Latem ożywimy przestrzeń nowego sąsiedztwa wokół przyszłej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej – Kunszty Wodnego – mówi Natalia Cyrzan z IKM. Roślinność i zwierzęta w mieście, zdrowy styl życia – to tematy pierwszego pikniku, który odbędzie się 14 lipca. 11 sierpnia warsztaty, gry, zabawy i rozmowy dotyczyć będą miejskiej architektury, projektowania i sztuki w mieście. 1 września odbędzie się piknik poświęcony literaturze dla dzieci i młodzieży współorganizowany z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Wstęp wolny.

Cykl trzech letnich pikników miejskich z IKM to okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu. To także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie miejscem podzielonym na strefy: odpoczynku, warsztatów, porad oraz gier i zabaw. Meblami miejskimi zaaranżuje ją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY.

Pierwszy z pikników miejskich dotyczy roślinności, zwierząt w mieście, zdrowego, przyjaznego naturze stylu życia. IKM zaprosił do współpracy wiele inicjatyw, stowarzyszeń i animatorów zajmujących się tą tematyką. Piknik rozpocznie się późnym śniadaniem (11.00 – 13.00) na słodko i słono, które przygotują Kolektyw Samo Dobro, Asia Stachowiak, Buzz Cafe i Składak. Do późnego popołudnia będzie można wziąć udział w warsztatach, grach i zabawach.

W programie warsztatów i aktywności na pikniku miejskim 14 lipca m.in.: naprawa drobnych usterek rowerowych w mobilnym warsztacie prowadzonym przez Składak, szycie prostych plecaków na rowerowe wycieczki z Chce Mi Się, porady w zakresie uprawy roślin domowych i ogrodowych, warsztaty tworzenia ozdobnych kul kokedama i geometrycznych form do oplątw ze Schroniskiem dla Roślin, wspólne tworzenie pnącza z liści origami z Joanną Paniec – Ogrodniczką Miejską, tworzenie gier planszowych o miejskich zwierzętach z Sylwią Chmielewską, warsztaty sitodruku (motywy roślinne na torby i koszulki) z Kwiatuchi, opowieści ornitologa – Jakuba Typiaka z Ptasiej Sfery o ptakach zamieszkujących miejskie parki i skwery, przygotowywanie zielnika z Łukaszem Skopem z Bez Ogródek, tworzenie ogródków skalnych z Ruta Urban Garden, robienie zabawek dla psów z fizjoterapeutką dla zwierząt oraz tworzenie eko środków do prania i sprzątania z MAMYWENE.

Harmonogram działań

Miejsce: przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku (koło adresu Targ Rakowy 11).

14 lipca, godz. 11.00 – 18.00

Piknik poświęcony miejskiej roślinności, zwierzętom mieszkającym w mieście oraz przyjaznemu naturze, zdrowemu stylowi życia.

11 sierpnia, godz. 11.00 – 18.00

Piknik dotyczący miejskiej architektury, projektowania oraz sztuki w mieście.

1 września, godz. 11.00 – 18.00

Piknik literacki współorganizowany z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku skupiony na literaturze dla dzieci i młodzieży.

 

Program wydarzeń: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski.

Wydarzenie na Facebooku

Powiązane projekty