Klimat miasta przyszłości to pierwsze spotkanie z cyklu Miasto 2050. Współczesne miasto jest zaprzeczeniem ekosystemu. Zużywa więcej wody i energii niż oddaje, funkcjonuje w oparciu o środowiskowy kredyt. Zadłuża się. Dziś uświadamiamy sobie, że zaraz będziemy musieli to zadłużenie spłacać. O problemach i (jeszcze) możliwych działaniach, które możemy podjąć porozmawiamy, 12 listopada o godz. 18.00 w IKM, z Filipem Springerem. Latem 2019 roku wyruszył w przyszłość – postanowił objechać Polskę, by przyjrzeć się widocznym już dziś w naszym kraju konsekwencjom katastrofy klimatycznej. Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska.

– Cyklem Miasto 2050 chcemy poszerzyć świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Będziemy zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Spróbujemy wspólnie, małymi krokami rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci

– mówi Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.

Spotkanie inicjujące cykl Miasto 2050 odbędzie się 12 listopada o godz. 18.00. Jego gościem będzie Filip Springer, który poruszy temat miasta przyszłości. Prowadzenie: Hanna Łozowska.

Latem 2019 roku Filip Springer wyruszył w przyszłość – postanowił objechać Polskę, by przyjrzeć się widocznym już dziś w naszym kraju konsekwencjom katastrofy klimatycznej. Cykl reportaży stanowiących relację z tej podróży ukazuje się od sierpnia w Magazynie „Pismo”. W jednym z nich Springer przygląda się miastom – bada miejską wyspę ciepła, wsłuchuje w głosy ekspertów zajmujących się planowaniem miast, a zwłaszcza ich adaptacją do zmian klimatu. Sprawdza czy i w jaki sposób możemy się przygotować na nadejście najbardziej groźnych dla ludzkiego życia konsekwencji kryzysu klimatycznego.

Cykl Miasto 2050 obejmuje wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, a także reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywać się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną, a także warsztaty wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata. Cykl zakończy się w terenie: akcją sadzenia drzew oraz Gdańskimi Dniami Sprzątania.

Dlaczego Miasto 2050? Australijskie centrum naukowe Breakthrough National Centre for Climate Restoration podaje rok 2050 jako potwierdzony naukowo termin końca ludzkości. Taki scenariusz czeka nas, jeśli rządy i społeczeństwo w dalszym ciągu będą ignorować zmiany klimatyczne. Jest to komunikat dość radykalny w przekazie, jednak pewne jest, że nadmierna eksploatacja zasobów naturalnych przez człowieka już teraz prowadzi do wyginięcia kolejnych gatunków zwierząt, ostatecznie przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa naszej zagłady. Istnieje więc duża szansa, że w roku 2050 przyjdzie nam funkcjonować w rzeczywistości rodem z postapokaliptycznych filmów science-fiction.

Miasto 2050 | Klimat miasta przyszłości – Filip Springer. Prowadzenie: Hanna Łozowska

Data: 12 listopada, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/2443060069103268/
Koordynacja: Paulina Cichosz