Dryfujące i szerokie na 16 metrów pomosty podtrzymywane przez pontony pozwalają zwiedzającym spacerować po tafli jeziora z włoskiego miasteczka Sulzano do wysp Monte Isola i San Paolo. Historię tego wyjątkowego land artu opowiada film „Spacer po wodzie”, którego pokaz odbędzie się 11 marca o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej. Dokument skomentują Kama Wróbel z OP ENHEIM we Wrocławiu oraz Kinga Jarocka z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Wstęp wolny.

„Spacer po wodzie” w reżyserii Andreya Paounowa przybliża Christo, pochodzącego z Bułgarii amerykańskiego artystę, który wspólnie z francuską żoną Jeanne-Claude stworzył najwybitniejsze przykłady tzw. sztuki ziemi (land art). Najsłynniejszym jego projektem są dryfujące pomosty – „Floating Piers” na włoskim jeziorze Iseo.

Christo jest kimś pomiędzy projektantem mody a artystą przestrzeni publicznej. W nowe, gigantycznych rozmiarów szaty z materiału lub folii ubierał nie ludzi, lecz całe budynki, mosty i przyrodę. W 2016 roku, siedem lat po śmierci żony, Christo postanawia wykonać ich wspólny projekt „Floating Piers”. Film ukazuje, jak doszło do realizacji tego oszałamiającego dzieła u podnóża Alp na włoskim jeziorze Iseo.

„Spacer po wodzie” (Walking On Water) USA, Włochy, 2018, 100 min. Reżyseria: Andrey Paounow.

Miastoprojekcje w IKM. „Spacer po wodzie”
Data: 11 marca, godz. 18.00
Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40
Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/882107392220375/
Wstęp wolny