Z inicjatywy Versopolis – platformy łączącej europejskie festiwale poetyckie i literackie od 23 do 30 kwietnia odbywa się Festiwal Nadziei. – Nadzieja to kluczowa koncepcja wyobrażenia sobie innej, lepszej przyszłości w najtrudniejszych, nieprzewidywalnych i stawiających wyzwania czasach – opisują organizatorzy. Festiwal rozpocznie się 23 kwietnia, w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, o godz. 18.00 rozmową z autorami ze Słowenii, Indii, Chin i Stanów Zjednoczonych. Wszystkie debaty i materiały towarzyszące Festiwalowi Nadziei znajdują się na: https://www.versopolis.com/festival-of-hope.

Festiwal Europejski Poeta Wolności organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej od kilku lat należy do sieci Versopolis, która promuje europejską poezję przez wielojęzyczne przekłady literackie, organizację wizyt poetów na festiwalach, wydawanie tomów poetyckich, prowadzeniem strony internetowej z przeglądem i krytyką europejskiej poezji.

– „Mam nadzieję”, od tych słów w ciągu ostatnich kilku miesięcy rozpoczyna się wiele rozmów, wiadomości, e-maili czy listów. Nadzieja jest ostatnią, ostateczną aspiracją, która zostaje uwięziona w pudełku Pandory po uwolnieniu zła wśród ludzi.

– mówią o idei Festiwalu Nadziei organizatorzy z Versopolis.

Razem z czterdziestoma partnerami z 25 krajów świata, na platformie Versopolis (https://www.versopolis.com/festival-of-hope) zagości różnorodna literacka i poetycka społeczność. Partnerzy stworzyli nowe, wartościowe treści lub starannie wybrali te, które zasługują na udostępnienie w tej chwili globalnej publiczności. Na dostępnych kanałach cyfrowych Versopolis i partnerów odbędzie się intensywny program literacki. Począwszy od dyskusji w Światowy Dzień Książki (23 kwietnia, godz. 18.00). Versopolis zorganizowało pierwszy światowy festiwal poezji wirtualnej, który mówi o nadziei, przyszłości i możliwościach. Nie chodzi w nim o zasiewanie fałszywego optymizmu, ale o wysokiej jakości treści, która odpowiadają na najbardziej palące pytania.

Festiwal rozpocznie się panelem dyskusyjnym w czwartek, 23 kwietnia, o godz. 18.00. O nadziei porozmawiają Ales Steger (Versopolis, Słowenia), Yan Lian (autor, Chiny), Carolyn Forché (autor, USA) i Sharmistha Mohanty (poeta, Indie).

Festiwal Nadziei odbywa się na stronie internetowej VERSOPOLIS: https://www.versopolis.com/festival-of-hope

Główny program będzie dostępny online w codziennym programie od 24 kwietnia do 30 kwietnia.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/228717398437660