Piękne mapy projektu Anity Wasik, Aleksandry Żukowskiej i Alicji Pałgan, które towarzyszą alternatywnym spacerom z Lokalnymi Przewodnikami, można obejrzeć w dniach 10-24 października na wystawie „Mapy niekartograficzne” w Otwartej Pracowni Jazdów w Warszawie.

Celem wystawy jest popularyzacja zagadnienia map niekartograficznych. W niewielkiej przestrzeni domku na Jazdowie organizatorki, Marta Baranowska i Agnieszka Zalotyńska, zgromadziły projekty z terenu całej Polski. Na wystawie pokazane są wartościowe i często niszowe, lokalne inicjatywy kulturalne, artystyczne i badawcze.

Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku jest obecny na wystawie dzięki mapom dla alternatywnych spacerów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w dzielnicach Gdańska.

– Kolekcja Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, proj, Anita Wasik – Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Nowym Porcie, proj. Aleksandra Żukowska – Mapy Wyspy Sobieszewskiej, Biskupiej Górki oraz ulotki 7 dzielnic (Zaspa, Biskupia Górka, Dolne Miasto, Nowy Port, Orunia, Oliwa, Wyspa Sobieszewska) z terminami spacerów (pro. Alicja Pałgan)

Selekcja prezentuje rozpiętość tematyczną i formalną map wydanych przy okazji projektów realizowanych przez duże instytucje, organizacje pozarządowe, ale też inicjatywy oddolne.

– Ważnym obszarem są dla nas również mapy ręcznie rysowane, mapy jako projekty artystyczne i … niepozorne szkice, na których my sami próbujemy innym wytłumaczyć drogę czy opisać miejsce. Mapa to w końcu forma komunikacji – mówią organizatorki.

Wystawę można oglądać od 10 października (godz. 19.00) do 24 października. Godziny otwarcia domku są aktualizowane co tydzień na stronie Otwarta Pracownia Jazdów. Koncepcja wystawy: Marta Baranowska, Agnieszka Zalotyńska Partnerzy: Lokalny, Otwarta Pracownia Jazdów, Stowarzyszenie Akademickie WA PW