– Byłyśmy brygadą fajnych babek – opowiada jedna z rozmówczyń. Niezwykłe opowieści o karierze kobiet w Stoczni Gdańskiej znajdują się na stronie Stocznia jest kobietą w zakładce „słuchowiska”. Jak awansować? Czego uczyły się w pracy? (m.in. obsługi komputera!), Słuchowiska projektu Stocznia jest kobietą opowiadają o relacjach międzyludzkich w Stoczni Gdańskiej i możliwościach, jakie dawała.

fot . Renata Dąbrowska

Bohaterki słuchowisk wspominają swoją pracę i całe życie w Stoczni Gdańskiej: obróbkę pięćsetnego kadłuba w zakładzie, czy czas ciąży, który spędzały na lżejszej pracy o niższych normach. Z ich opowieści przebija duma z pracy, którą wykonywały. To także historie o trudach pracy: gdy było zimno, gdy praca była wymagająca. W słuchowisku o kombinatoryce stoczniowej opowiadają m.in. o tym, jak produkowały nietypowe koszulki z napisami, wykorzystując maszyny i materiały dostępne na Stoczni Gdańskiej, czy jak pieczono kurczaki… w kuźni stoczniowej.

Cztery słuchowiska: Kariery kobiet, Relacje kobiet, Stoczniowa kombinatoryka, Stoczniowe możliwości dostępne są na stronie: http://stocznia-jest-kobieta.org/sluchowiska/.

W słuchowiskach znajdują się fragmenty wspomnień: Krystyny Bańkowskiej, Iwony Chudowicz, Heleny Dmochowskiej, Magdaleny Dziurkowskiej, Zofii Ferenc, Anny Gliszczyńskiej, Hanny Kisielnickiej, Jadwigi Konieczyńskiej, Jadwigi Kuczyńskiej, Haliny Lewny, Haliny Majder, Mirosławy Majewskiej, Zofii Mausolf, Teresy Puchaczewskiej, Ireny Polichy, Krystyny Rożnowskiej, Barbary Salach, Marianny Spychały, Urszuli Ściubeł i Ewy Zygmunt.

Powiązane projekty