Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają latem gdańszczan i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami. Teraz, dzięki wydawnictwu Biura Rozwoju Gdańska i Instytutu Kultury Miejskiej dzielnicowe smaczki, ciekawe historie i opowieści mieszkańców – dostępne są online oraz w wersji papierowej. Od lipca, do publikacji o  Nowym Porcie, Biskupiej Górce i Starym Chełmie, dołączają przewodniki po Dolnym Mieście i Oruni.

Amsterdam Północy, dzielnica fabrycznych kominów – wiele lat temu tak mówiono o Dolnym Mieście. Plac Ćwiczeń czy ogród kul to z kolei dawne określenia Placu Wałowego. Te części Śródmieścia są obecnie objęte programem rewitalizacji, a przewodniki bo nich wydało BRG z IKM.

Jedne z najstarszych części miasta – Dolne Miasto i Stare Przedmieście

Przewodnik, który właśnie się ukazał, pozwala poznać je lepiej i spojrzeć na nie oczami wieloletnich mieszkańców, mi.n. osób związanych ze Stowarzyszeniem Opowiadacze Historii Dolnego Miasta Gdańska i Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, którzy latem oprowadzają po dzielnicy. Są w nim zamieszczone wspomnienia osób, które doskonale pamiętają działającą łaźnię miejską, szpital przy ul. Łąkowej czy Pewex i inne sklepy w dawnej fabryce tytoniu.

 

  

Czytając publikacje, czy spacerując po dzielnicy z Lokalnymi Przewodnikami poznajemy historię ulic Dolnego Miasta, bastiony, czyli zielone tereny pełniące w przeszłości funkcję obronną, historię szpitala, w którym chorymi opiekowały się siostry Boromeuszki czy dzieje fundacji i dobroczyńców w Gdańsku na przykładzie domów Koloni Abegga. Spacery po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14.

Orunia nie tylko piękny park i rynek

Park i Rynek Oruński znają niemal wszyscy gdańszczanie. Ale już o oruńskim lapidarium, żeliwiaku czy nieistniejącym cmentarzu słyszeli nieliczni. IKM i BRG zaprasza do lektury przewodnika, który odsłania wiele oruńskich tajemnic i pozwala lepiej poznać tę wyjątkową część Gdańska.

Orunia ma wyjątkowe położenie. Znajduje się niemal w ścisłym centrum miasta, ale jednocześnie zachowuje ślady tradycji rolniczo-sadowniczej. Pozostało tu wiele zabytków – interesujących przykładów architektury z przełomu XIX i XX wieku, a nawet wcześniejszych (kuźnia z początku XIX w.). Przewodnik wskazuje ich lokalizację, pokrótce opowiada ich historię. Zawiera też informacje na temat innych ciekawostek, w poszukiwaniu których można wybrać się na Orunię – śladów przedwojennych niemieckich napisów czy dziewiętnastowiecznych dekoracji. Można też odwiedzić lapidarium, park czy dom kultury.

 

  

To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości (Schopenhauerowie, ród Hoene). Panuje tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, a spacerowicze znajdą ciekawą architekturę i przepiękny Park Oruński. Kręgosłupem dzielnicy jest Kanał Raduni, który powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Krzyżaków. Wzdłuż jego brzegów mieszkańcy sytuowali swoje zakłady. W latach powojennych spędzali tu czasach zażywając kąpieli, łowiąc ryby i jeżdżąc na łyżwach. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które można odkryć podczas wspólnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery odbywają się latem we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10.

 Gdzie można otrzymać przewodniki?

Przewodnik po Oruni jest dostępny bezpłatnie od poniedziałku do piątku w Zespole Rewitalizacji i Dziedzictwa Kulturowego BRG (ul. Wały Piastowskie 24, pokój 4 ).

 Wszystkie przewodniki w PDF-ie są do pobrania tutajOrunia / Dolne Miasto