Co robić w letnią sobotę z rodziną i przyjaciółmi? Instytut Kultury Miejskiej proponuje piknik miejski z designem, architekturą i sztuką w tytule. 11 sierpnia w godz. 11.00 – 16.00 na Targu Rakowym 11, przy nowej siedzibie IKM, znów pojawią się tymczasowe miejsca na warsztaty oraz stoły z przekąskami i kawą. Przyjdź na piknik miejski i wyhaftuj swój wzór na koszulce, zrób animację poklatkową, zbuduj falowiec…

Pikniki miejskie IKM

Cykl trzech letnich pikników miejskich z IKM to okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu. To także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie miejscem podzielonym na strefy: odpoczynku, warsztatów, porad oraz gier i zabaw. Meblami miejskimi zaaranżuje ją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY. Ostatnie wydarzenie – piknik literacki, organizowany razem z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną, odbędzie się 1 września.

Program 

11.00 – 13.00, późne śniadanie z Kolektywem Samo Dobro, Joanną Stachowiak (ciasta), do 16.00: Cafe Składak, Włoska robota – lody naturalne.

Piknik miejski: design, architektura i sztuka w mieście 11 sierpnia 2018

12.00 – 16.00 Warsztaty animacji poklatkowej | Konrad Kulczyński i Grażyna Rigall

Uczestnicy i uczestniczki wspólnie nakręcą krótki film techniką animacji poklatkowej. Będzie to abstrakcyjna opowieść inspirowana okolicami skweru i Kunsztu Wodnego stworzona w całości przez uczestników warsztatów. Warsztat dla wszystkich od 6 roku życia. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność. Po wprowadzeniu do techniki animacji zacznie się praca.

12.00 – 16.00 Warsztaty fotografii ulicznej | Rafał Placek (Portret Osobisty) Wprowadzenie do zasad fotografii ulicznej i wycieczka „w teren”. – Zrobimy zdjęcia przechodniom, pasażerom wysiadającym z autobusu czy klientom centrum handlowego – mówi prowadzący. Warsztat dla młodzieży od 16 roku życia. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność.

12.00 – 16.00 Warsztaty robienia karmników | Lucyna Pilacka, Wojtek Pilacki, Pobereźny / Podgórczyk

Warsztatowi towarzyszyć będzie prelekcja dotycząca życia ptaków, pojenia ptaków miejskich, zasad ich karmienia itp. Każdy uczestnik zabierze do domu własnoręcznie zrobiony karmnik.

12.00 – 16.00 Warsztaty akustyczne | Krzysztof Topolski 

Warsztaty przeprowadzone będą w formie terenowych grupowych, spacerów akustycznych. Uczestnicy i uczestniczki wezmą udział w ćwiczeniach związanych z dźwiękiem, własnym głosem i ciałem w przestrzeni. Głównym elementem spotkania będzie wprowadzenie w praktykę spacerów akustycznych tzw. spacerów ze słuchaniem, w wybranych zaplanowanych wcześniej lokalizacjach. Integralną częścią warsztatów będzie realizacja nagrań terenowych, które zostaną umieszczone na stronie: https://aporee.org/maps/. Grupa zbiera się o godz. 12.00 przy tablicy z nazwą warsztatu, prosimy o punktualność

12.00 – 16.00 Zbuduj falowiec! Warsztaty modelarskie | grupą ByćMORZE

Warsztatowy falowiec będzie zbudowany z tekturowych słupów i stropów. Taka kartonowa konstrukcja (wyglądem nieco przypominająca prostą kratownicę) będzie połamana na cztery segmenty. Każdy uczestnik pokoloruje zadrukowane ściany oraz według własnego pomysłu domaluje i doklei sąsiednie brakujące ściany i podłogę. Po wyjęciu „mieszkania” naszym oczom ukaże się sama konstrukcja nośna budynku, a wybrane mieszkanie każdy z uczestników będzie mógł zabrać do domu.

12.00 – 16.00 Warsztaty z brushletteringu | Irmina Wolniak

Brushlettering to ozdobna technika pisania, która zyskuje coraz więcej fanów. Na warsztatach osoby poznają podstawy tej techniki i sami spróbują swoich sił. Nie trzeba być artystą, aby pięknie pisać.

12.00 – 16.00 nieMAPA – projektowanie mapy miasta | Kamila Szelagowicz

Warsztat w ramach którego projektujemy razem NIEMAPĘ Gdańska. Efektem jest jedna wspólna NIEMAPA z wykreowanymi na warsztacie przez mieszkańców przystankami. Każdy uczestnik otrzyma NIEMAPĘ Gdańska.

12.00 – 15.00 Warsztaty haftowania | Lucky Shirt – Ewelina Klećkowska

W trakcie trzygodzinnych zajęć uczestnicy i uczestniczki nauczą się, jak przenosić wzory na tkaninę, pracować na tamborku oraz najpopularniejsze ściegi oraz sposoby ich wypełniania. Tematem spotkania będą dziewczyny i ich piękne ciała. W efekcie spotkania powstaną gotowe hafty, które mogą być ozdobą ubrania, lub własnoręcznie stworzonym dziełem sztuki.

12.00 – 16.00 Zrób dywan z taśmy bawełnianej | PRULLA – Agnieszka Baaske

Wraz z uczestnikami zgłębimy tajniki podstaw przeskalowanego szydełkowania z taśmy bawełnianej. Zrobimy okrągłe podkładki, a gdy ktoś się pięknie rozpędzi… może wyczarować dywan! Zarówno podkładki pod naczynia jak i okrągłe dywaniki będą stanowiły modny i praktyczny dodatek wnętrzarski.

12.00 – 16.00 Iluzoryczne budowle: kolaż i plakat | Hekla –  Paulina Oknińska i Monika Proniewska

By zbudować swoją „iluzoryczną budowlę” każdy uczestnik warsztatów otrzyma unikatowy zestaw do plakatu architektonicznego. Obok wycinków i materiałów wizualnych znajdzie w środku elementy typograficzne: hasła i krótkie teksty do wkomponowania w plakat. Podczas warsztatów będzie również mowa o wykorzystaniu ilustracji i analogowych wycinanek w projektowaniu graficznym.

12.00 – 16.00 Zrób swoje eko-klapki |  Marta Morawska-Omalecka

Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się projektować i wykonywać letnie klapki z naturalnych materiałów (m.in. sznurek bawełniany, kokos). Jest to doskonała okazja do zapoznania się z konstrukcją obuwia oraz stworzenia klapek według własnego projektu, bez użycia kleju.

12.00 – 15.00 Acroyoga | Helena Ciszewska i Katarzyna Wysakowska

Acroyoga to połączenie dynamicznej mocy gimnastyki akrobatycznej, świadomości jogi i relaksującego masażu tajskiego. Zawiera w sobie elementy bazujące na świadomości ciała, jak również ćwiczenia o potencjalnym działaniu terapeutycznym dla ciała i ducha.” To spotkanie jest dla każdego! Prosimy o przyniesienie maty do ćwiczeń.

Konkurs w ramach Pikniku miejskiego z IKM

Dla miłośników gdańskiej architektury i nietypowych miejsc IKM przygotował konkurs z nagrodami. Co zrobić by wygrać: trójmiejskie notesy i grafiki z gdańską architekturą od nieMAPA oraz gadżety IKM?

Sfotografować swoją ulubioną, gdańską architekturę i uzasadnić, dlaczego jest wyjątkowa. Zdjęcie opublikować na Facebooku lub Instagramie i otagować dwoma hasztagami: #ikmgdansk i #piknikmiejskizikm.

Konkurs trwa do 10 sierpnia. Nagrody będą do odebrania na pikniku miejskim z IKM 11 sierpnia. Regulamin konkursu: https://goo.gl/MpN4Ks.

Powiązane projekty