Książki o tematyce miejskiej, gadżety związane z realizowanymi w IKM projektami czy bazujące na gdańskich źródłach pochodzących z domeny publicznej – to wszystko dostępne jest już na stronie www.sklepikm.pl. Na wirtualnych półkach znajdują się m.in. tomy poetyckie wydane w ramach serii Europejski Poeta Wolności, publikacje o przekładzie związane z Gdańskimi Spotkaniami Literackimi „Odnalezione w tłumaczeniu” czy rezultaty badań Obserwatorium Kultury. Przez tydzień (24.06 – 1.07.2020) trwa kulturalna promocja, ceny są niższe o 20%.  

Działalność wydawnicza jest jednym ze stałych elementów funkcjonowania Instytutu Kultury Miejskiej. Wraz z otwarciem sklepu do regularnej sprzedaży trafią wydane w dwóch językach – narodowym poety/poetki i przekładzie na język polski tomy nominowane do Nagrody Europejski Poeta Wolności, wydawnictwa dotyczące przekładu literackiego: komiks „W głowie tłumaczy” pod redakcją Tomasza Pinda, „W te i wewte. Z tłumaczami o przekładach” Adama Pluszki czy „Pięć razy o przekładzie” Małgorzaty Łukasiewicz, laureatki Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska za Twórczość Translatorską im. T. Boya-Żeleńskiego. 

– Planujemy rozwijać także sprzedaż gadżetów związanych z Gdańskiem. Będziemy w tym celu rozwijać współpracę z projektantami i innymi twórcami z Gdańska. Na początek włączymy kolekcję przedmiotów z nadrukami „wyszukanymi” w domenie publicznej w ramach projektu „Wyszukane”. Zachęcimy również mieszkańców do dzielenia się z nami swoimi wyszukanymi motywami, na przykład związanymi z gdańskimi dzielnicami – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor Instytutu Kultury Miejskiej.  

Przez pierwszy tydzień działalności sklepu obowiązuje kulturalna promocja na start. Przy zakupie należy wpisać hasło: “inspirujemywspieramytworzymy”, zniżka zostanie naliczona automatycznie. To niejedyny sposób na korzystne zakupy! Osoby zapisane na newsletter IKM co miesiąc otrzymają kody rabatowe na wybrane produkty. Zapisy na newsletter przez stronę: www.ikm.gda.pl.  

W sklepie IKM kupić można także wydawnictwa o tematyce gdańskiej: „Gdańsk. Biografia miasta” i „Gdańsk. Przewodnik literacki” Petera Olivera Loewa, „Gdańskie tożsamości” pod redakcją Basila Kerskiego czy „Droga Królewska” Anny Ryś, Bartłomieja Sieka i Agnieszki Witczak oraz zainspirowane motywami, książkami i rycinami z domeny publicznej: kolorowanka „Gdańskie rozmówki niemiecko-polskie z XVII w.” oraz „Mateusz Deisch. Gdańscy wywoływacze. Reprint rycin z 1763 roku”. 

W dziale „Badania” znajdują się raporty i książki związane z działalnością Obserwatorium Kultury. Najnowsza publikacja „Zawód artysta” dr Natalii Brylowskiej bada, jak wzajemnie przenikają się język sztuki i język ekonomii, oraz odpowiada na pytanie, jak młode pokolenie artystów postrzega siebie w tych dwóch przestrzeniach. „Gra w kulturę. Przemiany pola kultury w erze poszerzenia” to przygotowane przez Agatę Bachórz, Cezarego Obrachta-Prondzyńskiego, Krzysztofa Stachurę i Piotra Zbieranka podsumowanie przemiany współczesnego pola kultury. W sekcji „Badania” do kupienia także, klasyczny już przegląd raportów z badań Agaty Bachórz i Krzysztofa Stachury „W poszukiwaniu punktów stycznych. Rekonstrukcja dyskursu o problemach (nie)uczestnictwa w kulturze”. 

Miłośników gdańskich dzielnic i historii z pewnością ucieszy sekcja (może lepiej: kategoria) wydawnictw cyfrowych. Znajdują się tam bezpłatne przewodniki po dzielnicach, po których oprowadzają Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Biskupiej Górce, Dolnym Mieście i Starym Przedmieściu, Nowym Porcie, Oruni, Oliwie, Kolekcji Malarstwa Monumentalnego. Drugą, bezpłatną publikacją cyfrową są kolorowanki z rozmówkami niemiecko-polskimi z XVII wieku ilustrowane przez Marię Apoleikę  – twórczynie popularnego komiksu „Psie Sucharki”. 

W przygotowaniu: idealne na lato, zmywalne tatuaże promujące premierowe tłumaczenie rękopisu pamiętnika Nathanaela Gerlacha z podróży z Gdańska do Niderlandów. Unikatowe ilustracje zwierząt, roślin i budynków autorstwa Jacoba Teodora Kleina – znanego gdańszczanina, członka Gdańskiego Towarzystwa Przyrodniczego – będą nietypową pamiątką znad morza.  

Ceny publikacji wynoszą od 20 zł do 79 zł. Zamówienia można opłacać bezpośrednio w sklepie za pomocą płatności Blik, szybkich płatności online oraz kartą kredytową. Przesyłki dostarczane są kurierem lub do paczkomatu. Jest też możliwość odbioru osobistego w Instytucie Kultury Miejskiej przy ul. Długi Targ 39/40. 

Zapraszamy na www.sklepikm.pl!