Instytucje kultury są coraz bliżej ponownego otwarcia. Wszyscy mierzymy się ze sporą dawką niepewności. Chcemy przełamać lęk i obawy pracowników oraz publiczności do powrotu do codziennej działalności oraz zapewnić, że przeanalizowaliśmy pracę w trybie zagrożenia epidemicznego i wdrożyliśmy niezbędne plany i procedury. IKM zaprasza na bezpłatne szkolenie online 15 i 18 maja.  

Instytut Kultury Miejskiej razem z ekspertem, Marcinem Samselem przygotował szkolenie dla instytucji kultury, które przygotowują się na otwarcie. Przeznaczone jest tylko dla instytucji i organizacji zajmujących się działalnością kulturalną, a pierwszeństwo w zapisach mają organizacje z Gdańska.  

W trakcie szkolenia omówimy następujące tematy: 

  • Pojawiające się wytyczne dla instytucji kultury. 
  • Jak przygotować instytucję na odwiedzających? 
  • Na co zwracać uwagę w codziennej pracy zespołu i działalności instytucji kultury? 
  • Jak pisać i wdrażać procedury bezpieczeństwa? 
  • Jak współpracować i komunikować się z organizatorem instytucji? 

Szkolenie odbędzie się na platformie ClickMeeting i podzielone jest na dwie części po ok. 2,5 godziny. Obędzie się 15 maja w godz. 13.00 – 15.30 oraz 18 maja w godz. 13.00 – 15.30.  

Limit osób: 20. Rejestracja dostępna na: https://instytutkulturymiejskiej.clickmeeting.pl/kawa-czy-jestes-gotowy-na-ponowne-otwarcie-szkolenie-dla-instytucji-kultury/register.  

Rejestracja na dwa dni szkoleniowe odbywa się przez jeden link. Spotkanie odbędzie się w tym samym pokoju konferencyjnym w piątek 15 maja i w poniedziałek 18 maja.  

Szkolenie odbywa się w ramach projektu KaWa – Kulturalna Wymiana. 

Pełen program szkolenie obejmuje następujące zagadnienia:  

Omówienie zarządzania kryzysowego, ocena sytuacji instytucji kultury „trzecim okiem”, fakty i mity na temat pandemii koronawirusa, podstawy analizy ryzyka, politykę informacyjną w sytuacji niestandardowej, zachowanie ludzi w sytuacji zagrożenia, przygotowanie instytucji na odwiedzających.  

Czy traktować rozporządzenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako zalecenia czy już procedury? Analiza i planowanie przed ponownym otwarciem. Ocena sytuacji, analiza, raportowanie – czyli na co zwracać uwagę w codziennej pracy zespołu i działalności instytucji kultury?  

Płaszczyzny podstawowe zarządzania kryzysowego. Potencjał ludzki najcenniejsza rzecz w zarządzaniu kryzysowym. Jak zbudować zespół zadaniowy? Jak mogę wykorzystać kompetencje swoich pracowników? Czy moja publiczność może mi pomóc? Co znaczy bezpiecznie? Ile to będzie kosztować? Jak to policzyć? 

Cykl zarządzania kryzysowego na poziomie instytucji kultury – czyli co zrobić jak „coś” się wydarzy przy ponownym otwarciu? Podstawowe narzędzie do wykorzystania – proste narzędzia pomocne w pisaniu procedur oraz zarządzaniem w sytuacji niestandardowej.  

Zasady pisania procedur. 

Plan to nie wszystko! Jeszcze trzeba go wdrożyć w życie. Współpraca widz – instytucja i instytucja – samorząd (organizator) w „nowym rozdaniu”. Jak oceniać czy nam się udało? 

Prowadzący: Marcin Samsel (1976). Absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspert ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Certyfikowany trener, który szkolił się w Polsce i za granicą. Wykładowca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni oraz ekspert czołowych stacji telewizyjnych i gazet z zakresie bezpieczeństwa publicznego. Od 25 lat zajmuje się bezpieczeństwem publicznym, a szczególnie zabezpieczaniem imprez o charakterze masowym. Specjalizuje się między innymi w systemach zarządzania kryzysowego.