Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na spacer oliwskimi ulicami i zaułkami. „Chcemy zatrzymać wzrok na mansardowych dachach domów przy ulicy Obrońców Westerplatte, zajrzeć do piwnicy przy ulicy Kaprów czy w podwórka domów przy Opata Rybińskiego i Liczmańskiego” – można przeczytać we wstępie przewodnika po dzielnicy, który dostępny jest już online! Spacery po Oliwie odbywają się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00. Miejsce spotkania: przed Oliwskim Ratuszem Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Przewodnik opowiada o miejscach i dawnych mieszkańcach dzielnicy. Odtwarza ich codzienność oraz to, jak spędzali wolny czas, co ich zajmowało i fascynowało. Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opisują również budynki związane z losem oliwskich Kaszubów. Przypominają nie tylko Antoniego Abrahama z ulicy Czyżewskiego, ale również rodzinę Maciejewskich i Tejkowskich z Kaprów, Alfa Liczmańskiego i członków jego drużyny harcerskiej.

Podczas spacerów po dzielnicy oraz na kartach przewodnika przewijają się także anegdoty o stosunkach sąsiedzkich między Polakami i Niemcami w Oliwie, ale też opowieści o represjach zakończone wysiedleniami, aresztowaniami i śmiercią Polaków w pierwszych miesiącach wojny.

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki opowiadają o tych, którzy projektowali willowe osiedla i potem je zamieszkiwali, jak Kurt Arnheim, o artystach Reinholdzie Bahlu, Irenie Jarockiej czy profesorach Wyższej Szkoły Technicznej, Alfredzie Kalähne i jego żonie Anni.

– Nasze opowieści niejednokrotnie podkreślają wyjątkowość Oliwy. Pomimo administracyjnej przynależności do Gdańska od 1926 roku, dzielnica zachowała swoją odrębność. Panorama lesistych wzgórz, bliskość morza, willowy charakter osiedli, gdzie każda ulica jest aleją, a każdy dom otoczony ogrodem, to wszystko pozostaje długo w pamięci i zachęca do kolejnego spotkania – zapowiadają przewodnicy i przewodniczki.

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na letnie spacery po dzielnicy oraz do pobrania przewodnika. Zwiedzanie Oliwy odbywa się w środy i piątki o godz. 17.30 oraz w niedziele o godz. 12.00. Miejsce spotkania: przed Oliwskim Ratuszem Kultury, ul. Opata Jacka Rybińskiego 25.

Przewodnik do pobrania >>