Gdańsk Creative Meetups to cykl spotkań Instytutu Kultury Miejskiej, który pokaże spektakularne, innowacyjne przykłady rozwijających się, interdyscyplinarnych sieci współpracy, ma inspirować do stworzenia w Gdańsku Hubu Kreatywnego. Pierwszymi gośćmi cyklu będą: Charles Armstrong z The Trampery w Londynie, Kelem Alper oraz Emre Erbirer z ATÖLYE w Stambule, Daniel Blynden i Louise Byng z Impact Hub w  Birmingham oraz Ewa Voelkel-Krokowicz z Concordia Design w Poznaniu. Wydarzenie jest bezpłatne, odbędzie się 30 października w godz. 16.00 – 20.00 w Olivia Sky Club. Obowiązują zapisy: www.gdanskcreativemeetups.evena.pl.

Gdańsk Creative Meetups, to cykl który będzie prezentował wybrane modele, kierunki i typy rozbudowanych, interdyscyplinarnych platform i sieci współpracy oraz pokazywał potencjał wynikający ze zderzenia działań kulturalnych, społecznych, technologii i biznesu.


Huby kreatywne to platformy oraz miejsca pracy osób traktowanych jako przedstawiciele zawodów kreatywnych: artystów, projektantów, filmowców, twórców aplikacji internetowych oraz przedsiębiorców prowadzących start-upy. Są zróżnicowane pod względem struktury, sektora, w którym operują oraz oferowanych usług. W ostatnich kilkunastu latach powstały setki takich hubów, co wskazuje, że są nie tyle trendem, ale sposobem działania, sieciowania, stylu pracy który jest skuteczny i odpowiada aktualnym potrzebom branży kreatywnej 

mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej. 

Huby mogą być organizowane oddolnie jako kolektywy czy kooperatywy, przyjmować formę labów lub inkubatorów – stacjonarnych, mobilnych lub działających online. Mogą być inicjatywami całkowicie prywatnymi lub wspieranymi przez samorząd widzący w nich istotny element rozwoju i dynamiki miast.

30 października w Olivia Sky Club w Gdańsku posłuchamy historii sukcesu najważniejszych Hubów Kreatywnych w Europie. Min.: The Trampery – założonego w 2009 roku we Wschodnim Londynie przez Charlesa Armstronga. Obecnie to ekosystem przestrzeni coworkingowych dla przedsiębiorców, twórców i artystów, który nie zapomina o lokalnej społeczności. The Trampery to cztery lokalizacje i kilkanaście programów wsparcia rozwoju działalności i pomysłów osób należących do hubu. Goście ze Stambułu – Kerem Alper i Emre Erbirer opowiedzą o ATÖLYE, które łączy  w sobie hub kreatywny z biznesem nieruchomości i konsultacjami dotyczącymi projektowania graficznego. Działa tu FabLab i laboratorium prototypowania miejskiego. O Impact Hub opowie Daniel Blyden i Louise Byng. Hub w Birmingham jest częścią globalnej sieci kierowanej przez aktywnych mieszkańców, przedsiębiorców, aktywistów i marzycieli, którzy wierzą w to, że ludzie tworzą miasto. Miejsce skupione jest przede wszystkim na lokalnych projektach i ich rozwijaniu. Polskę reprezentuje założycielka Concordia Deisgn w Poznaniu – Ewa Voelkel-Krokowicz. Znajdujący się w Starej Drukarni hub to pierwsze prywatne centrum designu w Polsce, które inspiruje, edukuje i pobudza do rozwoju – biznes, dorosłych i dzieci. Spotkanie poprowadzi Agata Etmanowicz z Art Inkubatora / Fabryki Sztuki.

Gdańsk Creative Meetups będą kontynuowane w ramach dwóch ścieżek: Creative Meetups – for Individuals (Spotkania kreatywne – dla artystów i przedstawicieli zawodów kreatywnych) i Creative Meetups for Communites (Spotkania Kreatywne – dla społeczności), kierunek dotyczący hubów kreatywnych, w których jest nacisk na innowacje społeczne, mające wpływ na lokalne społeczności.

Gdańsk Creative Meetups: Nowe modele hubów kreatywnych. Wsparcie artystów i społeczności | 30 października, godz. 16.00 – 20.00. Spotkanie bezpłatne, obowiązuje rejestracja: www.gdanskcreativemeetups.evena.pl.

Goście spotkania:
Charles Armstrong, CEO – The Trampery (Londyn, Wielka Brytania)
Kerem Alper, co-founder, Head of Strategy & Ventures, Emre Erbirer, Communications and Events Lead – ATÖLYE, Stambuł (Turcja)
Daniel Blyden, Design Lead, Louise Byng, Chief Storyteller – Impact Hub Birmingham (Wielka Brytania)
Ewa Voelkel Krokowicz, CEO – Concordia Design, Poznań (Polska)

Moderatorka:
Agata Etmanowicz,
Art Inkubator / Fabryka Sztuki

Agenda:
16.00 – 17.20 – prezentacje
17.25 – 18.35 – debata
18.35 – 20.00 – networking

Miejsce: Olivia Business Center, Olivia Sky Club. Adres: Olivia Tower (10. piętro), al. Grunwaldzka 472A, 80-309 Gdańsk
Wydarzenie na Facebooku: www.facebook.com/events/535129353594863/ Organizator:
Instytut Kultury Miejskiej | Współpraca: Urząd Miasta Gdańska
Partnerzy: British Council, Gdański Inkubator Przedsiębiorczości Starter, Olivia Business Center