Za nami 11. edycja Gdańskich Dni Sąsiadów. W ramach wydarzenia odbyły się 222 spotkania dla 21 622 osób. Tą olbrzymią popularność sąsiedzkich wydarzeń zawdzięczamy aktywistom z aż 32 dzielnic. Najbardziej zaangażowani byli mieszkańcy Śródmieścia (27 spotkań), Ujeściska – Łostowic (15 spotkań), Wrzeszcza Górnego (14 spotkań), oraz Jasienia (13 spotkań). Do akcji włączyli się nie tylko Gdańszczanie – 19 sąsiedzkich spotkań odbyło się również poza miastem.

Wydarzenia organizowane przez sąsiadki i sąsiadów jak co roku prezentowały szeroki wachlarz atrakcji. Do najpopularniejszych należały ogniska, grillowanie, zawody sportowe oraz konkursy i zabawy dla dzieci. Organizatorzy prześcigali się w pomysłach, wśród których znalazły się m. in. pokazy wozu strażackiego i motocykli, nauka pierwszej pomocy, wspólne gotowanie, tworzenie konstrukcji, gry w bingo, prace poprawiające estetykę wspólnie zamieszkiwanych okolic i wiele innych międzypokoleniowych, sąsiedzkich działań. Nie zabrakło też lokalnego spaceru, który dla swoich sąsiadów zorganizował Marcin Wilga, znany gdański przyrodnik. Pokazał uczestnikom część lasu, która wkrótce stanie się Kokoszkowskim Parkiem Leśnym. Innym ciekawym pomysłem był „Psi spacer Suchanino”, na którym spotkali się nie tylko sąsiedzi, ale również ich czworonożni pupile. Jak piszą organizatorzy wydarzenia: „Rozmowy o psach, o dzielnicy i o sobie nawzajem zaowocowały nowymi znajomościami. Na pewno niejeden spacer jeszcze przed nami”. Z kolei w podgdańskim Jankowie uczestnicy sąsiedzkiego spotkania mieli okazję poznać mieszkające w pobliżu… alpaki.

Wielu uczestników Dni Sąsiadów przyznało, że wspólne świętowanie stało się osiedlową tradycją, którą chętnie będą kontynuowali. Spotkania organizowały grupy sąsiedzkie, nauczyciele, rodzice, stowarzyszenia, lokalne Koło Emerytów i Rencistów, a nawet pacjenci i wolontariusze Hospicjum im. ks. Dutkiewicza.

Gdańskie Dni Sąsiadów to święto mieszkańców, ich dzielnic, wspólnot mieszkaniowych i podwórek. Są doskonałym pretekstem, by poznać swoich sąsiadów i sąsiadki. Wspólna praca przy organizacji wydarzeń buduje sąsiedzkie więzi, integruje i daje impuls do dalszych inicjatyw związanych z najbliższą okolicą.

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk

Patroni medialni: Trójmiasto.pl, Radio Złote Przeboje, Radio Pogoda