Trwa jubileuszowa, 10. edycja Gdański Dni Sąsiadów. Aktywni mieszkańcy i mieszkanki zgłosili już 169 spotkań, w tym najwięcej w: Śródmieściu – 19, na Chełmie – 14 spotkań, czy Ujeścisku z Łostowicami – 13 spotkań. Jak dołączyć do święta sąsiedzkich więzi? Wystarczy zarejestrować spotkanie na stronie www.dnisasiadow.pl, odebrać z Instytutu Kultury Miejskiej pakiet z Urodzinową sąsiedzką książką kucharską, plakatami, zaproszeniami, serwetkami, kubeczkami, balonami, girlandami i innymi praktycznymi gadżetami i… Zaprosić sąsiadów!

Gdańskie Dni Sąsiadów to święto mieszkańców, ich dzielnic, wspólnot mieszkaniowych, podwórek. To pretekst by poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Wspólna organizacja wydarzenia buduje sąsiedzkie więzi, integruje i daje impuls do dalszych inicjatyw związanych z najbliższą okolicą.

Najważniejsze jest spotkanie z drugim człowiekiem. Dni Sąsiadów dają ramę, dzięki której łatwiej zorganizować wydarzenia, zachęcają do spotkań, do zapukania w drzwi sąsiada. Szczególnie ważny jest kontakt z seniorami, osobami samotnymi – mówił Prezydent Paweł Adamowicz podczas konferencji prasowej w Instytucie Kultury Miejskiej.

Jakie wydarzenia planują sąsiedzi i sąsiadki w dzielnicach Gdańska?

Na Dolnym Mieście planują Danuta Płuzińska i Elżbieta Woroniecka – związane z dzielnicą, z Opowiadaczami Historii Dolnego Miasta i Inkubatorem Sąsiedzkiej Energii, Lokalne Przewodniczki: – W zeszłym roku zorganizowaliśmy potrójne Dni Sąsiadów z Centum Reduta Mrowisko, Opowiadaczami Historii Dolnego Miasta i Inkubatorem Sąsiedzkiej Energii. Była muzyka, konkursy historyczne, piknik, klimatyczne przebrania, zabawy, występy artystyczne – wymieniają. – Jeszcze więcej planujemy w tym roku. Ja, robię Dni Sąsiadów również w Pruszczu, gdzie teraz mieszkam – dodaje Danuta Płuzińska.

W Oliwie, na boisku Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Wąsowicza odbędzie się podsumowanie cyklu zajęć technologiczno-plastycznych Szkoły Podstawowej nr 36, które społecznie rozpoczęli rodzice uczniów. – Zaczęliśmy od rysunków technicznych, nauki perspektywy potrzebnych do druku 3D, a doszliśmy do rysowania portretów. Będziemy rysować nasze portrety na tabletach graficznych i nauczymy się używać aerografów – mówią organizatorzy.

Na Siedlcach sąsiedzi organizują spotkanie po latach oraz oraz gości przyjezdnych z kraju i zagranicy. – Celem jest integracja, zaproszenie mieszkańców Domu Samotnej Matki oraz osób bezdomnych. Wspólne śpiewanie, koncert kolegi Stasia na akordeonie. Grillowanie, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych z wiedzy na temat dzielnicy – opisują organizatorzy na stronie www.dnisasiadow.pl.

W przygotowaniu spotkań pomaga pakiet z gadżetami przygotowany przez Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk. Znajdują się w nim: plakaty z miejscem na opis wydarzenia, naklejki, które pomogą w poznaniu swoich imion, małe zaproszenia, które można wrzucić do skrzynek pocztowych, folder z poradami „Jak zorganizować Gdańskie Dni Sąsiadów”, girlandy i balony do ozdoby miejsca sąsiedzkiego pikniku, talerze, serwetki i papierowe kubki na wspólny stół, koszulki, torba płócienna, czapeczki urodzinowe oraz zmywalne tatuaże.

Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska, wyjątkowe wydawnictwo Instytutu Kultury Miejskiej, które wspiera GIWK, dołączana jest do każdego pakietu startowego. Znajduje się w niej 97 przepisów organizatorów Gdańskich Dni Sąsiadów. Publikacja pokazuje nam nie potrawy, ale ich autorów i autorki w pięknych zdjęciach Lucyny Kolendo z dowcipnymi rysunkami kulinarnymi Hanny Kmieć. Książę złożyła Anita Wasik, a wydawnictwo otrzymało Wyróżnienie w Konkursie Najpiękniejsza Roku organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek.

Spotkania, które muszą się odbyć między 25 maja a 30 czerwca, należy rejestrować na stronie www.dnisasiadow.pl. Pakiety gadżetów Gdańskich Dni Sąsiadów można odbierać w Instytucie Kultury Miejskiej od godz. 11.30 do 17.00 od poniedziałku do piątku od 21 maja do 30 czerwca lub do wyczerpania zapasów.

Statystyki Gdańskich Dni Sąsiadów w latach 2011 – 2017

W 2011 roku odbyło się 68 spotkań, w których wzięło udział 5,5 tysiąca osób.

W 2012 odbyło się 90 spotkań w 25 dzielnicach, w których wzięło udział łącznie ponad 20 tysięcy osób.

W 2013 roku było to już 117 spotkań, w 26 dzielnicach i 5 miejscowościach poza Gdańskiem, w których wzięło udział ponad 11 tysięcy osób.

Rok 2014 to 134 wydarzenia w 28 gdańskich dzielnicach i 6 okolicznych gminach, w których wzięło udział ok 15 000 osób.

Rok 2015 przyniósł kolejne rekordy – 207 spotkań w 31 dzielnicach i 18 lokalizacjach poza Gdańskiem, w których wzięło udział ponad 23 tysiące osób.

W 2016 roku w inicjatywie wzięło udział 25 000 osób, a zorganizowano 221 spotkań.

W 2017 roku 15 000 uczestników i 181 zarejestrowanych spotkań.

 

Powiązane projekty