Trwa rejestracja spotkań Gdańskich Dni Sąsiadów. W tydzień od jej otwarcia mieszkańcy i mieszkanki Gdańska zgłosili już 97 spotkań, w których weźmie udział ok. 13 000 osób. Liczby cieszą, ale jak powiedział Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej – To jakość, nie rekord tych spotkań, jest najważniejsza. Rejestracja i informacje: www.gdansk.dnisasiadow.pl.

– Sąsiedzi i sąsiadki twórczo podchodzą do organizacji spotkań. W zgłoszeniach czytamy o planowanych warsztatach zero waste, pchlim targu, wspólnym dbaniu o najbliższe otoczenie, podwórka, podchodach czy turnieju badmingtona – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Dobre praktyki sąsiadów i sąsiadek

– Od trzech lat organizujemy spotkania sąsiedzkie w Szkole Podstawowej nr 60 na Żabiance. Każdy z uczniów ma za zadanie przyprowadzić jednego samotnego sąsiada lub sąsiadkę, co wspaniale się sprawdza. Osoby przychodzą z poczęstunkiem, czekają na to wydarzenie, przygotowują się, to dla nich bardzo ważne. Warto organizować Dni Sąsiadów, satysfakcja i wdzięczność sąsiadów jest przeogromna – mówi Beata Wołkanowska z SP nr 60 w Gdańsku.

Po raz pierwszy, a w nietypowej formie, Gdańskie Dni Sąsiadów organizuje Natalia Grzymała. – Wszystko zaczęło się od nieformalnej grupy #czystedolne. Z Urzędu Miasta Gdańska otrzymaliśmy dofinansowanie na chwytaki, worki na śmieci, rękawiczki, mały poczęstunek. Ktoś wpadł na pomysł, żeby połączyć to z Dniami Sąsiadów i tak też będzie – mówi organizatorka.

Dla wszystkich osób, które po zorganizowaniu wydarzenia podzielą się swoimi doświadczeniami z Gdańskich Dni Sąsiadów (zdjęcia, relacje) przewidziano nagrody: bony do hipermarketu ogrodniczo-budowlanego.

Program wydarzeń przygotowują sąsiedzi i sąsiadki. Instytut Kultury Miejskiej zapewnia bezpłatny pakiet startowy, w którym znajdują się: poradnik „Jak zorganizować Dzień Sąsiada”, plakaty, zaproszenia, koszulki, balony, kubeczki, talerzyki, torby, wizytówki i gadżety dla najmłodszych sąsiadów i sąsiadek. Pakiety można odebrać w IKM od 20 maja w godz. 15.00 – 17.45 (pn. – pt.) oraz 10.00 – 14.00 (sb.). Rejestracja spotkań odbywa się online na www.gdansk.dnisasiadow.pl oraz w siedzibie IKM.

10. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów (2018) była rekordowa pod względem liczby zgłoszonych spotkań. Sąsiedzi i sąsiadki zorganizowali aż 253 wydarzenia, a wzięło w nich udział 19 325 osób. Najbardziej aktywnymi dzielnicami były: Śródmieście: 35 spotkań, Ujeścisko-Łostowice: 19 spotkań, Wrzeszcz Górny i Chełm: po 16 spotkań. Ile wydarzeń odbędzie się w tym roku? Zachęcamy do wykazania sąsiedzkiej inicjatywy!

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto GdańskPatroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda