Jeszcze do końca września Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na alternatywne spacery po dzielnicach Gdańska. Oprowadzają po nieznanych zaułkach Oliwy, Oruni, Nowego Portu, Dolnego Miasta, Biskupiej Górki i Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Tereny postoczniowe można zwiedzać z grupą społeczną Metropolitanka, która przybliża działalność kobiet związanych z Solidarnością i pracowniczek Stoczni Gdańskiej. Spacery są bezpłatne, obowiązują zapisy: kontakt@ikm.gda.pl.

Dla osób, które odwiedzą gdańskie dzielnice, Instytut Kultury Miejskiej przygotował konkurs – Moje miejsca w mieście. Jakie nowe, ciekawe, inne, fascynujące miejsce w Gdańsku odkryłeś/odkryłaś w te wakacje? Podziel się nim z innymi w krótkim opisie (do 500 znaków) i odbierz nagrody od Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Teksty można wrzucać do skrzynki w sieni IKM przy ul. Długi Targ 39/40 oraz Punkcie Informacji Kulturalnej przy Targu Rakowym 11, przesłać mailowo (magdalena.nestorowicz@ikm.gda.pl), a także zamieszczać na Facebooku IKM czy pisząc wiadomości prywatne do profilu.

Konkurs trwa od 27 sierpnia do 17 września. Nagrodami są: torba Lokalnych Przewodników, książka Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście, losowo wybrana publikacja tłumaczy zgłoszonych do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, alternatywna mapa Gdańska, magnes, ołówek, pocztówka z Gdańskiem (10 pakietów – nagród głównych) oraz upominki w ramach nagród pocieszenia (30 pakietów). Regulamin: http://bit.ly/2LihJhM.

Jakie tajemnice skrywają przed nami gdańskie dzielnice?

Oliwa dołączyła do dzielnic, które możemy zwiedzać z Lokalnymi Przewodnikami w 2018 roku. W czasie wycieczek uczestnicy i uczestniczki poznają lepiej Park Oliwski, w którym jest Raj, Niebo i Piekło, Uszy Dionizosa czy iluzja optyczna Drogi do Wieczności. To także opowieści o słynnych mieszkańcach Oliwy, pięknej architekturze dzielnicy, życiu codziennym i zmianach, jakie w niej zachodzą. Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o 12.00. Miejsce startu spacerów: Oliwski Ratusz Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25. Trwają do 30 września. Dodatkowo, 22 września o godz. 16.00 odbędzie się spacer w języku rosyjskim.

Orunia usytuowana jest niecałe 10 minut drogi autobusem od Śródmieścia Gdańska. To tutaj zacne gdańskie rody sytuowały swoje letnie posiadłości (Schopenhauerowie, ród Hoene). Panuje tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, a spacerowicze znajdą ciekawą architekturę i przepiękny Park Oruński. Kręgosłupem dzielnicy jest Kanał Raduni, który powstał w połowie XIV wieku z inicjatywy Krzyżaków. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści, które można odkryć podczas wspólnych spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery po Oruni odbywają się we wtorki o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Miejsce startu: Kawiarnia Kuźnia przy ul. Gościnnej 10. Trwają do 15 września.

Nowy Port to wyjątkowe miejsce na północnym skraju Gdańska. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie można zobaczyć w Nowym Porcie rzeźbę ryby pomuchel, Statuę Wolności, Kulę Czasu? Odkryć zapomniane podwórka i poczuć portowy klimat dzielnicy? O zwyczajnych i tych nietypowych miejscach opowiadają lokalni pasjonaci i entuzjaści – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Spacery w Nowym Porcie odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00. Start pod dawnym Morskim Domem Kultury przy ul. Marynarki Polskiej 15. Trwają do 15 września.

Wystarczy skręcić w prawo za Zielonym Mostem by z utartego szlaku Drogi Królewskiej, w kilka minut przenieść się do urokliwej i coraz częściej docenianej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośnicy modernizmu zachwycą się budynkiem Gdańskiego Monopolu Tytoniowego, fani motoryzacji – historią montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a osoby zainteresowane publicznymi środkami transportu dziejami zabytkowej zajezdni. Dolne Miasto to też wspaniałe tereny zielone – opływ Motławy, po którym można spływać kajakami oraz bastiony, z których rozciągają się piękne widoki. Spacery po Dolnym Mieście odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30, oraz niedziele o godz. 12.00. Start spod Stągwi Mlecznych przy ul. Motławskiej 14. Trwają do 16 września.

Położona nieopodal Śródmieścia Biskupia Górka wznosi się na mającym około 60 metrów wzgórzu, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska. Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, odczytując zamazane już niemal do końca napisy w języku niemieckim można poczuć klimat przedwojennego Gdańska. O skomplikowanej historii miasta, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką opowiedzą zauroczeni dzielnicą Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Spacery po Biskupiej Górce odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00.Start spod Kościoła Zielonoświątkowego przy ul. Menonitów 2. Trwają do 15 września.

Pierwszą dzielnicą, po której od 2011 roku oprowadzają Lokalni Przewodnicy, jest Zaspa. To jedno z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Wyróżniają ją kolorowe murale namalowane przez 64 artystów z 16 krajów. Łącznie na Zaspie znajduje się 60 prac na ścianach szczytowych bloków. Najlepiej dzielnicę, jej historię, założenia urbanistyczne, ważne wydarzenia historyczne, które miały tu miejsce, poznać z latem z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami. Spacery po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00. Start: pod Plamą GAK, ul. Pilotów 11. Trwają do 15 września.

Stocznię Gdańską zwiedzamy z grupą społeczną Metropolitanka. Spacer przybliża uczestnikom i uczestniczkom codzienność robotnic i inżynierek w Stoczni, trud pracy spawaczek, konstruktorek, sprzątaczek, walkę izolatorek o lepsze warunki pracy. To także opowieść o kobietach zaangażowanych w strajki Sierpnia 80: kobietach już znanych, jak i o tych anonimowych – robotnicach i inteligentkach, bez których strajk w Stoczni Gdańskiej sierpniu 1980 roku nie byłby możliwy. Spacery po terenach dawnej Stoczni Gdańskiej odbywają się w środy i piątki o godz. 17.00 i niedziele o godz. 12.00. Miejsce startu spacerów: Brama Historyczna nr 2. Plac Solidarności 1. Trwają do 30 września. Dodatkowo, 15 września o godz. 16.00 odbędzie się spacer w języku rosyjskim.

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Organizatorzy w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.

Partnerzy: Stowarzyszenie WAGA, Gdańska Szkoła Wyższa, CSW Łaźnia, Rada Dzielnicy Oliwa, Oliwski Ratusz Kultury, portal www.staraoliwa.pl.

Harmonogram wykładów: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Poznaj Świat, iBedeker.pl, Radio Gdańsk