– Latem proponujemy cykl szesnastu spotkań, podczas których dzieci poznają historię i kulturę m.in.: Niderlandów, Chin, Włoch czy Ukrainy. Każde spotkanie to cześć warsztatowa w siedzibie IKM przy ul. Długi Targ 39/40 oraz spacer śladami danego kraju i jego kultury w Gdańsku – opowiada Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej. Zajęcia odbywają się w małych grupach, obowiązują zapisy. Koszt udziału w jednym spotkaniu to 10 zł.  

Wakacje 2020 są wyjątkowe. Nie możemy wciąż podróżować daleko, ale możemy poszukać śladów różnych kultur i krajów w Gdańsku! Dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i w środy w godz. 10.00 – 13.00, w Instytucie Kultury Miejskiej odbywać się będą warsztaty Wakacje w IKM. Gdańsk różnorodny kulturowo. Przeznaczone są dla dzieci w wieku 9-13 lat. Każde spotkanie to nowa przygoda! Warsztaty poprowadzą doświadczeni animatorzy kultury, przewodnicy, kulturoznawcy, lingwiści.  

Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego grupa uczestników jest niewielka (do 13 osób). Obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub 798 376 055.  

Podczas warsztatów Wakacje w IKM obowiązuje regulamin przebywania w sieni IKM w reżimie sanitarnym. Dostępny jest tutaj: http://ikm.gda.pl/2020/06/10/ikm-wraca-do-dzialania/.

Letnią podróż w IKM rozpocznie się od Niderlandów. Anna Kotuła opowie czym się od siebie różnią Belgia, Flandria i Fryzja oraz gdzie znajdziemy je na mapie. Dlaczego dzisiejszy Gdańsk jest zbudowany w stylu niderlandzkim? Czym była Hanza i jakie Gdańsk czerpał korzyści z należenia do niej? Następne na szlaku są Niemcy. Marta Szagżdowicz opowie uczestnikom jak to się stało, że w Gdańsku mówiło się po niemiecku? Dlaczego niemieckie słowa są takie długie? Podczas spaceru zobaczymy wiekowe zabytki, na których do dziś przeczytać można niemieckie sentencje, ale i współczesne fasady udekorowane niemieckimi napisami już w XXI wieku.  

Spacer po Gdańsku, śladami hiszpańskimi przeniesie nas w odległe czasy, gdy nad Motławą cumowały statki z wielu różnych krajów. W czasie spaceru dowiemy się co to były towary kolonialne i jakie najchętniej kupowali gdańszczanie. Z jakiego powodu mieszkańcy dawnego Gdańska wyruszali na pielgrzymkę do grobu św. Jakuba starszego? Wyjaśni to Anna Kotuła.  

Tematem warsztatów będą też bliższe rejony, między innymi Kaszuby. Podczas spotkania z Beata Jankowska zapozna dzieci z ich historią i kulturą. Obejrzą mapę, flagę i herb Kaszub oraz usłyszą ich hymn. Warto wspomnieć, że istnieją dwa aktualnie śpiewane hymny, których słowa nawiązują do Gdańska! Uczestnicy zajęć zobaczą prawdziwy strój kaszubski i odkryją sztukę ludową, a podczas spaceru po Gdańsku poznają miejsca związane z Kaszubami 

Zajęcia z hebraistką, Moniką Bahyrycz dotyczyć będą języka hebrajskiego i kultury żydowskiej. Uczestnicy nauczą się paru podstawowych słów. Porozmawiają o Izraelu i jego mieszkańcach, odnajdą to państwo na mapie, dowiedzą się, jak wygląda, jak się w nim mieszka i co najchętniej jedzą Izraelczycy. Podczas spaceru śladami żydowskimi posłuchają historii osiedlania się Żydów w Gdańsku, dowidzą się czym się zajmowali i gdzie mieszkali.  

Dzieci i młodzież do końca wakacji poszukają w Gdańsku także śladów: włoskich, rosyjskich, ukraińskich, hiszpańskich, Polonii w Wolnym Mieście Gdańsku, francuskich, chińskich, rumuńskich, angielskich, szwedzkich, japońskich i łacińskich.  

Warsztaty zaczynają się 6 lipca i potrwają do 26 sierpnia. Odbywają się dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i środy w godz. 10.00 – 13.00. Ze względu na stan zagrożenia epidemicznego grupa uczestników jest niewielka (do 13 osób). Obowiązują zapisy: joanna.raftopulos@ikm.gda.pl lub 798 376 055.