To już dziewiąty sezon ze spacerami i wykładami odbywającymi się w dzielnicach Gdańska w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Od kwietnia do czerwca trwają otwarte, bezpłatne spotkania, podczas których Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki poszerzają swoją wiedzę o dzielnicach. Wykłady są otwarte dla miłośników i miłośniczek Gdańska, chcących poznać niezwykłe dzieje miasta. Pod koniec czerwca zaś IKM zaprasza wszystkich zainteresowanych na regularne spacery alternatywnymi szlakami po Zaspie, Biskupiej Górce, Dolnym Mieście, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie oraz – premierowo od lata 2019 – po Wyspie Sobieszewskiej.

– Spacery po dzielnicach Gdańska cieszą się wśród mieszkańców i turystów niesłabnącą popularnością. W 2018 roku w wycieczkach z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami wzięło udział ponad 5,5 tysiąca osób. Dzięki temu przedsięwzięciu udaje nam się pokazywać dzielnice i ich historie z perspektywy mieszkańców – to właśnie oni wyznaczają trasy spacerów, wplatając w nie swoje wspomnienia oraz ciekawostki i anegdoty z życia dzielnicy. W tym roku Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zadebiutują, oprowadzając zainteresowanych po Wyspie Sobieszewskiej – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Wyspa Sobieszewska, cykl wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, 6 kwietnia – 8 czerwca

Kto jest bohaterem Wyspy Sobieszewskiej? Dlaczego Wisła „śmiało” sobie poczyniła? Co przekazywano do użytku parafii? Wszystkie osoby, którym bliskie jest Sobieszewo Instytut Kultury Miejskiej i Wyspa Skarbów GAK zapraszają na otwarte wykłady poświęcone tej trzeciej pod względem wielkości wyspie polskiego wybrzeża, na której znajdują się aż dwa rezerwaty przyrody.  Seria wykładów zainteresowanym posłuży także jako „kurs” przygotowujący do pełnienia roli Lokalnego Przewodnika/Przewodniczki.

Pełen harmonogram spotkań znajduje się na: https://bit.ly/2UUGBSd
Miejsce wykładów: Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów, ul. Turystyczna 3, Gdańsk Sobieszewo

Oliwa, cykl wykładów i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, 7 kwietnia – 10 czerwca

– Tej wiosny chcemy pokazać jak szlachetnie starą i pięknie nowoczesną dzielnicą Gdańska jest Oliwa – ta wkoło nas, ta sportretowana przez malarzy i ta opisana przez poetów i pisarzy. Wspólnie przyjrzymy się różnym obliczom dzielnicy: posłuchamy o artystach, których uwiodła, poznamy historie płynące z Potokiem Oliwskim, ciekawe opowieści o klimatycznych kamienicach, wspomnienia zaklęte w stukocie tramwajów. Odkryjemy miejsca do zachwytu i zadumy. Zapraszamy mieszkańców i miłośników Oliwy na otwarte, bezpłatne wykłady i spacery – zapowiada Magda Majchrzakowska, koordynatorka Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w Oliwie.

Pełen program spotkań znajduje się nahttps://bit.ly/2JJLuMT
Miejsce wykładów: Oliwski Ratusz Kultury, Sala Sceniczna, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25

Nowy Port, cykl wykładów i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, 17 kwietnia – 15 czerwca

Tematyka spotkań nawiąże do historii dzielnicy i jej rozwoju w czasach powojennych. Podczas wykładów uczestnicy i uczestniczki m.in. dowiedzą się o nowoporckich migracjach ludności oraz poznają wizerunek Nowego Portu przedstawiany na dawnych pocztówkach. – Zajrzymy do miejsc, które na co dzień nie są dostępne dla mieszkańców: zwiedzimy zajezdnię, Kapitanat Portu oraz holownik. Będziemy mieli również okazję zwiedzić ogród przy Kościele Morskim oraz tereny Straży Granicznej – mówi Katarzyna Werner, Lokalna Przewodniczka po Nowym Porcie. – Poszukujących alternatywnych form zwiedzania, zapraszamy na spacer szlakiem graffiti oraz trasą portowych dźwięków – dodaje.

Pełen program spotkań znajduje się nahttps://bit.ly/2YqDSlO
Miejsce wykładów: Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, ul. Wyzwolenia 49

Orunia, cykl wykładów i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, 10 kwietnia – 12 czerwca

W tym roku uczestnicy i uczestniczki spotkań poznają dzieje Drukarni Gdańskiej, największego polskiego przedsiębiorstwa w Wolnym Mieście Gdańsku. Można będzie obejrzeć zbiory PAN Biblioteki Gdańskiej dotyczące historii Oruni, a także dowiedzieć o strategicznym znaczeniu położenia dzielnicy dla systemu obronności miasta. – Posłuchamy o projekcie rewitalizacji Oruni i planach z nim związanych. W trakcie spaceru rowerowego odwiedzimy ciekawe miejsca oraz pokażemy ich walory przyrodnicze i turystyczne. Sprawdzimy, czy kryminalne historie z Oruni zdarzały się tak często, jak głoszą dzisiejsze miejskie legendy – opowiada Aleksandra Abakanowicz, Lokalna Przewodniczka po Oruni.

Pełen program spotkań znajduje się na:  https://bit.ly/2CFYUns
Miejsce wykładów: Stacja Orunia GAK ul. Dworcowa 9

Dolne Miasto, cykl wykładów i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek 4 kwietnia – 13 czerwca

– Jeżeli ktoś twierdzi, że o Dolnym Mieście już wszystko zostało powiedziane w ciągu ostatnich pięciu lat z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, to w szóstym roku udowodnimy, że się myli – zapowiada Jacek Górski, Lokalny Przewodnik po Dolnym Mieście oraz prezes Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. – Czy było już o lożach masońskich? O walce Armii Czerwonej o Dolne Miasto? O synagodze na ulicy Szopy? Budynku Gdańskiego Monopolu Tytoniowego? Tak wygląda plan wykładów. Na spacer zaprosimy w maju – będzie to poranna wycieczka ornitologiczna – zaprasza przewodnik.

Szczegółowy program spotkań znajduje się nahttps://bit.ly/2HWXtV8
Miejsce wykładów: CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1

Zaspa, cykl wykładów i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, 11 kwietnia – maj/czerwiec

Od Zaspy wszystko się zaczęło. To po tej dzielnicy, szlakiem Kolekcji Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki oprowadzają od 2011 roku. Najstarsza trasa rokrocznie przyciąga wielbicieli street artu, architektury, lotnictwa i lokalnych ciekawostek. – Zaczniemy od wykładu, podczas którego poznamy losy artystów tworzących Kolekcję oraz spojrzymy na Zaspę w kontekście światowego muralizmu (11 kwietnia). Jak co roku dołączymy do ogólnopolskiego Dnia Wolnej Sztuki (27 kwietnia) i wyruszymy na spacer szlakiem miłości, która jest tematem przewodnim tegorocznej edycji – zaprasza Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po kolekcji murali. Murale na Zaspie to jedna z najbardziej fotogenicznych gdańskich atrakcji w ramach wiosennego cyklu odbędą się warsztaty fotograficzne oraz wykład poświęcony fascynującej historii powstawania projektu urbanistycznego Zaspy oraz jego śmiałych, nigdy niezrealizowanych założeń.

Szczegółowy program spotkań znajduje się na: http://bit.ly/2TK77fL
Start spaceru, wykłady i warsztaty: Plama GAK, ul. Pilotów 11

Biskupia Górka, cykl wykładów i spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, 27 kwietnia – 18 czerwca

– W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie zabraknie spacerów w miejsca na co dzień niedostępne – wybierzemy się na fortyfikacje i w okolice Schroniska Młodzieżowego im. Paula Beneke. Zagłębimy się też w najdawniejsze dzieje wojenne i wojskowe Gdańska. Posłuchamy o nazwach miejscowych ulic Biskupiej Górki i Zaroślaka oraz o restauracji Cafe Bischofshöhe, o której ciągle mało wiemy, zobaczymy też nowe eksponaty, skarby związane z Biskupią Górką, które ciągle są odkrywane! – zachęca Magdalena Kamrowska ze Stowarzyszenia Biskupia Górka i Lokalna Przewodniczka.

Szczegółowy program spotkań znajduje się na: http://bit.ly/2WEyPwf
Miejsce wykładów:Gdańska Szkoła Wyższa ul. Biskupia 24b

Dofinansowano z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Program: Kultura Dostępna.

www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Współpraca w dzielnicach: Stowarzyszenie Biskupia Górka, Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Grupa Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Fundacja Wspólnota Gdańska, Plama GAK, Wyspa Skarbów GAK

Partnerzy: Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, Oliwski Ratusz Kultury, Rada Dzielnicy Oliwa, Staraoliwa.pl, Stowarzyszenie Nowy Port Sztuki, Dom Sąsiedzki w Nowym Porcie, CSW Łaźnia, Stowarzyszenie Waga, biskupiagorka.pl, Gdańska Szkoła Wyższa