Od 17 czerwca ruszają spacery z mieszkańcami dzielnic Gdańska, którzy w roli Lokalnych Przewodników i Przewodniczek pokazują najciekawsze miejsca, opowiadają nieznane historie i zabierają w nieodkryte rejony: Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej (premiera sezonu letniego w lipcu 2019). Szczegółowe informacje znajdują się na: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Jak zwiedzać Gdańsk, by poznać „coś innego”? Jak żyje się mieszkańcom? Gdzie zjeść podczas rowerowego wypadu do danej dzielnicy? Co robi się w tym miejscu wieczorami? Jak dzielnica wyglądała dawniej? Między innymi na takie pytania odpowiadają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, którzy są pasjonatami historii Gdańska oraz dzielnicowych opowieści. Alternatywne spacery są bezpłatne, a ich organizatorem jest Instytut Kultury Miejskiej.

Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie. Spacery odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 13.00 (od 18 czerwca). Miejsce spotkania: Plama GAK, ul. Pilotów 11.

– Zaspa jest jednym z największych w Polsce skupisk bloków mieszkalnych. Ogromne powierzchnie szczytowych ścian oraz otwarte, zielone przestrzenie układające się w charakterystyczny „plaster miodu” są doskonałym środowiskiem dla funkcjonowania wielkoformatowych malowideł, które czynią Zaspę jednym z najciekawszych miejsc w Gdańsku – mówi Jarek Orłowski, Lokalny Przewodnik po Zaspie. Dziś Kolekcja Malarstwa Monumentalnego to 59 wielkoformatowych murali, o różnorodnej tematyce. Tę niezwykłą galerię można zwiedzać z jej gospodarzami – mieszkańcami osiedla. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zabierają mieszkańców i turystów na spacer szlakiem zaspiańskich murali, wprowadzają w tajniki realizacji 36-metrowych dzieł, dzielą się anegdotami związanymi z ich powstawaniem, a także opowiadają o ponad 40 letniej historii osiedla, jego założeniach urbanistycznych oraz lotniczej przeszłości miejsca.

Biskupia Górka. Spacery odbywają się w poniedziałki i środy o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00 (od 17 czerwca). Miejsce spotkania: ul. Menonitów 2 przy Kościele Zielonoświątkowym.

Spacerując brukowanymi uliczkami, pośród oryginalnych kamieniczek z przełomu XIX i XX wieku, można poczuć tu atmosferę przedwojennego Gdańska. O skomplikowanej historii Gdańska, zabytkach, niezwykłych postaciach, legendach i anegdotach związanych z Biskupią Górką będzie można usłyszeć od Lokalnych Przewodniczek i Przewodników, którzy zostali zauroczeni tym miejscem. Pomogą także znaleźć miejsce, z którego widać przepiękną panoramę Gdańska.

Dolne Miasto. Spacery odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00 (od 18 czerwca). Miejsce spotkania: Stągwie Mleczne, ul. Motławska 14.

Wystarczy zboczyć z utartego szlaku Drogi Królewskiej, aby w kilka minut przenieść się do niezwykle urokliwej i mało znanej części miasta – na Dolne Miasto. Miłośników fortyfikacji zainteresują zachowane do dzisiaj bastiony i fosa, osoby fascynujące się wojskowością – autentyczne budynki koszarowe z XIX wieku. Lubiących modernizm zachwyci budynek Gdańskiego Monopolu Tytoniowego. Fani sztuki współczesnej docenią oryginalne instalacje artystyczne. Miłośników motoryzacji wciągnie historia montowania na Dolnym Mieście amerykańskich samochodów osobowych, a zainteresowanych publicznymi środkami transportu dzieje zabytkowej zajezdni.

Nowy Port. Spacery odbywają się w środy o godz. 17.30 i w soboty o godz. 12.00 (od 19 czerwca). Miejsce spotkania: przed dawnym Morskim Domem Kultury, ul. Marynarki Polskiej 15 (przystanek ZKM: Wyzwolenia – Marynarki Polskiej).

Nowy Port to wyjątkowa, leżąca na północnym skraju Gdańska, dzielnica. Sąsiaduje z portem i kanałem Martwej Wisły. To tutaj Napoleon Bonaparte postanowił chwilę odpocząć, to tutaj rozpoczęła się II wojna światowa i Strajk Dokerów. Mury kamienic pamiętają niejedną tajemnicę portowej osady. Gdzie znajduje się Kula Czasu czy rzeźba ryby pomuchel? Które podwórka kryją lokalną atmosferę? Zapisz się na spacer z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami by odkryć Nowy Port.

Orunia. Spacery odbywają się we wtorki o godz. 17.30 oraz w soboty o godz. 12.00 (od 18 czerwca). Miejsce spotkania: przed Kawiarnią Kuźnia ul. Gościnna 10 (przystanek ZKM: Gościnna).

Orunia to historycza dzielnic Gdańska, pięknie położona pomiędzy wzgórzami morenowym a polderami gdańskich Żuław. Bogata historia tego miejsca sięga niemalże okresu powstania miasta. Znajdziecie tu niepowtarzalny przedmiejski klimat, ciekawą architekturę z przełomu XIX i XX wieku, małą podcieniową kuźnię, przedwojenny słup ogłoszeniowy, ukryty pod ziemią rezerwuar wody oraz przepiękny Park Oruński. Tutejsze uliczki i zakamarki pamiętają wiele niesamowitych opowieści.Oprócz walorów historycznych, Orunia ma także doskonałe przestrzenie do aktywnego wypoczynku, miejsca widokowe i duże obszary zielone z różnorodną szatą roślinną.

Oliwa. Spacery odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00. Miejsce spotkania: przed Oliwskim Ratuszem Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Oliwa jest piękną i nowoczesną, a jednocześnie szlachetnie starą dzielnicą Gdańska, w której w magiczny sposób współistnieją natura i kultura. Wszędzie wokoło w kamienicach, zabytkach, na klimatycznych uliczkach, w szemrzących wodach potoku Oliwskiego, na wysokich wzgórzach i w cichych dolinach, zapisana jest długa i ciekawa historia. Przejdź się z nami Drogą do wieczności, posłuchaj o wybitnych mieszkańcach. Daj się uwieść nastrojom Ludolfiny. Odkryj miejsca do zachwytu i zadumy. Miejsca, z których roztaczają się niebanalne widoki, posłuchaj opowieści pasjonatów i entuzjastów.

Organizatorem spacerów z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

Na spacery obowiązują zapisy (kontakt@ikm.gda.pl). Szczegóły: www.ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.

Partnerzy w dzielnicach: Plama GAK, Stowarzyszenie Biskupia Górka, Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku, Od Wyzwolenia do Wolności, Stacja Orunia GAK, Stowarzyszenie Wspólnota Gdańska, Wyspa Skarbów GAK

Patroni medialni: Gazeta Wyborcza Trójmiasto, ibedeker.pl, Poznaj Świat, Radio Gdańsk, Trójmiasto.pl.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Kultura Dostępna