Do jakiej frakcji zaliczyć poszczególne odpady? Jaki plastik nie nadaje się do recyklingu? Jak ograniczyć ilość produkowanych śmieci i wprowadzić do domowego życia najprostsze zasady zero waste? 29 lutego o godz. 11.00, w ramach kolejnego spotkania Miasto 2050 w Instytucie Kultury Miejskiej, Anna Desogus z Ambasady Czystej Planety odpowie na te pytania oraz podzieli się doświadczeniami i wskazówkami dotyczącymi odpowiedzialnego podejścia do segregacji. Wstęp wolny.  

– Cyklem Miasto 2050 poszerzamy świadomość mieszkańców na temat tego, jak zmieniają się nasze miasta i ich otoczenie w procesie nieuchronnych zmian klimatycznych. Staramy się zachęcać do podejmowania oddolnych inicjatyw i działań, by na Ziemi żyło nam się mądrzej, świadomiej i lepiej. Dbamy o to, by wspólnie, małymi krokami​ rozpocząć ratowanie przyszłości naszej i naszych dzieci – opowiada o koncepcie spotkań i warsztatów Miasto 2050 Paulina Cichosz z Instytutu Kultury Miejskiej.

Sobotnie spotkanie rozpocznie się od prelekcji na temat problemów związanych z odpadami, ograniczeń dotyczących recyklingu plastiku, sensu recyklingu, zasad segregacji odpadów i zasad wprowadzania w życie działań z zakresu zero waste. Będzie to także czas na praktyczne ćwiczenia dotyczące frakcji odpadów i solidna dawka motywacji do prawidłowego i odpowiedzialnego postępowania z odpadami.

Spotkanie połączone z warsztatami poprowadzi Anna Desogus – doradca i edukator w obszarze zrównoważonego rozwoju i zero waste. Pracuje z sektorem prywatnym, publicznym i organizacjami pozarządowymi. Działa pod szyldem Ambasada Czystej Planety. Prowadzi wykłady oraz warsztaty dot. m.in. zasad zero waste na poziomie jednostki i firmy, metod ograniczania ilość odpadów, poprawnej segregacji, oraz odpowiedzialnego podejścia do plastiku.

Nadchodzące wydarzenia:

  • 29 lutego, godz. 11.00 Segregacja i recykling – od podstaw do mistrzostwa – warsztaty z Anną Desogus (Ambasada Czystej Planety)
  • 24 marca, godz. 18.00 Walcz, protestuj, zmieniaj świat – dyskusja na temat aktywizmu oraz promocja książki

Dbajmy już teraz o Miasto 2050

Jaki klimat będzie panował w mieście przyszłości? Jak będzie wyglądało nasze życie w 2050 roku? Czy będziemy mieli dostęp do bieżącej wody? Jak wiele gatunków zwierząt wymrze do tego czasu? Czy poziom morza podniesie się na tyle, że zaleje przybrzeżne miasta? Czy choć część lasów deszczowych przetrwa do tego czasu? I najważniejsze – czy możemy cokolwiek zrobić, żeby polepszyć ponurą wizję świata, jaki mogą zastać nasze, dzieci, wnuki…? Instytut Kultury Miejskiej nie pozostaje obojętny na te pytania. Próbujemy szukać na nie odpowiedzi w ramach spotkań pod szyldem Miasto 2050.

Cykl obejmuje wykłady z naukowcami, działaczami społecznymi, ekologami, jak również spotkania z reportażystami oraz blogerami zaangażowanymi w szeroko rozumiane działania na rzecz świadomego życia. Poruszamy tematy wizji przyszłości, antropocenu i wymierania gatunków, dbania o naturę, zagospodarowania odpadów, świadomej konsumpcji czy odpowiedzialnej mody. Przez cały rok odbywają się będą pokazy cenionych filmów dokumentalnych promujących świadomość społeczną​, a także warsztaty ​wprowadzające nabytą wiedzę w codzienne życie. Wszystko to, by wymiernie działać na rzecz budowania lepszego świata

Do tej pory w ramach cyklu Miasto 2050 odbyły się następujące spotkania:

  • 12 listopada, Klimat miasta przyszłości – spotkanie z Filipem Springerem
  • 30 listopada, Życie w ekomiastach przyszłości – warsztaty z designu spekulatywnego z Karoliną Thakker
  • 7 grudnia, Święta zero waste – warsztaty w kolaboracji z Greenpeace Trójmiasto
  • 11 grudnia, Pokaz filmu dokumentalnego „Yes Meni idą na rewolucję”
  • 24 stycznia, 11. nie marnuj. Era konsumpcjonizmu – spotkanie z Martą Sapałą i dr hab. Anną Marią Zawadzką
  • 28 stycznia, Antropocen – wykład dr hab. Ewy Bińczyk oraz pokaz filmu
  • 8 lutego, Pomagaj zwierzętom w mieście – warsztaty w kolaboracji z Błękitnym Patrolem WWF oraz Pomorską Fundacją Bracia Mniejsi
  • 19 lutego, „Plastikowy ocean” – pokaz filmu i dyskusja moderowana przez Annę Desogus (Ambasada Czystej Planety)

Koordynacja: Paulina Cichosz

Powiązane projekty