Kolorowanki już dawno przestały być zabawą wyłącznie dla dzieci – za kredki chętnie chwytają także dorośli. W czasie pandemii, kiedy do łask wracają domowe, tradycyjne rozrywki, proponujemy Wam jedną z naszych ubiegłorocznych publikacji – „Gdańsk w XVII wieku. Do kolorowania”.

W 1612 roku w Gdańsku wydano rozmówki łacińsko-niemiecko-polskie Nicolausa Volckmara. Zawierały rozmowy, jakie ówcześni mieszczanie toczyli na rynku, w drodze do kościoła, podczas zabawy na weselu, odwiedzając łaźnię miejską lub krawca, borykając się z chorobami, spędzając czas na spotkaniach i grach towarzyskich. Zwyczajne rozmowy ludzi takich, jak my – tylko w XVII wieku.

Dzięki wydawnictwu można poczuć klimat hanzeatyckiego, kupieckiego Gdańska. Wiele razy pomyśleć „Nic się nie zmieniło”, a parę razy stwierdzić „Uff, dobrze, że zmieniło się tak wiele”. Publikacja jest źródłem wiedzy o mieście, zwyczajach, języku (a nawet trzech językach jednocześnie). Do niedawna tego typu starodruki dostępne były w czytelniach nielicznych bibliotek naukowych. Teraz możemy je przeczytać na ekranach naszych komputerów czy smartfonów. Co to zmienia?

Szeroki dostęp do zdigitalizowanych zbiorów zwiększa potencjał ich ponownego wykorzystania. My postanowiliśmy wybrać najciekawsze rozmówki Volckmara i zilustrować je w formie kolorowanek. Odkryć Gdańsk w XVII wieku z trochę innej strony – nie z perspektywy wysoko urodzonych mieszczan goszczących królów w swoich progach, ale z poziomu drobnych kupców, mieszczan, służących, gospodyń czy flisaków handlujących zbożem. Chcieliśmy pokazać niepowtarzalne i kompletne źródło historyczne dostępne dla każdego dzięki najlepszej polskiej bibliotece cyfrowej polona.pl. Do przygotowania ilustracji zaprosiliśmy Marię Apoleikę – twórczynię popularnych komiksów Psie Sucharki. Za konsultację merytoryczną odpowiada prof. Edmund Kizik.

Kolorowanki do wydrukowania można znaleźć na stronie: szukamy.org/gdansk-do-kolorowania/