Pamiątki patriotyczne na rynku sztuki zyskują coraz większą popularność. Na aukcjach kolekcjonerzy konkurują z muzeami. Jak wpływa to na obieg tych przedmiotów i ich dostępność? Dodatkowo, wraz ze wzrostem popytu na rynek weszło również bardzo wiele falsyfikatów – jak się przed nimi ustrzec? Opowie o tym, 20 września o godz. 18.00 w IKM, Janusz Miliszkiewicz – dziennikarz, publicysta, felietonista specjalizujący się w pisaniu o prywatnym kolekcjonerstwie, rynku sztuki i muzeach.

Rynek sztuki reaguje na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – wzrostem cen pamiątek patriotycznych. Rękopis Henryka Sienkiewicza – pięć kart (27,8 x 21,7 cm, każda zapisana jednostronnie piórem), licytowano w maju 2018 od 36 tys. zł. Naczynia z serwisu prezydenta Ignacego Mościckiego m. in. filiżankę i talerz z godłem RP z wytwórni w Ćmielowie na tej samej aukcji licytowano od 8 tys. zł.

Tego rodzaju polskie pamiątki wymagały nadzwyczajnej ochrony w czasach komunizmu. Ratowali je prywatni kolekcjonerzy. Obecnie cieszą się dużą popularnością. Gwarantują bezpieczną lokatę pieniędzy, ale są też traktowane jako nobilitujące i budujące wizerunek właściciela 

– mówi Janusz Miliszkiewicz.

Janusz Miliszkiewicz – dziennikarz, publicysta, felietonista. Specjalizuje się w pisaniu o prywatnym kolekcjonerstwie, rynku sztuki i muzeach. Od 2001 r. w każdy czwartek w Dziale Ekonomicznym „Rzeczpospolitej” prowadzi autorską rubrykę „Moja kolekcja” o inwestowaniu w sztukę. Co sobota ma autorską rubrykę w „Gazecie Giełdy Parkiet”. Wykrył i ujawnił najważniejsze falsyfikaty i oszustwa finansowe na krajowym rynku sztuki i antyków. Autor książek m.in. „Przygoda bycia Polakiem”, „Polskie gniazda rodzinne”. Współautor kilkunastu monografii prawnych, w których opisał patologie w handlu sztuką.

koLEKCJE to cykl spotkań, wykładów i warsztatów dla kolekcjonerów

Prywatne kolekcje to często wybitne zbiory, w których znajdują się prawdziwe rarytasy. Uważamy, że osobom które o nie dbają należy się też wsparcie i docenienie ich działań. Wyszukiwanie, kupowanie, pozyskiwanie, katalogowanie, przechowywanie – to praca, którą wykonują. Posiadają ogromną ekspercką wiedzę w ramach konkretnych tematów – np. ceramiki lat 60-tych, fotografii, przedwojennych zabawek lub filmów klasy B. Dzięki swojemu zapałowi i pasji stają się ekspertami. To także jest kultura. Chcemy ją pokazać, wyciągnąć na światło dzienne z mieszkań, garaży, piwnic, małych warsztatów i rodzinnych archiwów. Modny ostatnio trend na przedmioty z lat 60-tych i 80-tych. XX wieku służy powstawaniu kolejnych sklepów internetowych, profili w mediach społecznościowych. Wykorzystajmy go do wsparcia osób, które za nimi stoją


Spotkanie z cyklu koLEKCJE – Pamiątki patriotyczne na rynku sztuki

Data: 20 września godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2117528451903289/.