W wyjątkowej, wirtualnej odsłonie Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki zapraszają na spotkanie z gdańskimi dzielnicami. Dzielą się zdjęciami z archiwów rodzinnych i opowieściami, zabierają na spacer szlakiem wspomnień, miejsc czy przedmiotów. Od 17 kwietnia na Facebooku, Instagramie i stronie internetowej Instytutu Kultury Miejskiej pojawiać się będą niepublikowane wcześniej anegdoty i materiały dotyczące dzielnic, po których latem oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki z Zaspy, Biskupiej Górki, Dolnego Miasta, Nowego Portu, Oruni, Oliwy i Wyspy Sobieszewskiej.

– Zazwyczaj wiosną Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki przygotowują się do letniego oprowadzania w dzielnicach podczas otwartych wykładów i spacerów. W tym roku jesteśmy w domach, ale Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki wciąż mogą zabrać nas na spacer szlakiem osobistych historii, wspomnień, miejsc i przedmiotów – mówi Barbara Sroka z Instytutu Kultury Miejskiej.

Media społecznościowe IKM przez najbliższe tygodnie będą pełne nowych treści o dzielnicach, w których oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. Zapraszamy na: https://www.facebook.com/IKMgdansk/, https://www.instagram.com/ikm_gdansk/, www.ikm.gda.pl.

Opowieści o dzielnicach rozpoczęły się od Dolnego Miasta. Możemy m.in. poznać historię fabryk i zakładów działających w dzielnicy przed II wojną światową. Jacek Górski, Lokalny Przewodnik po Dolnym Mieście, prowadzi narrację za pomocą przed-miotów, które w nich powstały. Film dostępny jest na Facebooku IKM: https://bit.ly/DolneMiasto_szlakiem_przedmiotow. Ukazały się także wspomnienia i fotografie z archiwów: Elżbiety Woronieckiej, Danuty Płuzińskiej-Siemieniuk oraz Joanny Lewandowskiej.

Na Instagramie (także na Instastories), Facebooku i stronie internetowej IKM znajdą się archiwalne zdjęcia i wspomnienia Lokalnych Przewodników i Przewodniczek, które pokazują jak kiedyś wyglądały dzielnice, ilustrują wydarzenia rodzinne czy te ważne dla miasta i dzielnicy. Materiały pozostają zapisane, można do nich wrócić w każdym momencie.

Harmonogram prezentacji wirtualnych opowieści o dzielnicach Gdańska:

Dolne Miasto – 17 kwietnia

Zaspa – 20 kwietnia,

Nowy Port – 22 kwietnia,

Oliwa – 24 kwietnia

Biskupia Górka – 27 kwietnia

Orunia – 29 kwietnia

Wyspa Sobieszewska – 1 maja

Zapraszamy do obserwowania i komentowania!

Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki to entuzjaści dzielnic, lokalni znawcy historii i dziejów miejsc, z którymi związane są ich dziecięce i dorosłe wspomnienia. Latem bezpłatnie oprowadzają mieszkańców Trójmiasta i turystów alternatywnymi, miejskimi szlakami – po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie, Dolnym Mieście, Biskupiej Górce, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie i Wyspie Sobieszewskiej. Więcej informacji: http://ikm.gda.pl/lokalniprzewodnicy.