Spotkania z wybitnymi tłumaczami literatury, warsztaty krytyki przekładu, premiera komiksu o pracy tłumacza, performance literacki, pasmo warsztatów podróżniczo-literackich dla młodych czytelników oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego – tak prezentuje się bogaty program Gdańskich Spotkań Literackich „Odnalezione w tłumaczeniu”. Instytut Kultury Miejskiej zaprasza w literacką „Podróż na Wschód”, która odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia. Pełen program: www.odnalezionewtlumaczeniu.pl.

Rozmowy o przekładzie z języków orientalnych i o podróżach

W ramach Gdańskich Spotkań Literackich zaprosimy Państwa m.in. na wykład wprowadzający Olgi Tokarczuk, rozmowę z Andrzejem Stasiukiem i jego tłumaczami, rozmowę Henryka Lipszyca z Adamem Lipszycem o specyfice przekładu z języka japońskiego, sparing Małgorzaty Buchalik z Agnieszką Lubomirą Piotrowską, które na żywo przetłumaczą fragment rosyjskojęzycznego tekstu literackiego, spotkanie z Colinem Thubronem, autorem takich książek jak „Utracone Serce Azji”, „Cień Jedwabnego Szlaku”, „Po Syberii”. Pełen program wydarzeń: http://odnalezionewtlumaczeniu.pl/owt-2019-gdansk/program/.

Premiera komiksu o przekładzie pt. „W głowie tłumaczy” | 11.04, godz. 18.30, Scena Stara Apteka Teatru Wybrzeże

Każdej edycji Gdańskich Spotkań Literackich towarzyszy wydawnictwo, które na swój sposób przybliża tematy ważne dla tłumaczy: wybór wierszy w przekładzie, zbiór esejów czy wywiadów. W tym roku festiwalową publikacją jest opowiadający o pracy tłumacza komiks zatytułowany „W głowie tłumaczy” (wyd. Instytut Kultury Miejskiej i Kultura Gniewu). Nad książką pracowali Tomasz Pindel (autor scenariusza) oraz rysownicy: Daniel Chmielewski, Berenika Kołomycka, Robert Sienicki, Jacek Świdziński i Fanny Vaucher. 

– W komiksie nieuchronnie pojawiają się takie insajderskie wątki, jak choćby rozmowa tłumacza z działem księgowości wydawnictwa. (…) Część rysowana przez Berenikę Kołomycką to rozmowa mamy-tłumaczki z dzieckiem, czyli naturalna sytuacja tłumaczenia rzeczy skomplikowanych w przystępny sposób – opowiada Tomasz Pindel w wywiadzie dla Dwutygodnika.

Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego 2019 | 12.04, godz. 20.00, Gdański Teatr Szekspirowski

Nagrodą za całokształt twórczości uhonorowana zostanie Małgorzata Łukasiewicz, która wprowadziła do polszczyzny dzieła m.in. Hansa Georga Gadamera, Jürgena Habermasa, Theodora W. Adorna czy W.G. Sebalda.

Małgorzata Łukasiewicz fot. Renata Dąbrowska

Nominowanymi do nagrody za tłumaczenie jednego dzieła są:

Tomasz Gałązka (jęz. angielski) za przekład powieści Bena Fountaina „Długi marsz w połowie meczu”; Monika Muskała (jęz. niemiecki) za przekład dramatu Elfriede Jelinek „Rechnitz. Anioł Zagłady”; Krystyna Rodowska (jęz. francuski) za przekład powieści Marcela Prousta „W poszukiwaniu utraconego czasu. W stronę Swanna”; Elżbieta Sobolewska (jęz. węgierski) za powieści Pétera Nádasa „Pamięć”; Andrzej Sosnowski (jęz. angielski) za przekład wyboru wierszy Elisabeth Bishop „Santarém”; Marcin Szuster (jęz. angielski) za przekład powieści Djuny Barnes „Ostępy nocy” oraz Teresa Worowska (jęz. węgierski) za przekład „Dziennika 1946-1956” oraz „Dziennika 1957-1966” Sándora Máraiego. Ogłoszenie laureata/laureatki i wręczenie Nagrody poprzedzi dyskusja z udziałem wszystkich nominowanych.

Uniwersytet Poezji Europejskiej | 11.04, godz. 10.00 – 14.00, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego

Instytut Kultury Miejskiej należy do europejskiej sieci festiwali i wydarzeń poetyckich – Versopolis. To platforma, która popularyzuje poezję młodych twórców poprzez przekład wybranych wierszy i spotkania poetów i poetek organizowane podczas wydarzeń literackich w partnerskich krajach. W paśmie spotkań, które odbędą się 11 kwietnia w godz. 10.00–14.00 na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, wezmą udział poeci/poetki i ich tłumacze/tłumaczki: Hałyna Kruk (Ukraina) i Bohdan Zadura (prowadzenie: Wojciech Boros), Mária Ferenčuhová (Słowacja) i Zbigniew Machej (prowadzenie: Barbara Piórkowska), Agnė Žagrakalytė (Litwa) i Agnieszka Rembiałkowska (prowadzenie: Paulina Małochleb) oraz Ołena Husejnowa (Ukraina), z którą porozmawia Jakub Konefał.

„Kobieta i pięć słoni” – pokaz filmu o życiu i twórczości Swietłany Geier (reż. Vadim Jendreyko) | 13.04, godz. 17.00, Instytut Kultury Miejskiej

Film opowiada historię życia Swietłany Geier uważanej za największą tłumaczkę literatury rosyjskiej na język niemiecki. Jej przekłady pięciu wielkich powieści Dostojewskiego, które sama określała mianem „pięciu słoni”, stanowiły dzieło jej życia. Twórczość Geier charakteryzuje wspaniałe, zmysłowe poczucie języka i bezkompromisowy szacunek dla pisarzy, których twórczość tłumaczyła. Na życiu Swietłany Geier cieniem położyła się trudna historia XX-wiecznej Europy: stalinowskie prześladowania, nazistowski terror, mord w Babim Jarze. Film Jendreyki opowiada o wielkim cierpieniu, cichych pomocnikach, szansach, które nadeszły mimo braku nadziei na nie – i o miłości do języków, która przewyższyła wszystko inne.

Lokalizacje festiwalowych spotkań

W czwartek 11 kwietnia od godz. 17.00 IKM zaprasza na Scenę Stara Apteka Teatru Wybrzeże. W piątek 12 kwietnia w godz. 10.00–14.00 festiwalowy program realizowany będzie na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, a w godz. 16.00–18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Gala wręczenia Nagrody Translatorskiej odbędzie się 12 kwietnia o godz. 20.00 w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (wstęp na zaproszenia, wejściówki do odbioru w IKM). 13 kwietnia program Spotkań przeniesie się w godz. 11.00–14.00 do Europejskiego Centrum Solidarności, a następnie do Instytutu Kultury Miejskiej, w którym o 17.00 odbędzie się ostatnie z festiwalowych wydarzeń.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu” 2019 | „Podróż na Wschód”, 11–13 kwietnia

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

Partnerzy medialni: Pismo. Magazyn Opinii, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza Trójmiasto, Co Jest Grane 24, Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk

www.odnalezionewtlumaczeniu.pl

www.facebook.com/odnalezionewtlumaczeniu

Powiązane projekty