Oliwa i Wrzeszcz to dzielnice, o których można pisać i opowiadać bez końca. Poznanie historycznych ciekawostek, ważnych postaci, miejsc i ulic ułatwiają nowe, interaktywne gry Gdańskich Miniatur. Wciągającym tekstom Kingi Jarockiej towarzyszą dźwiękowe komentarze Ewy Czerwińskiej oraz zdjęcia i grafiki 3D Jana Rośka. Pliki dostępne są na stronie gdanskieminiatury.ikm.gda.pl. Osoby, które tęsknią za wykładami pełnymi wyjątkowych, archiwalnych zdjęć i map zapraszamy na kanał YouTube IKM, gdzie Jan Daniluk odsłania przed nami wrzeszczańskie tajemnice osiedla Kolonia Rzeszy oraz ulicy Wajdeloty. 

Oliwa dla miłośników historii i wielbicieli nowoczesności

Ile dzielnic administracyjnie było w Gdańsku w 1954 roku? Okazuje się, że podzielono miasto na trzy duże części: Śródmieście, Portową i Wrzeszcz. Choć dyskutowano o wydzieleniu Oliwy długo, formalnie przyjęto to rozwiązanie dopiero 1992 roku! Kowacze. Cóż to za nazwa? Okazuje się, że pierwotnie, tak miano określać Przymorze, które jednak przyjęło nazwę od budującej tam spółdzielni mieszkaniowej. Balton, Korab, Neptun, Stoczniowiec, Jantar, Lodmor, Tormor – to propozycje konkursowe, wśród których na szczęście była i „Olivia”. Hala sportowo-widowiskowa mieszcząca dwa lodowiska nosi tę nazwę od 1972 roku.

To tylko garść z oliwskich ciekawostek przygotowanych przez Instytut Kultury Miejskiej w interaktywnej grze Gdańskie Miniatury. Z nagraniami, grafikami i zdjęciami dotyczącymi Oliwy znajduje się na stronie: https://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/gra/6-oliwa-dla-milosnikow-historii-i-wielbicieli-nowoczesnosci/.

Wrzeszcz. Nowa zabudowa w historycznej dzielnicy

Olimp, Dolarowiec, Kawalerkowiec, najsłynniejszy wieżowiec Wrzeszcza skończył 31 grudnia 2019 roku 50 lal. Powstał jako jedno z głównych założeń Grunwaldzkiej Dzielnicy Mieszkaniowej, o której można przeczytać i posłuchać we wrzeszczańskiej edycji Gdańskich Miniatur online. Dzielnica była także ważnym miejscem lokalnej rozrywki, która skupiała się w wybudowanym w 1961 roku Cristalu. W budynku działała restauracja, kawiarnia, coctail bar. Odbywały się tam dancingi z muzyką na żywo, pokaz mody i wydarzenia rozrywkowe organizowane przez Miejski Handel Detaliczny i Wojewódzką Agencję Imprez Artystycznych. 

Więcej o architekturze i historii centralnej części Wrzeszcza skupionej wokół ul. Grunwaldzkiej znajduje się w interaktywny arkuszu Gdańskich Miniatur na stronie: https://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/gdanskie-miniatury-5-wrzeszcz/.

Jan Daniluk o osiedlu Kolonia Rzeszy oraz ulicy Wajdeloty

Mini wykłady o różnych rejonach Wrzeszcza przygotował w ramach Gdańskich Miniatur historyk, Jan Daniluk. W pierwszych dwóch nagraniach opowiada o osiedlu Kolonia Rzeszy. (nazywanemu tak do 1945 roku) oraz ulicy Wajdeloty. W przygotowaniu opowieści o „Nowym Wrzeszczu”, czyli rejonie ulic Kościuszki, Legionów i Chrobrego oraz zapomnianych Nowych Szkotach, czyli okolicach ulic Wyspiańskiego i Leczkowa.

Gdańskie Miniatury: 
https://gdanskieminiatury.ikm.gda.pl/https://www.facebook.com/GdanskieMiniatury/

Koordynacja: Joanna Raftopluos