Powieść o wielkiej historii i kobietach, które jako jedyne są w stanie się jej przeciwstawić – tak debiut literacki Martyny Bundy, reporterki i kierowniczki działu krajowego „POLITYKI”, opisuje Wydawnictwo Literackie, którego nakładem ukazała się książka. Spotkanie z autorką odbędzie się 5 czerwca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Prowadzenie: Beata Stasińska. Partner spotkania: Fundacja Miastokreacja.

Dziewicza Góra, niewielka wieś na Kaszubach. To właśnie tu, w domu wybudowanym za pieniądze z ubezpieczenia po zmarłym tragicznie mężu, Rozela wychowuje trzy córki. Najstarsza Gerta przypomina matkę, jest rzetelna i aż do przesady odpowiedzialna, średnia Truda, odwrotnie, umie korzystać z życia i łatwo daje się ponieść porywom serca, z kolei najmłodsza Ilda sporo myśli o śmierci i uwielbia prowokować wszystkich wokół.

Bunda w interesujący sposób opisuje wybory i pasje bohaterek, pokazuje ich nie zawsze udane próby mierzenia się z rzeczywistością starej i nowej Polski, a także z okrutną wojenną zawieruchą. „Nieczułość” to nie tylko świetne portrety bohaterek i trafny opis rzeczywistości kaszubskiej wsi oraz jej bliższych i dalszych okolic. To także piękna opowieść o stosunku ludzi do zwierząt, np. o huśtaniu kury w rozpiętej między drzewami poszwie – opisuje Michał Nogaś w „Gazecie Wyborczej”.

W rozpisanej na wiele lat i głosów opowieści poznajemy losy kobiet – najpierw tragiczne wydarzenia wojenne, a potem czasy, gdy nastała nowa władza. Bohaterki, aby przetrwać, muszą nauczyć się nie okazywać uczuć. Nieczułość staje się ich tarczą przed przeciwnościami losu i złymi językami. Tam, gdzie inni by się załamali, Rozela i jej córki prą do przodu. Mimo pozornej nieczułości wszystkie są ze sobą bardzo związane, a rodzinny dom w Dziewiczej Górze przyciąga je jak magnes. Nieważne, jak daleko wypuszczają się w świat, zawsze tu wracają po „nieczule czułe” wsparcie, miłość i bliskość.

Martyna Bunda stworzyła wciągającą sagę, która zadziwia nastrojem, kompozycją i świetnie odmalowanymi postaciami. Nieczułość to powieść o Polkach, a także o skomplikowanych ostatnich kilkudziesięciu latach polskiej historii. Bunda porusza ważne tematy i dotyka wciąż niezabliźnionych ran, robi to jednak nie po to, aby prowokować, ale by oddać hołd kobiecej solidarności, naszym matkom, babkom i ich wielkiej sile.

Martyna Bunda, od 18 roku życia reporterka prasowa, co z perspektywy czasu okazało się dla niej najważniejszą szkołą. Oznaczało setki odwiedzonych domów (Polacy lubią, gdy zdejmuje się buty), godziny rozmów prowadzonych z ludźmi – nierzadko w krańcowych, szczególnych sytuacjach. Od 2012 r. kierowniczka działu krajowego w tygodniku „Polityka”. Praca redaktorska przyniosła kres autorskiemu pisaniu i otworzyła przestrzeń do zajęcia się książką. Niezrealizowana gitarzystka po szkole muzycznej. Matka dwóch córek. Urodzona w dzień kobiet, w światowym roku kobiet (według ONZ), za osiem ósma – co stanowczo musi coś oznaczać. Wychowana na Kaszubach. Powieść Nieczułość to jej debiut literacki.

Beata Stasińska, wydawczyni, redaktorka, współzałożycielka i przez lata redaktorka naczelna wydawnictwa W.A.B. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, z którym również teraz jest związana – wykłada na Podyplomowym Studium Wydawniczym UW. Beata Stasińska została odznaczona przez rząd francuski Narodowym Orderem Kawalera Zasługi i wyróżniona odznaką Zasłużony Działacz Kultury. Tygodnik „Polityka” przyznał jej tytuł Kreatora Kultury (2002 r.), uhonorowana została również medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2008 r.). Należy do Rady Programowej Kongresu Kobiet, nieformalnego ruchu społecznego Obywatele Kultury i Polskiego PEN-Clubu i Rady Funduszu Mediów. Zasiada w kapitule jury Nagrody Literackiej Europejski Poeta Wolności.


Debiut literacki z Kaszubami w tle. Spotkanie z Martyną Bundą na temat książki Nieczułość

Prowadzenie: Beata Stasińska

Data: 5 czerwca, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej

Partner spotkania: Fundacja Miastokreacja