24 listopada IKM i Metropolitanka zapraszają na drugi spacer po Cmentarzu Srebrzysko śladami miejsc spoczynku dziewięciu niezwykłych kobiet, wybitnych gdańszczanek. Razem z przewodniczką, Agnieszką Chylińską, można będzie nawiedzić groby m.in. Anny Walentynowicz, Aliny Pienkowskiej czy Róży Ostrowskiej. Początek spotkania o godz. 12.00 przy Bramie głównej do Cmentarza Srebrzysko, ul. Srebrniki 12.

W związku z bardzo dużym zainteresowanie spacerem po Cmentarzu Srebrzysko śladami kobiet, zapraszamy na jego drugą odsłonę. Będziemy wspominać biografie, osiągnięcia i role, jakie pełniły w życiu miasta, regionu i kraju wybitne gdańszczanki – mówi Anna Urbańczyk z Instytutu Kultury Miejskiej.

Podczas spaceru po Cmentarzu Srebrzysko odwiedzimy miejsca spoczynku:

Marianny Sankiewicz – elektroniczki, nauczycielki akademickiej; Anny Walentynowicz – legendy „Solidarności”, robotnicy i działaczki; Róży Ostrowskiej – pisarki, poetki, kierowniczki literackiej Teatru Wybrzeże; Władysławy Zielińskiej – lekarki, założycielki Centrum Diagnostyczno-Klinicznego HIV/AIDS na Akademii Medycznej w Gdańsku; Bogumiły Wika-Czarnowskiej – działaczki polonijnej w Wolnym Mieście Gdańsku; Iwony Pieńkawy – żeglarki, pierwszej Polki, która opłynęła Przylądek Horn; Aliny Pienkowskiej – uczestniczki strajku w sierpniu ’80., działaczki „Solidarności”, senatorki; Olgi Krzyżanowskiej – działaczki „Solidarności’, parlamentarzystki; Izabelli Trojanowskiej – dziennikarki, współzałożycielki Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Spacer po Cmentarzu Srebrzysko śladami wybitnych gdańszczanek

Data: 24 listopada, godz. 12.00
Start: Brama główna do Cmentarza Srebrzysko, ul. Srebrniki 12

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/486335385312527/

Spacer będzie trwał około 1,5 godziny. Ze względów ekologicznych prosimy o nieprzynoszenie zniczy.

Przewodniczka: Agnieszka Chylińska – pochodzi z Krynicy Morskiej, przygodę z Gdańskiem rozpoczęła w 2003 r. i od tamtej pory nie wyobraża sobie mieszkania poza Trójmiastem. Absolwentka kulturoznawstwa i skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim, obecnie pracuje w norweskim wydawnictwie w Sopocie. Czas wolny spędza eksplorując zakamarki Trójmiasta. Oprowadza po terenach byłej Stoczni Gdańskiej śladami kobiet. Uwielbia spacerować po cmentarzach. 

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej / Projekt Metropolitanka www.ikm.gda.pl / www.metropolitanka.ikm.gda.pl

Powiązane projekty