Na czym polegała praca suwnicowej? Jaką rolę odgrywały kobiety w strajkach Sierpnia ’80? Czy bycie robotnicą było powodem do dumy? Jak wyglądało wsparcie socjalne osób pracujących w Stoczni i życie kulturalne zakładu? Wybierz się na spacer w ramach projektu Metropolitanka i zobacz Stocznię Gdańską oczami suwnicowych, inżynierek, sprzątaczek, pracownic administracyjnych, działaczek opozycji, artystek. Poznaj fragment historii pomijanej w książkach i podręcznikach.

Metropolitanka to projekt Instytutu Kultury Miejskiej, który podkreśla ważną rolę kobiet w życiu miasta. Spacerując po Stoczni Gdańskiej uczestnicy i uczestniczki poznają historię odważnych działaczek Solidarności i pracownic zakładu. Trasy różnią się od siebie w zależności od tematu. Przewodniczki oprowadzają trasą: pracownic, pracowniczo-strajkową, opowiadającą o kobietach budujących statki czy poświęconą Annie Walentynowicz.

– Podczas spaceru po Stoczni Gdańskiej opowiadamy, jak praca w zakładzie wpłynęła na życie kobiet. Poznajemy bliżej historię niepokornej suwnicowej, animatorki kultury, działaczek Solidarności oraz codzienność strajku w Sierpniu 1980. To także anegdoty i ciekawostki np. na temat stoczniowego ogrodnictwa, z którego pochodziły tulipany i goździki rozdawane w zakładzie na Dzień Kobiet – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

– Na stronie www.metropolitanka.ikm.gda.pl prezentujemy sylwetki stu kobiet, które w ciągu ostatnich 100 lat żyły i żyją na Pomorzu, a ich dokonania wpływały i nadal wpływają na losy nie tylko lokalnych społeczności. Wśród nich znajdują się działaczki Solidarności, lekarki, artystki, sportowczynie. W ten sposób Stowarzyszenie Arteria, grupa Metropolitanka, Instytut Kultury Miejskiej i Miasto Gdańsk uczciły 100-lecie uzyskania przez kobiety w Polsce praw wyborczych – mówi Anna Miler ze Stowarzyszenia Arteria. 

Od 14 sierpnia codziennie na stronie facebookowej projektu publikowane są informacje o udziale kobiet w strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 roku.

– Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na momenty protestu, w których kobiety odgrywały kluczowe role, na organizowanie przez nie życia strajkowego, co w obliczu obecności w zakładzie kilku tysięcy osób, niepewności i napięcia społecznego było ogromnym wyzwaniem. Znamy daty graniczne i efekty tego wydarzenia, ale złożoność mechanizmów, które się w międzyczasie rozgrywały, nie są już tak silnie obecne w świadomości społecznej. Kto zajmował się przydziałem przepustek? Kto odpowiedzialny był za strajkowe media? Jak wyglądała kwestia bezpieczeństwa na terenie zakładu? Na te pytania odpowiadamy w kolejnych postach – dodaje Miler.

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet (w j. polskim) odbywają się w środy i piątki o 17:00 oraz w niedziele o 16:00. Start: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności. Wydarzenie na Facebooku:https://www.facebook.com/events/435165150548110/.

Spacery Stocznia Gdańska szlakami kobiet w języku rosyjskim odbędą się w sobotę 31 sierpnia i sobotę 28 września o godzinie 16:00. Start: Brama Historyczna do Stoczni Gdańskiej, Plac Solidarności. Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/618103625339519/.

Dodatkowo, 7 września o godz. 16:00, odbędzie się spacer szlakami kobiet po Starym i Głównym Mieście w języku rosyjskim. Start: ul. Długi Targ 39/49, przed IKM.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1049143921958301/