Instytucje kultury są coraz bliżej ponownego otwarcia. W związku z tym wszyscy mierzymy się ze sporą dawką niepewności. Chcemy przełamać lęk i obawy pracowników oraz publiczności co do powrotu do „normalnej” działalności oraz zapewnić, że przeanalizowaliśmy pracę w trybie zagrożenia epidemicznego i wdrożyliśmy niezbędne plany i procedury. Dlatego 15 i 18 maja zorganizowaliśmy szkolenie online dotyczące bezpiecznego powrotu do „nowe rzeczywistości”.  

Instytut Kultury Miejskiej razem z ekspertem Marcinem Samselem przygotował szkolenie dla instytucji kultury, które przygotowują się na ponowne otwarcie. Przeznaczone było dla instytucji i organizacji zajmujących się działalnością kulturalną, głównie w Gdańsku. Szkolenie odbywało się na platformie ClickMeeting. 

W trakcie szkolenia omawialiśmy następujące tematy: 

·       Pojawiające się wytyczne dla instytucji kultury. 

·       Jak przygotować instytucję na odwiedzających? 

·       Na co zwracać uwagę w codziennej pracy zespołu i działalności instytucji kultury? 

·       Jak pisać i wdrażać procedury bezpieczeństwa? 

·       Jak współpracować i komunikować się z organizatorem instytucji? 

Podczas wirtualnego spotkania uczestnicy wspólnie stworzyli pomocne dla innych instytucji grafiki, którymi dzielimy się z wami poniżej!

Pełen program szkolenia „Czy jesteś gotowy na ponowne otwarcie?” obejmuje następujące zagadnienia:  

Omówienie zarządzania kryzysowego, ocena sytuacji instytucji kultury „trzecim okiem”, fakty i mity na temat pandemii koronawirusa, podstawy analizy ryzyka, politykę informacyjną w sytuacji niestandardowej, zachowanie ludzi w sytuacji zagrożenia, przygotowanie instytucji na odwiedzających.  

Czy traktować rozporządzenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako zalecenia czy już procedury? Analiza i planowanie przed ponownym otwarciem. Ocena sytuacji, analiza, raportowanie – czyli na co zwracać uwagę w codziennej pracy zespołu i działalności instytucji kultury?  

Płaszczyzny podstawowe zarządzania kryzysowego. Potencjał ludzki najcenniejsza rzecz w zarządzaniu kryzysowym. Jak zbudować zespół zadaniowy? Jak mogę wykorzystać kompetencje swoich pracowników? Czy moja publiczność może mi pomóc? Co znaczy bezpiecznie? Ile to będzie kosztować? Jak to policzyć? 

Cykl zarządzania kryzysowego na poziomie instytucji kultury – czyli co zrobić jak „coś” się wydarzy przy ponownym otwarciu? Podstawowe narzędzie do wykorzystania – proste narzędzia pomocne w pisaniu procedur oraz zarządzaniem w sytuacji niestandardowej.  Zasady pisania procedur. 

Plan to nie wszystko! Jeszcze trzeba go wdrożyć w życie. Współpraca widz – instytucja i instytucja – samorząd (organizator) w „nowym rozdaniu”. Jak oceniać czy nam się udało?  

Prowadzący: Marcin Samsel (1976), absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ekspert ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego. Certyfikowany trener, który szkolił się w Polsce i za granicą. Wykładowca w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni oraz ekspert czołowych stacji telewizyjnych i gazet z zakresie bezpieczeństwa publicznego. Od 25 lat zajmuje się bezpieczeństwem publicznym, a szczególnie zabezpieczaniem imprez o charakterze masowym. Specjalizuje się między innymi w systemach zarządzania kryzysowego.