Na początku 2018 roku Obserwatorium Kultury w IKM zaprosiło do udziału we wspólnym badaniu instytucje kultury działające w Gdańsku. Pracownicy 19 jednostek, pod opieką merytoryczną dr Natalii Brylowskiej z IKM, włączyli się do pracy nad koncepcją badania, które miało dostarczyć im wiedzy użytecznej w codziennej pracy – planowaniu działań i komunikacji z uczestnikami kultury w Gdańsku.
Realizacja badania została powierzona gdańskiej firmie badawczej Danae. Od sierpnia do listopada 2018 roku ankieterzy przeprowadzili bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe (TAPI – wspierane użyciem tabletu) z 2032 osobami uczestniczącymi w wydarzeniach kulturalnych: wystawach, spotkaniach autorskich, spektaklach, koncertach, festiwalach itp.
Gdańska publiczność stawia na indywidualność czy towarzyskie przeżycia? Co najczęściej motywuje ją do uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych? W jaki sposób ta sama grupa uczestników łączy oferty różnych instytucji w swoim życiu kulturalnym? Odpowiedzi na wiele nurtujących pracowników kultury pytań znajdują się w prezentowanym raporcie.
Instytucje, które wzięły udział w badaniu: Hevelianum, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańska Galeria Miejska, Gdański Teatr Szekspirowski, Klub ŻAK, Teatr Miniatura, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, Opera Bałtycka, Teatr Wybrzeże, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku, Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Muzeum Gdańska, Gdański Archipelag Kultury, Cappella Gedanensis, Schola Gedanensis, Instytut Kultury Miejskiej.
Prezentacja raportu z badania publiczności gdańskich instytucji kultury
Data: 8 lutego, godz. 11.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40