Instytut Kultury Miejskiej zaprezentuje się 12 września w Stroniu Śląskim na organizowanej przez wrocławskie Biuro Literackie Stacji Literatura. W bloku wydarzeń poświęconym sieciowaniu środowiska literackiego „Family Meeting” o działalności IKM opowiedzą: Aleksandra Szymańska, dyrektor instytucji oraz Justyna Czechowska współtworząca Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”. Po spotkaniu odbędzie się koncert Ola Walickiego „Kotka Electra” inspirowany wierszami Alice Oswald, nominowanej do Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2018.

– Oli Bilińskiej nie muszę nikomu przedstawiać. Piotr Chęcki jest dla mnie jednym z najciekawszych saksofonistów w kraju. Jacek Prościński jest moim duetowym kompanem i zrobiliśmy już kilka wspólnych programów – super muzyk i super człowiek. Postanowiłem odejść od abstrakcyjnego „szuru-buru w tle” do czytanych tekstów. To będzie KONCERT, muzyka jako uniwersalny język człowieka – mówi Olo Walicki o projekcie.

– „Kotka Electra” to 5-7 śpiewanych utworów oraz fragmenty deklamowane – zależnie od długości i charakteru wybranych wierszy. Ma to być bardzo muzyczna, komunikatywna i wręcz melodyjna formuła. Znam na wylot charakter muzyki do festiwali literackich i sam temu często ulegałem – czyli smutnawe, abstrakcyjne: szszsz, kkkkkk, uuuu, mmmm, cyk cyk cyk, Myślę, że dając piękny i ambitny koncert, podając śpiewem teksty, zrobimy najlepsze wrażenie i oddamy może mniej napompowany charakter gdańskich festiwali literackich – kontynuuje Walicki.

Kotka Electra, Stacja Literatura 2019, Stronie Śląskie

Olo Walicki / kontrabas, elektronika

Ola Bilińska / głos, gitara, klawisze

Piotr Chęcki / saksofon, elektronika

Jacek Prościński / perkusja, elektronika

„Kotka Electra”, ponieważ jest to nawiązanie i tytularna kontynuacja materiału z edycji Europejskiego Poety Wolności, który został wydany na płycie pt. „Kot (czy też Kotka?)”. Materiał został przygotowany i skomponowany przez Ola Walickiego oraz nagrany przez zespół w składzie: Olo Walicki, Gaba Kulka, Wacław Zimpel oraz Kuba Staruszkiewicz.

Już po raz czwarty w Stroniu Śląskim i Siennej odbędzie się Stacja Literatura. 24. edycja najstarszego polskiego festiwalu literackiego tym razem zaplanowana została na cztery dni między 12 a 15 września. W CETiK-u w Stroniu Śląskim rozegra się dziesięć wydarzeń z udziałem krajowych i zagranicznych autorów. W Siennej przewidziano sześć wieczornych imprez: trzy Live Sety z „Wierszem i opowiadaniem doraźnym 2019” oraz cykl Family Meeting z wydarzeniami przygotowanymi przez Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska, Staromiejski Dom Kultury z Warszawy oraz Fundację Rodziny Kochańskich. W trakcie festiwalu poznamy też Poetycką książkę trzydziestolecia. Więcej na: https://www.biuroliterackie.pl/wydarzenia/stacja-literatura-24/