Piłkarze Lechii Gdańsk czytający Mikołajka w szkole, turniej Mistrzów Bajek, warsztaty poświęcone zwierzętom pracującym w Policji, Państwowej Straży Pożarnej i innych służbach mundurowych, zajęcia detektywistyczne, retroprasówka czy rozmowa o dobrej (i ciekawej) literaturze dla dzieci to kilka z propozycji przygotowanych przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach pikniku literackiego. Wydarzenie odbędzie się 1 września w godz. 11.00 – 17.00 na Targu Rakowym 11, przy Kunszcie Wodnym. Wstęp wolny.

– Piknik literacki rozpoczniemy od retroprasówki, którą poprowadzi Gabriela Pewińska z Dziennika BałtyckiegoBędzie to podróż przez nagłówki z gazet sprzed lat. Trochę kulturalnych smaczków i obyczajowych skandali, to coś, co zaserwujemy do porannej kawy i śniadania- opowiada Przemysław Czaja, rzecznik prasowy Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

W programie pikniku znajdują się m.in. warsztaty i gry literackie. Coś dla siebie znajdą miłośnicy zagadek detektywistycznych, psów, bajek, pszczół, ilustracji czy kaligrafii. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia przeczytanych książek, które zalegają na półce i wymiany ich na nowe w ramach Bookcrossingu. Buktrak.pl, czyli jedyna w Polsce mobilna księgarnia na czterech kółkach zapewni książki autorów i ilustratorów obecnych na Pikniku, a w Punkcie Porad Czytelniczych będzie można dowiedzieć się, co aktualnie w świecie literatury piszczy i po co warto sięgnąć czytając dzieciom.

– Obecnie trudno dostać na rynku interesujące magazyny czy miesięczniki dla dzieci. Książek jest bardzo dużo, ale jak wybrać te najlepsze? Rodzicom i opiekunom, którzy chcą podsunąć dzieciom wartościowe treści polecam spotkanie z Joanną Czeczott, redaktorką magazynu Kosmos dla dziewczynek i Wojciechem Grajkowskim, autorem książek Pszczoły i Drzewa. W rozmowie prowadzonej przez Olgę Kowalską, autorkę bloga literackiego Wielki Buk, podpowiedzą na jakie pozycje, autorów i pisma warto zwrócić uwagę – mówi Anna Matusevic z Instytutu Kultury Miejskiej.

Dla uczestników pikniku literackiego IKM i WiMBP przygotowały konkurs z atrakcyjnymi nagrodami. Należy opisać lub narysować swoją ulubioną bajkę lub bohatera literackiego i wrzucić kartkę do skrzynki w Punkcie Informacji Kulturalnej na Targu Rakowym 11. Nagrody to m.in.: gra planszowa Mistrz Bajek, komiksy: Hans Memling. Malarz tego drugiego renesansu, Niesamowite opowieści Josepha Conrada, Uczeń Heweliusza, Olimpia z Gdańska oraz torby Lokalnych Przewodników i Przewodniczek. Laureaci zostaną ogłoszeni 3 września.

W przypadku deszczu wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy Targu Rakowym 5/6.

Piknik literacki Instytutu Kultury Miejskiej i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, 1 września godz. 11.00 – 17.00. Wstęp wolny.
Miejsce
: Targ Rakowy 11, przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku
Szczegółowy program
: www.ikm.gda.pl/piknikmiejski
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/229860777604139/

Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla dzieci i dorosłych (zgodnie z opisem), nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać.

Cykl trzech letnich pikników miejskich z IKM to okazja do spędzenia czasu podczas warsztatów i zabaw czy przy wspólnym jedzeniu. To także pretekst do rozmowy o nowych działaniach IKM w Kunszcie Wodnym. Przestrzeń między budynkiem Kunsztu Wodnego a Skwerem im. Harcerzy Polskich w Byłym Wolnym Mieście Gdańsku będzie miejscem podzielonym na strefy: odpoczynku, warsztatów, porad oraz gier i zabaw. Meblami miejskimi zaaranżowało ją Stowarzyszenie Inicjatywa Miasto przy współpracy z Grupą GDYBY.

Powiązane projekty