W kamienicach, zabytkach, klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach Potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia Oliwy – dzielnicy, którą od 18 lipca można zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Bezpłatne spacery odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00. Start: przed Oliwskim Ratuszem Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Zaproszenie dla mediów: serdecznie zapraszamy na inaugurujący zwiedzanie dzielnicy spacer 18 lipca o godz. 17.30. 10 osób zdało egzaminy na Lokalnego Przewodnika i Przewodniczkę po Oliwie. Każdy opracował indywidualną trasę, którą oprowadzać będzie podczas letnich spacerów. 18 lipca podzielą się niektórymi ciekawostkami ze swoich szlaków podczas wyjątkowego, wspólnego spaceru. Zachęcamy do nagrywania i opisywania wędrówki, by zaprosić Państwa czytelników i słuchaczy na kolejne zwiedzania. Początek spaceru: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Jedną z fascynujących cech Oliwy jest skupianie w sobie, jak w soczewce, lwiej części historii architektury – od gotyku do szklanych wieżowców. Dzielnica ta od zawsze przyciąga zarówno mieszkańców Gdańska, jak i turystów odwiedzających miasto. Kierują oni zwykle swoje kroki do Parku Oliwskiego, który jest – w pełni zasłużenie – niewątpliwym symbolem zielonej dzielnicy. Moje spacery będą miały jednak innego bohatera – architekturę. Wspólna wędrówka będzie pretekstem do prześledzenia wielu etapów rozwoju Oliwy, w której swoje miejsce mają zarówno średniowieczne mury, jak i osiedle z wielkiej płyty – zapowiada Michał Ślubowski, Lokalny Przewodnik po Oliwie.

Ważnym punktem spacerów będzie Park Oliwski, który w grudniu 2017 roku został uznany za pomnik historii. Po Parku oprowadzać będzie m.in.: Ewa Oslislok. – Spacer rozpocznę od południowo-zachodniej części Parku Oliwskiego, która wiąże się początkiem istnienia opactwa (koniec XII wieku). Był tam ogród, w którym uprawiano warzywa stanowiące podstawę wyżywienia zakonników, a także rośliny lecznicze i kwiaty. Najbardziej reprezentatywne fragmenty to te ukształtowane w połowie XVIII wieku za czasów opata Jacka Rybińskiego, który był fundatorem przebudowy Nowego Pałacu Opackiego i ogrodu wokół niego – opowiada Przewodniczka.

W czasie wycieczki uczestnicy i uczestniczki zobaczą jak wygląda Raj, Niebo i Piekło, Uszy Dionizosa czy iluzja optyczna Drogi do Wieczności. Przed Pałacem Opatów będziemy podziwiać barokowy salon ogrodowy. Z parku przejdziemy na wzgórze Pachołek, gdzie na wytrwałych czeka nagroda w postaci pięknej panoramy Gdańska i Zatoki Gdańskiej – dodaje Katarzyna Tarnowska, Lokalna Przewodniczka po Oliwie.

Podczas spacerów poznamy miejsca ważne, dla wielu pokoleń gdańszczan i gdańszczanek, jak choćby budynek V LO przy ul. Polanki 130. – W auli stoi wyjątkowy fortepian firmy Grotian-Steinweg, z 1912 roku, który trafił rok później do którejś z oliwskich rezydencji. W kwietniu 1945 roku, zaraz po wkroczeniu Armii Czerwonej, znalazł go w magazynie polski profesor muzyki i uratował przed wywózką lub pewnym zniszczeniem, wykupując go od radzieckich żołnierzy za – ponoć – dwie butelki spirytusu! – opowiada Krzysztof Rześniowiecki, nauczyciel w V LO i Lokalny Przewodnik po Oliwie.

Historię Oliwy i Gdańska poznamy zwiedzając Cmentarz Oliwski, gdzie znajdują się groby zasłużonych mieszkańców i mieszkanek. Zabytkowy cmentarz komunalny powstał z czterech odrębnych cmentarzy: dwóch katolickich i dwóch ewangelickich. – Na cmentarzu warto zwrócić uwagę na kaplice z 1909 roku oraz pomniki nagrobne znanych Gdańszczan z okresu międzywojennego. W Oliwie spoczywają, m.in.: proboszczowie parafii archikatedralnej, uczestnicy powstania styczniowego, konrektor szkoły podstawowej w Jelitkowie, działacze i działaczki polonijne, dyrektorki szkoły katolickiej i filantropki, artysty malarza oraz autora zabawnych opowiastek o emerycie Franzu Poguttke. Poszukamy także śladów szóstej nekropolii – cmentarza komunalnego dla bezwyznaniowców z 1921 roku – mówi Katarzyna Maliszewska, Lokalna Przewodniczka po Oliwie.

Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Zapisy: tel. 58 301 20 16 lub e-mail: kontakt@ikm.gda.pl.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to mieszkańcy, którzy oprowadzają po gdańskich dzielnicach od 2011 roku. Zaczęli na Zaspie, gdzie przybliżają mieszkańcom i turystom historię powstawania Kolekcji Malarstwa Monumentalnego oraz założenia architektoniczne tej dzielnicy. W kolejnych latach dołączyły Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port i Orunia. W roku 2018 Instytut Kultury Miejskiej poszerza ofertę o kolejną dzielnicę – Oliwę!

Poznaj szczegółowy harmonogram


Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.

Szczegółowe informacje: www.ikm.gda.pl/ lokalniprzewodnicy.

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Poznaj Świat, iBedeker.pl, Radio Gdańsk