Zakończył się ósmy sezon popularnych spacerów po wyjątkowych dzielnicach Gdańska. Po Zaspie, Biskupie Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni i Oliwie oprowadzają Lokalni Przewodnicy, a po Stoczni Gdańskiej grupa społeczna Metropolitanka. Hitem okazała się „nowa” w projekcie dzielnica – Oliwa. Na wycieczki wybrało się tam aż 1500 osób.

W ramach akcji Moje Miejsca w Mieście IKM zapytał osoby odwiedzające dzielnice o ich ulubione miejsca, historie, wspomnienia ze spacerów.

– Lokalny Przewodnik pan Jacek odczarował dla mnie Dolne Miasto i ulicę Łąkową. Swoimi opowieściami tchnął w nią duszę, kolor, odkrył ją dla mnie na nowo. Wrócę tam by podziwiać były szpital i urokliwy kościółek, za którym ukryta jest kamienna grota, która zaintrygowała mnie najbardziej. Wrócę by poznać jej historię, docenić detale. W zasięgu ręki mamy w Gdańsku tak nieznane, nieodkryte i pełne uroku miejsca. Nigdy nie spodziewałabym się spotkać na ulicy Łąkowej tak niesamowitych zakątków 


– opowiada pani Agnieszka, która odwiedziła Dolne Miasto.

– Biskupia Górka. Okolica niebezpieczna, w którą zapuszczać się nie warto? A może okolica niezwykła, niesłusznie wyrzucona z map mentalnych Gdańszczan? Pełna tajemnic, które poznali tylko niektórzy? W te wakacje postanowiłam to sprawdzić. Zafascynowały mnie stare napisy na fasadach budynków. Ślady dawnego Gdańska. Przedwojenne kamienice, które pamiętają więcej, niż te odbudowane w innych częściach Śródmieścia. W zaułkach dostrzegłam ducha miasta, który skrył się przed spojrzeniami turystów.


 – mówi pani Monika, która wybrała się na spacer po Biskupiej Górce.

Sezon 2018 przekonał organizatorów, że alternatywne poznawanie gdańskich dzielnic cieszy się nadal wielkim zainteresowaniem. Nowością były spacery w języku angielskim i rosyjskim, które pomogły obcokrajowcom w poznaniu lokalnych historii, miejsc i znaczeń.

– To z pewnością zasługa Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, którzy prowadzą spacery z wielką pasją i pozwalają uczestnikom poznać nieznane miejsca, ludzi i historie z mniej lub bardziej popularnych dzielnic Gdańska. „Nowa” dzielnica – Oliwa, którą włączyliśmy w tym roku, budziła największe zainteresowanie. Już dziś zapraszamy na kolejne spotkania, wykłady i spacery dla Lokalnych Przewodników wiosną 2019. Pracujemy także nad odkryciem przez Lokalnych kolejnego miejsca Gdańska 


– mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Statystyki alternatywnych spacerów Instytutu Kultury Miejskiej 2018

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki 2018 | 6 356 osób wzięło udział w alternatywnych spacerach

Nowy Port: 753 osoby, 33 spacery
Dolne Miasto: 979 osób, 44 spacery
Zaspa: 742 osoby, 57 spacerów
Orunia: 481 osób, 31 spacerów
Biskupia Górka: 953 osoby, 46 spacerów
Oliwa: 1503 osoby, 43 spacery

Grupa społeczna Metropolitanka

Stocznia i Główne Miasto: 913 osób, 58 spacerów
Stare i Główne Miasto (tylko spacery specjalne): 32 osoby, 6 spacerów


Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk
Partnerzy w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Plama GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska.
Szczegółowe informacje: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.
Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Poznaj Świat, iBedeker.pl, Radio Gdańsk