Gdańsk i Kraków – w tych miastach odbędzie się tegoroczna edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. Duży rozmach i dynamiczny, nieoczywisty dla imprezy literackiej program, zróżnicowane, interdyscyplinarne wydarzenia – od warsztatów, poprzez spotkania z autorami i ilustratorami książek dziecięcych, aż po spektakle i gry miejskie – to chyba najbardziej charakterystyczne cechy Festiwalu. W Gdańsku odbędzie się w dniach 28 maja – 1 czerwca. Wstęp na wydarzenia jest wolny. Zapisy ruszą 13 maja na stronie: www.fldd.pl. Instytut Kultury Miejskiej jest współorganizatorem Festiwalu.

– Tegoroczną edycję zainauguruje spotkanie z Grzegorzem Kasdepke wokół książki „45 puknięć w głowę”, a na Czytance przed zachodem słońca spotkamy… bardzo specjalnego gościa-niespodziankę! – zapowiada Aleksandra Fabia z Fundacji Burza Mózgów, która organizuje Festiwal.

Wspólna melorecytacja wierszy w Operze Bałtyckiej? Czytanie poezji i muzykowanie w Ośrodku Kultury Morskiej? Tak właśnie zapowiada się tegoroczny Festiwal – osobliwe miejsca, zaskakujące zestawienia – a wszystko wokół literatury dziecięcej.

W tym roku hasło Festiwalu brzmi: „Do źródła!”. Do źródła, czyli dokąd? Organizatorzy wydarzenia postawili sobie za cel by w praktyce dowieść, że literatura jest źródłem, z którego czerpią inne sztuki, źródłem inspiracji oraz – dlaczego nie? – źródłem dobrej zabawy dla każdego.

– Będziemy stawiać odważne pytania i oczekiwać konkretnych wyjaśnień – ile pingwinów może zjeść niedźwiedź polarny, czym jest aquapoezja, czego dorośli nie wiedzą o kosmosie, jak zrobić sobie komiks – program wypełniają te i inne równie frapujące kwestie – dodaje Aleksandra Fabia.

Festiwal zwieńczy piknik literacki, który odbędzie się 1 czerwca na placu Kobzdeja w strefie Czytelni Wolności przygotowanej przez Instytut Kultury Miejskiej, Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Gdańsku oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury w ramach obchodów Święta Wolności i Solidarności w Gdańsku.

Na czytelników-awanturników czeka tam Przygoda Między Wierszami – literacka, rodzinna gra miejska z okazji 125 rocznicy urodzin Juliana Tuwima. Nie będzie to jednak jedyna atrakcja tego dnia – Michał Rusinek opowie o niepodległości, Katarzyna Bogucka poprowadzi warsztaty z projektowania plakatu, a na koniec – „Wolno sobie!” – spektakl grupy Improbaja.

W ramach Festiwalu odbędzie się również konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy „Książka-sztuka-nowe media, czyli o gustach się dyskutuje”, której prelegentami będą dr Michał Zając, Ewa Stiasny i Ewa Solarz.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny. Program zostanie ogłoszony 13 maja na www.fldd.pl, tego dnia na stronie organizatorów ruszają również zapisy.

Zespół Fundacji Burza Mózgów poszukuje wolontariuszy i wolontariuszek, którzy chcą zaangażować się w organizację Festiwalu. Osoby, które się zgłoszą zyskają doświadczenie przy organizacji największego festiwalu literatury dla dzieci w Polsce, doświadczenie w pracy animacyjnej z dziećmi, poznają wybitnych twórców literatury dziecięcej, zaliczą studenckie praktyki, otrzymają rekomendacje oraz książkowe upominki. Zgłoszenia przyjmowane są mailowo do 20 maja na adres: halina.grabowska@ikm.gda.pl. W tytule maila należy wpisać: Wolontariat FLDD.

Organizator: Fundacja Burza Mózgów

Współorganizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Miasto Gdańsk

www.fldd.pl, www.facebook.com/FestiwalLiteraturyDlaDzieci