Edukatorzy z gdańskich instytucji kultury połączą swoje siły w ramach międzynarodowego projektu współorganizowanego przez Gdański Teatr Szekspirowski.

Dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej Gdański Teatr Szekspirowski realizuje projekt Współpraca polskich i niemieckich ekspertów w zakresie edukacji kulturalnej, do którego włączył się także Instytut Kultury Miejskiej.

W projekt zaangażowanych jest 24 edukatorów (12 z każdego kraju), którzy zaprezentują działalność swoich instytucji, a także przeprowadzą warsztaty, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem. Między 13 a 16 czerwca edukatorzy spotkają się w Gdańsku, a we wrześniu (10-12.09) we Frankfurcie.

Każdy uczestnik zaprezentuje w ramach projektu warsztaty skierowane do wybranego grona odbiorców. Pojawią się m.in. warsztaty dla dzieci, seniorów, nastolatków, osób z niepełnosprawnościami, a także dla nauczycieli. We wszystkich zajęciach wezmą udział mieszkańcy miast uczestniczących w wymianie.

Instytut Kultury Miejskiej w ramach projektu zaprezentuje sensoryczne warsztaty związane z odczuwaniem architektury za pomocą zmysłów (słuchu, wzroku, dotyku). Uczestnicy będą starali się odpowiedzieć sobie na pytanie – czym jest dla nich przestrzeń? Jak budynek oraz jego układ wpływają na odczuwanie architektury? Wykorzystując rożne zmysły oraz przedmioty takie jak lusterka i opaski na oczy, uczestnicy będą starali się zwrócić uwagę na oczywiste elementy architektoniczne, które umykają w codziennym korzystaniu z budynku. Optyczne i sensoryczne kontemplowanie architektury pozwoli zastanowić się, jakie znaczenie ma dla człowieka skala, światło czy pustka.

Spośród gdańskich instytucji kultury do projektu – poza organizatorem,  Gdańskim Teatrem Szekspirowskim – dołączyli przedstawiciele: Teatru Miniatura, Instytutu Kultury Miejskiej, Europejskiego Centrum Solidarności, Gdańskiego Archipelagu Kultury, Nadbałtyckiego Centrum Kultury, Teatru Wybrzeże oraz Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia”.