców Trójmiasta po Stoczni należy wziąć udział w całym cyklu szkoleniowym, który obejmuje spacery i praktyczne zajęcia z oprowadzania. Spotkania rozpoczynają się 25 kwietnia zajęciami z Anną Perz, licencjonowaną przewodniczką, która przygotuje kursantów do pełnienia tej roli. Program obejmuje warsztaty i spacery, przygotowanie fragmentu własnego spaceru po Stoczni, szkolenie równościowe (obowiązkowe), egzamin sprawdzający wiedzę i umiejętności oraz warsztaty z emisji i higieny głosu (fakultatywne).

Oprowadzanie po terenach Stoczni Gdańskiej. Fot. Tomasz Ziółkowski

 

 

 

 

 

 

Warsztaty są bezpłatne dla osób, które zamierzają oprowadzać po Stoczni Gdańskiej w ramach projektu Metropolitanka. Absolwenci i absolwentki projektu zostaną zatrudnieni do oprowadzanie w projekcie Metropolitanka na trasie Stocznia Gdańska śladami kobiet. Osoby, które chciałby oprowadzać w języku innym niż polskim są również mile widziane.

Program kursu przewodnickiego po Stoczni Gdańskiej szlakami kobiet

  • Warsztaty na temat pracy przewodnika – 25 kwietnia, godz. 17.00 – 20.00 – Anna Perz (ZAJĘCIA OBOWIĄZKOWE),
  • Warsztaty herstoryczno-równościowe – osoba prowadząca: Anna Urbańczyk | 1 maja lub 2 maja lub 3 maja godziny 11.00 – 17.00 lub 16 – 17 maja (godz. 17.00 – 20.00, oba dni),
  • Uczestnictwo w spacerze Stocznia Gdańska szlakami kobiet | przewidywane daty: 5 maja i 17 maja 17.30 – przewodniczka Anna Miler (prawdopodobnie zaproponujemy Państwu więcej terminów),
  • Praktyczne zajęcia przewodnickie na terenach postoczniowych – osoba prowadząca: Anna Perz | 20 maja (niedziela) 13.00 – 16.00 i 22 maja 17.00 – 20.00,
  • Spotkania fakultatywne: emisja i higiena głosu (6 godz) z Agnieszką Kamińską | 28.04 lub 29.04, 5.05 lub 6.05, 2.06 i 9.06, godz. 10 -17:45 z przerwą.

Zgłoszenia przyjmowane są mailowo maksymalnie do 25 kwietnia: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl

Osoby prowadzące:
Anna Perz – absolwentka architektury i urbanistyki na Politechnice Gdańskiej oraz historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim, licencjonowana przewodniczka po Gdańsku, Sopocie i Gdyni od 2003r., od 2008r prowadząca wykłady z zakresu historii architektury Trójmiasta na kursach przewodników turystycznych oraz historii sztuki na kursach pilotów wycieczek.

Warsztaty równościowe i historii kobiet
Celem warsztatów jest przedstawienie równościowej perspektywy, praktycznej strony historii kobiet (herstorii), języka równościowego, wrażliwego. Zajęcia będą oparte zarówno na przykładach wypracowanych przez pomorską grupę historii kobiet Metropolitanka.

Anna Urbańczyk – trenerka równościowa, aktywistka praw człowieka i koordynatorka projektów społecznych (m.in. herstorycznego projektu Metropolitanka w Gdańsku). Wyspecjalizowana w warsztatach antydyskryminacyjnych. Absolwentka Wiedzy o kulturze (Uniwersytet Gdański), Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), trzech szkół trenerskich: Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego (Stowarzyszenie Willa Decjusza, Kraków, 2009-2010), Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji – poziom zaawansowany (Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Warszawa, 2011 – 2013), Akademia Treningu WenDo (Fundacja Autonomia, Kraków, 2015-2016) oraz wielu polskich i zagranicznych kursów i szkoleń. Certyfikowana trenerka (Fundacja Autonomia, 2015-2016) WenDo- samoobrony i asertywności dla kobiet. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Ekspertka w Radzie ds Równego Traktowania przy Prezydencie Gdańska.

Warsztaty Emisja i higiena głosu
Warsztaty obejmują naukę podstaw emisji i higieny głosu, wiedzy niezbędnej w sytuacjach wystąpień publicznych, przemawiania, prezentacji. Uczestnicy i uczestniczki warsztatów: wzmocnią swój głos i pewność siebie, nauczą się zasad emisji głosu, poznają BHP pracy głosem, przećwiczą sytuacje przemawiania, otrzymają indywidualne wskazówki. Warsztaty obejmują: ćwiczenia praktyczne – w grupie i indywidualnie oraz analizę najczęstszych błędów.

Agnieszka Kamińska – trenerka głosu, pedagog, wokalistka, założycielka Open Voice Studio – studio głosu i rozwoju osobistego, twórczyni Open Voice Method®. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie pracy z głosem, terapii głosu , śpiewu, rozwoju osobistego, różnych technik i stylów wokalnych, technik relaksacji, masażu, tańca. Jej metoda daje doskonałe rezultaty, dając osobom uczestniczącym konkretne narzędzia samodoskonalenia i oferując rozwiązania nawet długotrwałych problemów.

Metropolitanka to projekt herstoryczny (z ang. “her story” – „jej historia”, w przeciwieństwie do “his story” – „jego historia”), który opowiada o roli kobiet w historii, pomijanej w akademickich, szkolnych oraz codziennych rozmowach. Herstory, czyli historie opowiadane z perspektywy kobiet, mają pełniej odmalować dzieje trójmiejskiej metropolii, a także całego regionu pomorskiego.
www.metropolitanka.ikm.gda.pl.

Stocznię Gdańską można też zwiedzać indywidualnie przy użyciu aplikacji, audioprzewodnika, a także poznać jej historię ze słuchowiskami i książką – materiały znajdują się na stronie: www.stocznia-jest-kobieta.org.

Więcej informacji:
Anna Urbańczyk (koordynatorka spacerów), Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, 80-830 Gdańsk, tel. 58 760 72 16, tel. kom. 663 87 2016, e-mail: anna.urbanczyk@ikm.gda.pl.