10. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów była rekordowa pod względem liczby zgłoszonych spotkań. Sąsiedzi i sąsiadki zorganizowali aż 253 wydarzenia, a wzięło w nich udział 19 325 osób. Najbardziej aktywnymi dzielnicami były: Śródmieście: 35 spotkań, Ujeścisko-Łostowice: 19 spotkań, Wrzeszcz Górny i Chełm: po 16 spotkań. Do 15 lipca można przesyłać relacje, które zostaną zamieszczone na www.dnisasiadow.pl oraz nagrodzone bonem do hipermarketu ogrodniczo-budowlanego.

Sąsiedzi i sąsiadki organizują przeróżne wydarzenia w ramach Gdańskich Dni Sąsiadów. Najwięcej jest pikników z grami i zabawami dla dzieci czy wspólnego gotowania, dlatego też w pakiecie startowym znalazła się Urodzinowa sąsiedzka książka kucharska. Ale to nie wszystko! Na Starym Chełmie, podczas Dni Sąsiada 16 czerwca, odbył się spacer z przewodnikiem po okolicy, a przy zbiorniku na ul. Madalińskiego piknik z treningiem biegowo-siłowym i warsztatami linowymi. Ta różnorodność spotkań bardzo nas cieszy – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Świętowanie urodzin 10. edycji Gdańskich Dni Sąsiadów zaznaczone było m.in. na materiałach graficznych – tortem ze świeczkami, czy przez papierowe czapki w pakietach startowych. W Urodzinowej sąsiedzkiej książce kucharskiej znajdują się przepisy przekąsek, dań głównych, deserów i napojów doskonałych na każde przyjęcie.

Publikację można bezpłatnie pobrać ze strony: www.dnisasiadow.pl/ksiazka-kucharska/pobierz-ksiazke-2018/.

Jakie wydarzenia zorganizowali sąsiedzi i sąsiadki w 2018 roku?

W Nowym Porcie, w Mewce Otwartej Pracowni na ul. Bliskiej 11, odbyło się Domowe Jam Session na Bliskiej. Do wspólnego spędzenia wieczoru przy muzyce, lemoniadzie i smakołykach na placyku przy pracowni MEWKA zapraszał Bartosz Zimniak, artysta prowadzący pracownię. Placyk, który na kilka godzin wypełnił się muzyką przyozdobiono, razem z sąsiadami, wspólnie zrobionymi dekoracjami i klimatycznymi lampkami.

– Jesteśmy grupą sąsiadów, która od blisko dwóch lat spotyka się i wspólnie gotuje. Stwierdziliśmy, że nadszedł już czas, aby powiększyć nasze grono i, jeśli nie zarazić naszą pasją, to przynajmniej lepiej się poznać. Były atrakcje dla dzieci, a poza kulinariami i integracją pojawiły się spontaniczne propozycje uczestników i uczestniczek – opisują organizatorzy pikniku przy ul. Myśliwskiej.

W trakcie Gdańskich Dni Sąsiadów na Skwerze Marszałka Józefa Piłsudskiego na Strzyży sąsiedzi i sąsiadki zaplanowali wymiankę sąsiedzką i wyprzedaż garażową, kącik retro zabaw dla najmłodszych i zdrowy poczęstunek w ramach imprezy pod nazwą Sąsiedzki Park Różności.

Podczas pikniku na Zielonym Stoku, na Ujeścisku sąsiedzi i sąsiadki, obok zabaw i integracji, dyskutowali o potrzebach modernizacji osiedla oraz rozbudowie placu zabaw.

W edycji 2018 odbyło się również 19 spotkań poza Gdańskiem! M.in.: w Słupsku, Pruszczu Gdańskim, na Rotmance czy w Łęgu.

Gdańskie Dni Sąsiadów to święto mieszkańców, ich dzielnic, wspólnot mieszkaniowych, podwórek. To pretekst by poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Wspólna organizacja wydarzenia buduje sąsiedzkie więzi, integruje i daje impuls do dalszych inicjatyw związanych z najbliższą okolicą.


Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk

Wydawnictwo Urodzinowej sąsiedzkiej książki kucharskiej wspiera: GIWK

Partner Gdańskich Dni Sąsiadów: Forum Gdańsk

Patroni medialni: www.trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda

Powiązane projekty