Trwa Rok Moniuszkowski, ustanowiony z okazji 200. rocznicy urodziny twórcy. Z tej okazji Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wyjątkową edycję Opery na Targu Węglowym. 30 czerwca o godz. 18.00 na diodowym ekranie zobaczymy „Parię” Stanisława Moniuszki. Transmisję na żywo, wprost z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu, skomentują Jerzy Snakowski i Katarzyna Hołysz. Dodatkowy program to: „Opera uwolniona” – minirecitale na przedprożach kamienic na Głównym Mieście oraz warsztat dla dzieci – „Moniu i Uszko i mali melomani”. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

– „Parię” Stanisława Moniuszki można nazwać operą-niespodzianką. To przedostatnie dzieło twórcy „Halki” i „Strasznego dworu” zaskoczyło premierową publiczność. Przyzwyczajona do swojskich opowieści o szlacheckich dworkach i nieszczęśliwych góralach tym razem otrzymała historię o nierównościach społecznych dziejącą się w dalekich Indiach. Pochodząca z uprzywilejowanej kasty Neala dowiaduje się, że jej ukochany ukrywa swe niskie pochodzenie. Jest pariasem, wywodzi się z „kasty wzgardzonej”. Niestety jego tajemnica wychodzi na jaw – mówi Jerzy Snakowski.

Plenerowe projekcje oper na Targu Węglowym organizowane przez Instytut Kultury Miejskiej cieszą się dużą popularnością nie tylko wśród melomanów. Raz w roku, w jeden z wakacyjnych wieczorów, gdańszczanie tłumnie zasiadają przed ogromnym diodowym ekranem, oglądają operę i słuchają komentarza na żywo w wykonaniu operowego eksperta – Jerzego Snakowskiego oraz sopranistki Katarzyny Hołysz. Plenerowy pokaz opery na Targu Węglowym odbywa już po raz dziesiąty.

Wyjątkowo, w rocznicę 200. urodzin Stanisława Moniuszki opera transmitowana będzie na żywo z Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki w Poznaniu. Poszerzona o warsztaty i recitale formuła wydarzenia możliwa jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Moniuszko 2019 – Promesa 2019.

Moni i Uszko i mali melomani

29 czerwca o godz. 11.00, w IKM przy ul. Długi Targ 39/40, Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska, artystki opery Bałtyckiej w Gdańsku, poprowadzą warsztaty przybliżające najmłodszym operę. Obowiązują zapisy: warsztaty@ikm.gda.pl. Spotkanie dla dzieci w wieku 6-10 lat.

Jak ubrać się do opery, żeby nie wypłoszyć melomanów? Jak odszukać swoje miejsce na widowni i nie wpaść do kanału orkiestry? Dlaczego na Superbileterki zawsze można liczyć? Moni i Uszko, zwariowane rodzeństwo, przeprowadzą młodych widzów przez kręte korytarze operowe i udowodnią, że opera nie tylko da się lubić, ale też osłodzi każdy nudny wieczór. Wystarczy mieć dobrych przewodników — takich, jak Paulina Wilczyńska i Magdalena Nanowska.

Opera uwolniona – minirecitale w przestrzeni miejskiej

Tuż przed pokazem Opery na Targu Węglowym, 30 czerwca w godz. 15.00 – 17.00, na przedprożach kamienic na Głównym Mieście w Gdańsku usłyszymy minirecitale. Znane arie operowe a także wokalne utwory Moniuszki wykonają: Katarzyna Hołysz, Leszek Skrla, Karolina Sikora, przy akompaniamencie: Liany Korunnej , Łukasza Jankowskiego. Prowadzenie recitali: Jerzy Snakowski.

Opera na Targu Węglowym Stanisław Moniuszko, „Paria” | 30 czerwca, godz. 18.00

Opera w 3 aktach, libretto: Jan Chęciński na podstawie tragedii Casmira Delavigne’a.  Producent: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu.

Kierownictwo muzyczne: Gabriel Chmura, reżyseria: Graham Vick, scenografia: Samal Blak, choreografia: Ron Howell, reżyseria świateł Giuseppe di Iorio, kierownictwo chóru: Mariusz Otto.

Wykonawcy: Idamor: Dominik Sutowicz, Neala: Monika Mych-Nowicka, Akebar: Szymon Kobyliński, Dżares: Mikołaj Zalasiński, Ratef: Pavlo Tolstoy

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej

Współpraca: Opera Bałtycka w Gdańsku

Partnerzy: Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opera Vision i Teatr Wielki Opera Narodowa

Patroni medialni: Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl, Magazyn PRESTO