25 stycznia Dom Handlowy Jantar stanie się bohaterem kultowej duchologii. W ramach cyklu Miejsca #4 Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na spotkanie z Olgą Drendą, która opowie o „deserkach jagodowo-pistacjowych ze złotem i perłami”, czyli o polskich domach handlowych lat 90. oraz na pokaz filmu z lat 90., który zaserwuje VHS Hell. Film poprzedzi prelekcja i set reklam z epoki, a na zakończenie wieczoru odbędzie się dyskoteka Jantar 90′ Disco! Wstęp na wszystkie wydarzenia: 10 zł.

Wydarzenie rozpocznie Olga Drenda – dziennikarka i tłumaczka, autorka książek „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” oraz „Wyroby”. Z pasji (i sentymentu) do rzeczy i miejsc, których czasy świetności już minęły prowadzi na Facebooku stronę Duchologia. Jednym z takich miejsc należących do minionej epoki jest Dom Handlowy Jantar we Wrzeszczu, ale choć czuć w nim upływ czasu, to jednocześnie dobrze się tu przebywa: do jantarowych sklepów i zakładów przychodzą klienci, a swoje miejsce znajdują tu działania i projekty artystyczne. O godz. 18.00 Olga Drenda poprowadzi godzinną prelekcję, w której przypomni najciekawsze domy handlowe lat 90.

Wspomnienie słodkich (z perspektywy czasu) lat 90. nie może odbyć się bez pokazu kultowych reklam (Prusakolep, Frugo, Pij Mleko-Hej!) i filmu pod szyldem VHS Hell.

VHS Hell to cykliczne pokazy, znalezionych na najniższych półkach wypożyczalni kaset wideo, tanich i cudownie pokracznych filmów gatunkowych, które są tak potwornie złe, że aż dobre. W ramach Miejsc #4 zaprezentujemy „Mrok wszechświata” (reż. Steve Latshaw, 1993, 83 min.). Pokaz z taśmy VHS rozpocznie się o godz. 19.00.

– „Mrok wszechświata” jest prawdopodobnie najtańszym z filmowych bękartów „Obcego” Ridleya Scotta. Fabuła opowiada o pilocie statku Nautilus, który mutuje w krwiożerczego potwora i rozbija swoją jednostkę latającą gdzieś na bagnach Florydy. Na jego poszukiwanie wyrusza ekspedycja naukowa, która na swoje nieszczęście nie ma pojęcia, co wydarzyło się na Nautilusie. Przygotujcie się na aktorstwo rodem z niemieckiego filmu przyrodniczego i komputerowe efekty specjalne, których twórców zawstydziłby nawet smok z polskiej ekranizacji „Wiedźmina”. I pamiętajcie: w Domu Handlowym Jantar i tak nikt nie usłyszy waszego krzyku – zapowiada Krystian Kujda.

Na zakończenie zaś odbędzie się Jantar 90′ Disco. Zapraszamy na zabawę taneczną w rytmie największych hitów lat 90. Dyskoteka rozpocznie się o godz. 21.00 i potrwa do północy.

Wstęp na wszystkie wydarzenia: 10 zł. Można dołączyć w każdym momencie. Napoje i przekąski serwować będzie Składak.

Harmonogram:

18.00-19.00 „Deserki jagodowo-pistacjowe ze złotem i perłami, czyli przewodnik po Domach Handlowych lat 90.” – prelekcja Olgi Drendy

19.00-21.00 VHS Hell. Pokaz filmu „Mrok wszechświata” (1993) poprzedzony prelekcją i setem reklam z epoki

21.00-24.00 Jantar 90′ Disco – dyskoteka w stylu lat 90.Miejsce: DH Jantar, ul. Politechniczna 7

Wstęp: 10 zł (na całość lub wybraną część). Bilety dostępne online i na miejscu

Powiązane projekty