Alternatywnie o miastach, o tym jak zmienił się sposób pisania i doświadczania miast porozmawiają Katarzyna Tubylewicz – autorka m. in. wydanego przewodnika „Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą” i Pauliną Wilk – autorka m.in. książki „Pojutrze. O miastach przyszłości”. Spotkanie odbędzie się 6 czerwca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

– Podróżujemy więcej niż kiedykolwiek, zwiedzamy cały świat, szczególną rolę odgrywa w tym tzw. turystyka miejska. Statystyki, choćby patrząc na Gdańsk, rosną – zmienia się jednak sposób tego jak miasta zwiedzamy, co nas w nich interesuje. Nie jeździmy na wydarzenia, jeździmy do miasta, do jego mieszkańców, aby poczuć jego atmosferę, odkryć strony jakich nie znamy z pocztówek i przewodników. Coraz bardziej interesują nas nie tyle kluczowe zabytki i ich historia, ale dziedzictwo niematerialne, tkanka społeczna, mniej znane twarze miasta, alternatywne trasy, oddalone dzielnice. Potrzebujemy innej wiedzy, stąd tak chętne zwiedzanie miast alternatywnymi trasami, zagłębianie się w dzielnice najchętniej z lokalnymi przewodnikami, słuchanie indywidualnych historii i narracji – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.

O zmianie jaka nastąpiła w opisywaniu miast porozmawiają dwie autorki miejskich biografii – Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk. Pierwsza wydała właśnie bestsellerowy alternatywny przewodnik po Sztokholmie, który zaprasza nas do nowego spojrzenia na to miasto. Odkrywa nie tylko kluczowe dla miasta miejsca, lecz również te opowiadające o różnorodności tego pomnikowego miasta. Paulina Wilk od lat podróżuje i pokazuje czytelnikom i czytelniczkom odleglejsze strony świata. W książce „Pojutrze. O miastach przyszłości” opisuje fenomen wielkich metropolii, które zmieniają się wraz z nowymi trendami w technologiach, urbanistyce, możliwościami architektury, oczekiwaniami mieszkańców. Spotkanie będzie rozmową autorek o tym, czego same szukają w miastach, jak uchwycić fenomen miast „na nowo” i reagują na to czytelnicy.

Alternatywnie o miastach. Katarzyna Tubylewicz i Paulina Wilk | 6 czerwca, godz. 18.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/666189097137863/.

Katarzyna Tubylewicz, pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”, „Ostatnia powieść Marcela” i książki „Moraliści. Jak Szwedzi uczą się na błędach i inne historie”. W latach 2006–2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy i prowadziła zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Współpracuje z „Krytyką Polityczną” i Gazetą Wyborczą”. Jest pomysłodawczynią i współautorką głośnej antologii rozmów na temat promocji czytelnictwa „Szwecja czyta. Polska czyta”. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Od lat praktykuje jogę i jest jej nauczycielką.

Paulina Wilk, dziennikarka, reporterka, menedżerka kultury. Jej pierwsza książka „Lalki w ogniu. Opowieści z Indii” (Carta Blanca, 2011) została uznana za jeden z najważniejszych debiutów reporterskich ostatnich lat. Książka otrzymała m.in. nominację do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody im. Beaty Pawlak, Nagrody Literackiej Angelus, Nagrody National Geographic Traveller i in. Paulina Wilk jest też autorką książek dla dzieci. Od 2012 roku ukazuje się seria opowieści o rezolutnym misiu, który uciekł ze sklepu, by lepiej poznać siebie i świat. „Przygody misia Kazimierza” (2012), „Lato misia Kazimierza” (2013) oraz „Podróże misia Kazimierza” (2014) ukazały się nakładem Oficyny Wydawniczej Wilk & Król, współtworzonej przez autorkę. Współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym”, „Polityką” i magazynem reporterów „Kontynenty”, a także TVP Kultura i Polskim Radiem. Od 2003 do 2011 roku pracowała w dziale kultury „Rzeczpospolitej”. Jest współzałożycielką Fundacji „Kultura nie boli” działającej na rzecz edukacji kulturalnej i promocji literatury, a także współorganizatorką Big Book Festival – międzynarodowego festiwalu książki, który od 2013 roku odbywa się w Warszawie.

18. 10.17. Warszawa . Pisarka , dziennikarka Paulina Wilk Fot. Albert Zawada