Tworzenie trójwymiarowej książki z niepotrzebnych skrawków materiałów, szycie breloków inspirowanych zwierzętami ukrytymi na gdańskich kamienicach, robienie wielkoformatowych autoportretów z recyklingu czy budowanie kamieniczek z kartonu – to propozycje warsztatów Instytutu Kultury Miejskiej na ferie zimowe 2020. Obowiązują zapisy, koszt jednych zajęć to 10 zł.

– Zimowe warsztaty w IKM poprowadzimy w duchu zero waste. Będziemy wykorzystywać przedmioty, które często traktujemy już jako śmieci. Spróbujemy nadać im drugie życie, jednocześnie poznając i inspirując się niezwykłymi historiami i zakamarkami Gdańska – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej.

Warsztaty będą odbywały się dwa razy w tygodniu: w poniedziałki (13.01 i 20.01) i środy (15.01 i 22.01). Każde zajęcia trwają 4 godziny. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 8-13 lat.

Obowiązują zapisy na stronie: www.evena.pl/event/feriezimoweIKM.

Koszt: 10 zł/zajęcia.

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40.

13 stycznia, godz. 10.00-14.00, Miasto nad wodą – moja książka o Gdańsku

Podczas warsztatów dzieci zobaczą, jak to jest być pisarzem, projektantem mody czy architektem. Stworzą trójwymiarową, sensoryczną książkę, w której znajdą się elementy ruchome, autorskie opisy oraz ilustracje. Inspiracją projektową będzie spacer, podczas którego dzieci zwrócą uwagę na budynki związane zarówno z morską stroną Gdańska, jak i tą podwodną. Dowiedzą się, jakie zwierzęta zamieszkują Motławę i Zatokę Gdańską oraz dlaczego dbanie o środowisko jest takie istotne. Do stworzenia pracy wykorzystają m.in. niepotrzebne skrawki materiałów, elementy nieużywanej odzieży czy fragmenty gazet i druków ulotnych.

15 stycznia, godz. 10.00-14.00, Poznajemy gdańskie zwierzęta – breloki zero waste

Zajęcia rozpoczną się od krótkiego spaceru po Głównym Mieście w poszukiwaniu zwierząt ukrytych na gdańskich kamieniczkach. Na warsztatach dzieci uszyją ręcznie małe maskotki, które przyczepione zostaną do breloczków wykorzystanych ponownie z nieużywanych smyczy reklamowych. Zachęcamy do przyniesienia nienoszonych już ubrań, z których dzieci wykonają zwierzaki, a także niepotrzebnych smyczy reklamowych. Każdy uczestnik zakończy spotkanie z własnoręcznie zrobionym, oryginalnym breloczkiem.

20 stycznia, godz. 10.00-14.00, Portret Młodych Gdańszczan i Gdańszczanek

W dobie cyfryzacji i multimediów „selfie” towarzyszy nam na co dzień jako autoprezentacja, którą możemy zobaczyć w mediach społecznościowych. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób dawniej kreowało się własny wizerunek i kto mógł sobie na to pozwolić. Na wybranych przykładach dowiedzą się, co poszczególne atrybuty miały podkreślić i porównają je z dzisiejszymi. Młodzi ludzie mają obecnie ogromną świadomość ekologiczną oraz potrzebę ochrony środowiska, dlatego na zajęciach stworzą wielkoformatowe autoportrety wykorzystując do tego materiały z recyklingu. Poprzez zabawę wykreowany zostanie obraz młodych gdańszczan i gdańszczanek dbających o naturę.

22 stycznia, godz. 10.00-14.00, Gdzie mieszkała Panienka z okienka?

IKM zaprasza na magiczną podróż po dawnym Gdańsku. Dzieci wykorzystają wszystkie zmysły – słuch, wzrok, dotyk, zapach, smak – by stworzyć własną, gdańską kamieniczkę! Czy będą bajkowe, czy nieco bardziej realne, czy kolorowe i magiczne – zależy od młodych artystów. Być może uda się im stworzyć właśnie taką, w której zamieszkałaby Panienka z okienka? Do stworzenia prac wykorzystane zostaną m.in. niepotrzebne kartony, gazety, czasopisma. Zajęcia rozpoczną się od krótkiego spaceru, podczas którego uczestnicy przyjrzą się uważnie kamieniczce, z której spoglądała na Gdańszczan piękna Panienka.