Gdańsk i Trójmiasto to miejsce pochodzenia lub zamieszkania wielu wybitnych, docenianych w Polsce, Europie i na świecie twórców. Cykl Gdańscy Twórcy przybliża osoby, które wyróżniają się na kulturalnej mapie. Pierwszymi gośćmi będą animatorzy i ilustratorzy ze studia animacji Grupa Smacznego tworzący również zespół muzyczny Strasznego. Spotkanie i koncert odbędą się 21 września o godz. 19.00 w IKM. Wstęp wolny.

Założone przez trójkę przyjaciół: Roberta Jaszczurowskiego, Łukasza Kacprowicza i Marcina Wasilewskiego Studio Grupa Smacznego, działa w Gdańsku od 14 lat. Studio ma na koncie m.in. realizację serii animowanych Harry and Toto dla BBC, MAMI FATALE, emitowaną na kanałach TVP ABC i JimJam (Polska), PakaPaka (Argentyna), YLE (Finlandia) oraz serii BASIA na podstawie bestsellerowej serii książek o tym samym tytule. Od maja 2016 Grupa Smacznego jest pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej autoryzowanym centrum treningowym Toon Boom Harmony – programu do produkcji profesjonalnych filmów animowanych.

Podczas spotkania Smacznego zagrają jako Grupa Strasznego. Ich muzyka łączy w sobie elementy rhythm and bluesa, funky, szant, muzyki ludowej oraz poezji śpiewanej. Grupa Strasznego składa się z ilustratorów i animatorów powiązanych z gdańskim studiem animacji Grupa Smacznego (tu się poznali, pokochali i zaczęli grać).

Staramy się łączyć pasję do wirtuozerii ołówkowej z szalonym zapałem do grania muzyki. Teksty pisze samo życie, melodie przynosi wiatr lub wiatry

– mówią o sobie twórcy z Grupy Smacznego

Do tej pory w repetruarze znalazło się około 13 pieśni o wiele mówiących tytułach, między innymi: Gwałcąc Szymborską, Houston mamy problem, Lubię miasta, Czuję że. Skład: Jacek Frąś (Cool Kids Of Death, Dick4Dick) – perkusja, Tomasz Halski – gitara basowa, Łukasz Kacprowicz – gitara, wokal, Kaja Krzysiek – instrumenty klawiszowe, Przemysław Szukaj (Naked Brown) – gitara, Janusz Wyrzykowski – wokal, Paulina Ciecholewska, Anna Gnyś, Karolina Sowińska – chórki (Gdańskie Syreny z Bałtyku).